Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

RE: Filtr z beczki do oczka wodnego

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=27007&highlight=filtr+beczki+fotorelacja

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

RE: Filtr z beczki do oczka wodnego

Post autor: Pumba »

Dałem taką nazwę tematu ponieważ jest to nawiązanie do fotorelacji kolegi MariooT z tego linku: filtr z beczki - fotorelacja

Mam pewne dylematy odnośnie tego filtra.

Zakupiłem od Mariusza właśnie tą beczkę i chciałbym jej użyć jako filtracja oczka wodnego.
Oczko jakie będzie obsługiwał filtr będzie mialo +/- 80 cm głębokości. Oczywiście w najgłębszym jego miejscu, ponieważ planuje zrobić tzw. schodki.

Nie mam pojęcia jakiej użyć pompy coby dała radę wpompować wodę do beczki. Dodam, że beczka będzie stała nad poziomem wody. Zasys z węża nie musi być na samym dnie. Wystarczy 20-30cm od tafli. Pompa w beczce umocowana będzie na wysokości 40cm.

Czy pompa da radę zassać wodę dolnym otworem, "napełnić beczkę" i wypchać ją górnym otworem na zewnątrz do oczka ?

MarioT uzywał ten filtr do akwarium. Tutaj sprawa była łatwiejsza ponieważ akwarium stało wyżej niż filtr i grawitacyjnie woda wpadała przez dolny otwór a pompa jedynie wytłaczała z dołu do góry.
Przy oczku sprawa wygląda odwrotnie. Wodę musi wypompować z dołu do góry i wypchać w dół.

Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi ;D
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie łatwiej pompę dać do oczka? Bo z tym zasysaniem to może być rzeczywiście problem, zależny od pompy. Jakakolwiek nieszczelność lub kawitacja co da powietrze w filtrze i brak pompowania :(
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Danie pompy do oczka np. fontanny to będzie tylko ruszalo wodę bez filtracji .... Gotowe filtry są dość drogie dlatego chciałem zrobić to z beczki
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

gdzie pisałem o fontannie?
pompę zamiast w beczce dajesz na początku węża idącego do beczki z oczka, jedyne co cię interesuje to wysokość podnoszenia (na wysokości przelewu z beczki musi jeszcze mieć jakiś sensowny przepływ )
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

W sumie o tym też myślałem. A beczke zrobić na zasadzie pudełka przelewowego. Jak napelni się momentu wylotu to samo będzie leciało do oczka pod wpływem grawitacji.

Masz może na myśli jakąś sensowną pompę ? Wtedy wysokość podnoszenia nie będzie strasznie duża bo pompa musi podać wodę do dolnego otworu czyli max 1m
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Pumba pisze:W sumie o tym też myślałem. A beczke zrobić na zasadzie pudełka przelewowego. Jak napelni się momentu wylotu to samo będzie leciało do oczka pod wpływem grawitacji.

Masz może na myśli jakąś sensowną pompę ? Wtedy wysokość podnoszenia nie będzie strasznie duża bo pompa musi podać wodę do dolnego otworu czyli max 1m
I jak woda ma tam zostać to w porządku, jednak chyba chodzi o to żeby wylała się góra więc do tego poziomu musi być podniesiona (chyba że z góry dasz z powrotem wąż do oczka to już podnoszenie będzie 0m i ważny tylko przepływ).

Sensowność pompy to niestety koszty i pobierane waty i w tym ci nie pomogę bo nie chce mi się szukać nie wiedząc o wymaganiach i zasobności portfela. Sprawdzaj po prostu to co wydaje ci się sensowne pieniężnie i watowo ile ma podnoszenia.

W zasadzie większość pomp fontannowych ma podnoszenie ponad metr i powinny być dobre, albo dokręcisz sobie więcej na fontannę albo na filtracje zależnie od humoru i pogody.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Wlot wody do beczki jest na dole natomiast u góry byłby powrót do oczka. Czyli jak się napelni beczka to samo będzie wyplywalo wężem do oczka.

Pompa będzie musiała i tak wypchac wodę z oczka (30 cm od tafli) do beczki nad oczkiem.

Myślałem nawet o zwykłym filtrze akwariowym typu Aquael Circulator 2000. Ewentualnie pompa fontannowa bo pewnie będzie miała wyjścia odpowiednie dla grubości węża
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”