Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przerobienie pokrywy z akwairum 112 l profil na 0.72 W/l

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Przerobienie pokrywy z akwairum 112 l profil na 0.72 W/l

Post autor: krzysiekb4 »

Obudowa Wromak na akwarium profilowane 112 l w standardzie posiada oświetlenie 2x18 W

W standardzie stosowane są świetlówki T8 na starych statecznikach (dławik +starter) .
Ja postanowiłem zastosować nieco nowszą technologie na stateczniku elektronicznym z
zastosowaniem świetlówek T5.

Co do stateczników zalet stateczników elektronicznych to są to:
* wysoka sprawność urządzenia ,
* do 30% niższa moc pobierana z sieci,
* do 50% dłuższa żywotność świetlówek
* brak efektu stroboskopowego (migotanie światła powodujące zmęczenie oczu),
* szybki lub spowolniony (0.8sek), pewny start bez efektów migotania,

Ja swoją pokrywę wykonałem około stycznia tego roku więc już można powiedzieć jest
przetestowana :) Niestety na zdjęciach mogę tylko umieścić efekt końcowy ponieważ nie
posiadam zdjęć wykonanych w czasie przeróbki ale postaram się to opisać.

Także naszą pracę rozpoczynamy od:

1. Wymontowania starego statecznika, starterów i opraw bryzgoszczelnych.

2. Wycięcie koryta po stateczniku, Ja wyciąłem go całkowicie od środka. Jednak jak sie
potem okazało i tak trzeba było najlepiej pozostawić 1 cm zakładki aby potem móc do niej
przykleić spód odciętego koryta. (posłuży to potem do przykręcenia śrub żeby nie
wystawały na zewnątrz od góry pokrywy)

3. Następnie do tego za pomocą kleju ("gwóźdź w płynie") i śrub przymocowałem kawałki
plastikowych luster jakie miałem na stanie :) a które potem posłużą jako odbłyśniki.

4.Po wyschnięciu wszystkiego przykręciłem uchwyty na świetlówki i gotowe :)

5. Statecznik natomiast wylądował na zewnątrz w tylnej części pokrywy co zaraz będzie na zdjęciach.

Mała uwaga co do umieszczania świetlówek.
Ja umieściłem 3 x 24 W co daje całkowicie 0.72 W /l. Trzeba pamiętać żeby świetlówek nie
umieszczać centralnie na środku pokrywy ale trochę przesunąć względem siebie żeby nie
powstał efekt niedoświetlonych boków.

Chyba tyle jak na razie teraz zdjęcia :
Obrazek

Ostateczny wygląd
Obrazek

Umiejscowienie statecznika

Obrazek

Środek pokrywy
Obrazek

Co do pozostawienie dość dużej ilości kabla przy stateczniku to spowodowane jest tym że
chciałem sobie zostawić furtkę na dalsze kombinacje albo w przyszłości przełożenie
oświetlenia do innego akwa. To mi w użytkowaniu nie przeszkadza a więc zostało bez problemu.


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 17:05 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Fajnie :)
Ciekawi mnie co jest lepsze : zastosowanie odbłyśników na każdą świetlówkę z osobna , czy tak jak Ty to zrobiłeś . Czyli wyłożenie pokrywy odblaskiem . Też jestem na etapie planowania rozbudowy oświetlenia :) brakuje mi tylko 1 kpl oprawek bryzgoszczelnych , ale myślę , ze w sobotę już będą :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”