Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

oświetlenie power led

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

bedzie ponad 100W leda, wydaje mi się że taki profil to za mało, power led dość dużo ciepła oddaje.
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Autor napisał, że nie użyje wszystkich, a kupił tyle, żeby mieć z czego wybierać. Jeśli dobierze diody "z głową", to myślę, że będzie ok. :)
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Jeśli nie kupiłeś profila proponuje obudowy naświetlaczy 50W, komplet z driverem i spaloną diodą kupiłem za 15zl, i można powiedzieć że jest gotowa, szczelna, miejsce na zasilacz i dosc duży radioator, ale musiałbyś ze 3 powiesić.
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Fajna spawa, ale sprawdzi się raczej przy otwartym akwarium. Montować to w pokrywe - szczerze nie widzę tego.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

PowerLed

Post autor: dawo »

W moim 240 litrowym akwarium wywaliłem belkę T5 2x54 watt i zmontowałem oświetlenie Power Led, mam 3 belki o łącznej mocy 58 diod x 3 watt (to nie całe 3 watt), próbowałem świecić wszystkie diody jak również zmniejszoną moc o 17 diod mniej, zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku przyrosty zielska zadowalające. Zastosowałem barwy białe zimne 6500k, 10000k oraz Full spectrum. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, jak do tej pory minusów nie zauważyłem.
Mechatronik
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2015, 23:20
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Mechatronik »

u siebie w akwarium (200 l.) zamontowałem zamiast dwóch świetlówek dwie belki wykonane z 18 diod każda (wszystkie 1 W) . Belki zamontowane w pokrywie w szczelnym (działają od stycznia na razie nie zaparowały) profilu aluminiowym.

pokrywa (przed czyszczeniem po przymiarce)
Obrazek
W jednej belce diody- 10 szt. 6500 K(białe zimne); 4 szt. 8500 K(białe super zimne); 2szt. 465 K(niebieskie); 2 szt. 630K(Czerwone)


zdjęcie akwarium z lutego
Obrazek
(belki były przytłumione - działały na 50 % mocy - teraz jest jaśniej)

Jutro postaram się zrobić aktualne zdjęcie.
"... człowiek uczy się całe życie, a i tak umiera głupi"
Ktoś Mądry
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A możesz dotknąć belek? Przy takiej mocy może się okazać, że ciepło nie jest odprowadza e w wystarczająco dużym stopniu.
Mechatronik
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2015, 23:20
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Mechatronik »

Miro jak dotyka około godziny 20 czuje ze jest bardzo ciepła, ale utrzymam palec przez paręnaście sekund (nie parzy).
"... człowiek uczy się całe życie, a i tak umiera głupi"
Ktoś Mądry
mateuszurad
Posty: 101
Rejestracja: 16 lut 2016, 18:12
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mateuszurad »

Zrobiłem taką belkę dla znajomego, też miała 18 diod 1W ale długa na 110cm i przy pełnej mocy belka parzyła i bez radiatora się nie obeszło.
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Witam

Po długim oczekiwaniu na dostawę otrzymałem moje zamówienie, wszystko świetnie wygląda niestety estetyka radiatora nie powala bo przez środek jest umazany jak by od jakieś rolki z fabryki albo coś innego.

Niestety podczas transportu zbiło mi się akwarium i dopiero baniak będzie około 15 maja, co nie stoi na przeszkodzie aby zrobić oświetlenie.

Wklejam zdjęcia, przepraszam za światło i jakoś zdjęć.

Zasilacze
Obrazek

Radiatory
Obrazek

Power Led 1W czerwony 660lm
Obrazek

Power led 1W biały zimny 8500k
Obrazek

Power led 1W biały ciepły 4500k
Obrazek

Power led 1W zielony
Obrazek

Power led 1w niebieski
Obrazek

Radiatory
Obrazek

Przykładowe rozłożenie
Obrazek

Może macie jakiś pomysł jak by te ledy rozłożyć i w jakiej ilości sztuk, do wykorzystania mam biały zimny, biały ciepły, niebieski, czerwony, zielony. Jeżeli przydatny jest UV to mogę dokupić.

Proszę o opinie
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

W wiekszości tego typu lamp (z tego co sam przeglądałem) daje sie 2 czerwone na 1 niebieski i do tego 6 białych. Wylicz ile ci potrzeba diod białych i łatwo policzyć. Zielony podobno stymuluje wzrost glonów, aczkolwiek nie wiem czy to do końca tak jest, musisz poszperać.

Jeśli jeszcze nie przeglądałeś zdjęć najbardziej znanego "producenta" internetowego takich lampek to wyszukaj sobie "Lampy Led Akwaria" i na stronie na FB są fajne foty, można się wzorować. Tak samo jak mn-tech.pl ma na yt fajne filmy jak zrobić taką belkę.

Z tego ci widzę na zdjęciu to chyba nie da się w te profile włożyć tych przeźroczystych pasków/kloszy nie wiem jak to się nazywa, a to załatwia odizolowanie lampek od wody a o tym też trzeba pamiętać.


Kupa roboty przed tobą, ale czekam z niecierpliwością na wiecej info od Ciebie bo czeka mnie to samo ;)
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Dziękuje za informacje napewno obejrzę ich projekty, moze coś posłuży jako wzór
Na pewno podzielę się wszystkimi informacjami i problemami jakimi mogę spotkać się podczas budowy
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Szczerze powiem, że gdybym teraz miał jeszcze raz robić sobie LEDowe światło, to zasadził bym Power LED-y RGB i miał bym spokój. Ale skoro już mamy tak to pasuje to wykorzystać.
Może być tak jak kolega wyżej napisał, ale też można tak, że pogrupować LED-y po 9 sztuk i:
7 - biały zminy
1 - czerwień 660nm
1 - niebieski
Ewentualnie zrezygnował bym z niebieskiego, gdyż biały zimny sam w sobie ma bardzo duży udział pasma niebieskiego.
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Chciałbym pokazać wam przykładowe rozmieszczenie ledów.
Policzyłem w taki sposób:
160l x 40 lmn = 6400lm
200l x 40 lmn = 8000lm

Belkę dałem 2x 30sztuk
38 zimny biały 8500k
12x ciepły biały 4500k
5x niebieski
5x czerwony

Z ilości sztuk wychodzi:
50szt x 110lmn = 5600lm
+ niebieski i czerwone

Obrazek

Co uważacie z tym rozwiązaniem?
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Wychodzi 35lm + spectrum niebieskie i czerwone, nie znam sie za bardzo na potrzebach roślin ale teoretycznie na średnio wymagajace rośliny ma być git. Podłączasz to pod dwa zasilacze? Mimo że masz po 5 z kazdego koloru to wydaje mi się, że nie powinieneś mieć przebarwień w akwarium. Jeśli jednak uwzględniając to ze się mylę a nie wiem jak dokładnie będzie to podpięte, to wez pod uwagę że jak byś chciał jednak jakiś kolor wywalić to zostaw sobie przy nim troszkę miejsca, czy kable jakoś ułóż.. ciężko mi to wytłumaczyć, wkażdym razie podepnij kolory tak by w razie czego nie mieć problemów z przerobieniem ich czy odłączeniem. Wydaje mi się że najlepiej jakby były podpięte jako ostatnie ledy, aczkolwiek sam ocenisz ile masz miejsca itp.

Napisz gdzie kupiłeś te itemy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”