Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak rozdzielić CO2 z butli na dwa akwaria

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Jak rozdzielić CO2 z butli na dwa akwaria

Post autor: Mirro »

Wiem, że Łukasz coś takiego uczynił, ale jak ktoś ma pomysł niechaj tu napisze. Chodzi mi o podawanie cełodwa z jednej butelki do dwóch baniaków. Nie wiem czy stosować jakeś zwężki czy zaworki dławiące do podniesienia ciśnienia w układzie i lepszym jego sterowaniu. Najlepiej prosiłbym o obrazek choćby w paint'cie.... no chyba że ktoś woli w corelu :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie wystarczy trójnik i 2 zaworki precyzyjne?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Tak, tylko, że regulując jednym zaworkiem zmieniam spadek ciśnienia w cały układzie za reduktorem, czyli również zmieni się dozowanie w tym drugim baniaku i tak można się bawić w nieskończoność, a ja bym chciał taki układ, gdzie regulacja jednego zaworku miała by minimalny wpływ na drugi baniak.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może i tak, ale nie byłbym tego taki pewny, chyba, że na reduktorze dajesz minimalne ciśnienie (przed trójnikiem) i odbierasz cały gaz - raczej mało prawdopodobne.

Dwóch zaworków chyba nie przeskoczysz bo różne są opory przepływu w różnych układach więc dlatego też 1 zaworek nie zadziała. Muszą być 2 za trójnikiem już po rozdziale gazów na 2 ścieżki. Jeżeli ciśnienie przed trójnikiem będzie wysokie (co jest raczej oczywiste) minimalne zmiany regulacyjne na zaworkach nie będą wpływać jeden na drugi - przynajmniej w sposób istotny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Mirku,
Dokładnie jak piszesz ja mam taki patent.
Mam zastosowany trójnik i 2 zawory prezycyjne camozzi. Piszesz, że obawiasz się problemu z dokładnym wyregulowaniem cełodwa w obu baniakach. Powiem Ci, że....nie masz czego!! Przynajmniej u mnie ten problem nie występuje. Oczywiście, jeśli chciałbyś podawać cełodwa z prędkością 20 bąbli na sekundę to faktycznie - przy skręceniu jednego zaworku uzyskałbyś na drugim większą ilość. U mnie, przy mniej więcej 3 b/s nawet jak zakręce jeden zaworek to w drugim akwarium ilość cełodwa zwiększa się nieznacznie.
U mnie tylko jest jeden mankament - długość węży przekracza 4 metry :P
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

U mnie też jeden wąż będzie dość długi (min. 3 metry).

W sumie to macie rację. Przepływ gazu za zaworkami jest tak mały, że ciśnienie przed nimi będzie odpowiednio duże do prawidłowego sterowania cełodwa. muszę jedynie zaopatrzyć się zaworek precyzyjny i węża.

Podziękował :D
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2009, 11:27 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

MirosławB pisze:U mnie też jeden wąż będzie dość długi (min. 3 metry).

W sumie to macie rację. Przepływ gazu za zaworkami jest tak mały, że ciśnienie przed nimi będzie odpowiednio duże do prawidłowego sterowania cełodwa. muszę jedynie zaopatrzyć się zaworek precyzyjny i węża.

Podziękował :D
No i w trójnik ;) i jeszcze jeden dyfuzorek :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

cherry_ukasz pisze:No i w trójnik
Gdzie dostanę dobry trójnik?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja kupowałem trójniki, zaworki precyzyjne i węże w SPAW'ie w Krakowie...mają baardzo dobre ceny uważam ;). No i reduktor też tam kupowałem.

A gdzie w Rzeszowie? Tego nie wiem :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Najlepsze rzeczy do pneumatyki przemysłowej są w firmie Tubes, ul. Hanasiewicza 10. Mają też swoją stronę (centrali) z katalogiem, ale jest tego tak dużo, że trudno się połapać. Ja kupowałem tam ostatnio takie drobiazgi do pracy. Jest tam np. kilkanaście gatunków wężyków (różne tworzywa sztuczne, średnice i kolory).

Rozmawialiśmy z Łukaszem wczoraj, że na szybkozłączkach szybko puszcza i trzeba przycinać węże. U mnie tego nie ma. Prawie rok i nic mi nie popuszcza. To zależy oczywiście od rodzaju węża. Te PU są miększe i przez to łatwiej się deformują (kosztują ok. 3 zł/mb.). Gdy jednak kupisz wąż z PA (ok. 7 zł/mb) to odkształceń prawie nie ma i deklarowana ilość złącz i rozłącz jest rzędu 1000. Oczywiście mają tam złączki zwykłe i szybkozłączki - do wyboru do koloru. Jedyny problem, że takie drobiazgi mają czasem w pojedynczych sztukach i przez to zdarza się, że ich nie ma i trzeba czekać. Gość jest jednak super zorientowany i potrafi dobrze poradzić.
Pomyślałem, że pewnie nawet założę później wątek w "sklepach" - w końcu może się ludziom przydać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”