Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

filtr FSB

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

filtr FSB

Post autor: gieniorek »

Poruszaliśmy dziś u Seby w wątku tematyke filtrów z kaldnessem i wszelakiej maści filtrów fluidyzacyjnych i padło też określenie filtrów pisakowych - tzw. FSB - fluidized sand bed...
Tu przykładowa bajecznie prosta metoda na wykonanie takiego filtra
https://www.youtube.com/watch?v=7xlhJgXE450
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Ten filterek na piachu jest o tyle bezobsługowy że "osad" jest ścierany przez zasuwający w różnych kierunkach piach i "wypluty" do wody i trzeba będzie to odfiltrować mechanicznie. Zastanawiam się tylko jaka może być jego wydajność filtracyjna tego :)

Filtr piaskowy typowy natomiast zbiera wszystko "sobie" i dlatego musi być musi być przepłukany żeby nie zabić złoża (i o tym samym Grześ myślę przy Kaldnesie bo to "zabicie" też tam nastąpi). W przypadku wzrostu ciśnienia - odwrócić przepływ i wysadzić osad do kanalizacji - dlatego też i raczej chyba na pewno padł u Ciebie wirnik tej pompy (po prostu go wraz ze wzrostem ciśnienia (obciążenia) - ukręciło)

Stosuję filtrację na piasku w basenach kąpielowych ale mamy tu zasadę filtracji identyczną.

tu do poczytania instrukcja zasady działania takiego filtra w wodzie basenowej (w pdfie)

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... GQ&cad=rja
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Nie FSB tylko FBF Filtr fluidyzacyjny tzw. piaskowy, może służyć jako filtr biologiczny, powierzchnia złoża ogromna, wręcz gigantyczna, ale coś za coś:) osobiście kiedyś z nudów zmajstrowałem takie coś ale do akwarium nie dotarło:) po pierwsze pompa musi tłoczyć wode do filtra, po drugie filtr taki podobno dojrzewa ponad 40dni, inajwiększy problem to sam start, ja do testu użyłem jakieś pompy tetry ok600l, przy rozruchu na ful, nastepnie skręcenie o pond połowe i złoże pracuje, ale przy braku prądu są problemy z rozruchem, co może skonczyć się poprostu wyrzuceniem piasku do akwarium:) Ale temat ciekawy, może do projektu kiedyś wruce:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Fluidised sand bed - to chyba jednak FSB ...
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

nie ma sensu spierać sie o nazwe:) na forum malawi jest to fbf, choć fsb tez może być, działają i wygladaja identycznie:) ten temat przypomniał mi stary projekt i teraz zastanawiam sie czy nie zmajstrować sobie do ogolnego, ale do środka, na rurce 50mm, pomoże w filtracji a oprucz tego fajnie wygląda, taki powiedzmy bajer z tego piasku:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Pamiętam ze chłopaki w Tarnowie z ocean life mieli wszystkie akwaria spięte pod taki duży filtr piaskowy... Choc wydaje mi się ze lepszym materiałem na taki filtr będzie szklo zamiast plexi...ze względu na rysowanie
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Podobno w AM w Warszawie był taki pond dwu metrowy:) i to w akwarium morskim:) rzezszywiscie szkło bedzie lepsze ale może być problem z zakupem takiej tuby, nigdzie nie widziałem, pozostaje szukać jakiegoś wazonu lub cos:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Podobno najlepiej się sprawdzają takie filtry w kształcie litery V więc z wyklejeniem czegoś takiego ze szkła nie będzie najmniejszego problemu
http://www.calgaryaquariumsociety.com/A ... ilter.html

[ Dodano: 2016-03-08, 09:50 ]
Choć widziałem ostatnio na necie profesjonalną hodowlę ryb morskich opartą o m.in. kilkadziesiąt mniejszych filtrów z pisakiem na rurach plexi...
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Tak, ale w jak coś takiego wygląda w zbiorniku:) w szafce miejsca już nie mam, żona zajeła mi pół szafki, a ja już ledwo mieszcze sie z swoimi zabawkami do akwa:) ciekawy temat o fbf znajduje sie tu http://aqua-reef.pl/topic/2811-biologic ... bf/?hl=fbf, szkoda tylko, że nikt nie wypowiedział sie na temat działania filtra w morskim po dłuższym używaniu.
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

u mnie będzie spora filtrownia więc gabaryty nie grają roli ;)
ale do Ciebie może coś takiego
https://www.youtube.com/watch?v=9tqk2cFDi5o
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Fajne, ale w polsce pewnie niedostępne, a jak myślisz sprawdził by sie ten filtr w akwarium morskim? planuje start takiego (już ponad pół roku, czasu brakuje), zbiornik z panelem 60x40x40 w tym panel 20x40x40, trzy komory, w pierwszej narazie gruba gąbka i grys koralowy, puzniej odpieniacz, w drugiej siporax i może właśnie tu umieścic filtr fbf zamiast siporaksu, da to rade pociągnąć?
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

da rade jak najbardziej da radę i o tym tu mówimy - tyle tylko ze adaptacja będzie trwała dłużej.
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

to że dojrzewa dłużej to wiem:) ale jak zwykle musi byc:) przewidziany start na suchej skale, a żeby śmieszniej było bedzie to skała koralowa taka za 6zl/kg. z tego co wychytałem na innym forum nadaaje sie, ale nie bedzie pełnić (jak to LR) roli filtracyjnej wiec wszytko trzeba oprzeć na mediach:)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez koper85, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

w takim przypadku wydaje mi się ze trzeba taki filterek skonstruować na poziomie 30% pojemności wody w akwarium
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

o to dużo, 30% musiał by miec 30l pojemości, to wiecej niz panel:) raczej zostane przy siporex.
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”