Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Poprawa zdjęcia w Photoshopie

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Poprawa zdjęcia w Photoshopie

Post autor: Artur___ »

Postaram się zaprezentować w jaki sposób można poprawić kilka szczegółów na zdjęciu za pomocą programu Photoshop. Program jest mocno rozbudowany, ale korzystając z jego podstawowych funkcji może okazać się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. W programie do podobnych efektów można dojść korzystając z różnych narzędzi, ja przedstawię te które wydaja mi się najprostsze w obsłudze.

Zacznijmy od kadrowania lekko zwichrowanego zdjęcia:
1. Powiększamy zdjęcie na cały monitor
Obrazek

2.Zaznaczamy całe zdjęcie za pomocą skrótu klawiszowego ctrl+a, lub zaznacz/wszystko (dookoła zdjęcia pojawią się nam "maszerujące mróweczki"
3.Następnie przekształcamy obrazek ctrl+t lub edycja/swobodnie przekształć ( w tym celu najeżdżamy myszą na róg obrazka [pojawia się zawinięta strzałeczką] i przeciągamy obrazek tak aby złapał pion)
Obrazek

4.Klikamy myszką poza obrazek (aby pozbyć się mrówek)
5.Wybieramy narzędzie "zaznaczenie prostokątne"
6.Ustawiamy styl na "zwykły"
7.I zaznaczamy obszar naszego nowego zdjęcia
Obrazek

8.Wybieramy obrazek/kadruj
9.Z racji tego, że oświetlenie w akwarium często nierównomiernie pada na poszczególne przedmioty/rośliny zastosować należy rozjaśnienie/ściemnienie wybiórczo,
ja użyję do tej czynności narzędzia o nazwie "lasso".
Na początek zaznaczamy najjaśniejsze obszary (aby zaznaczyć kilka różnych obszarów, przy kolejnym zaznaczeniu przytrzymujemy wciśnięty klawisz shift)
Obrazek
następnie aby złagodzić późniejsze efekty stosujemy
"wtapianie" ctrl+alt+d (zaznacz/wtapianie), wartość jaką należy pisać w wyskakującym okienku uzależniona jest od rozdzielczości w jakiej robimy zdjęcie (maksymalnie 250 piks)
przy tym zdjęciu wpisujemy 150
następnie odwracamy zaznaczenie shift+ctrl+i (zaznacz/odwrotność)
i dokonujemy rozjaśnienia za pomocą poziomów ctrl+l (obrazek/dopasuj/poziomy)
Obrazek
na histogramie ponownie mamy podział na cienie/tony średnie/światła - jak pokazuje histogram w przypadku w/w zdjęcia widać ewidentny brak światła (żóta strzałka) - więc łapiemy za mały biały trójkącik i przesuwamy go w lewo, aż do miejsca zaznaczonego czerwoną strzałką

Operację z zaznaczaniem, wtapianiem i rozjaśnianiem możemy przeprowadzić kilka razy zaznaczając coraz to większe obszary (ja wykonałem tą operację dwa razy)
Analogicznie może przyciemnić zdjęcie przesuwając czarny trójkącik w prawo. (ale jeszcze nie teraz)

Zanim dojdziemy do korygowania kolorów warto spróbować użyć automatyki programu, która raz działa a raz nie:)
I tak próbujemy shift+ctrl+b (obrazek/dopasuj/autokolor), jeżeli nie pomaga to próbujemy shift+ctrl+l (obrazek/dopasuj/autopoziomy)
Każdy źle przeprowadzony krok możemy cofnąć na palecie historii lub za pomocą skrótu ctrl+alt+z (jedno naciśnięcie klawiszy powoduje cofnięcie o jeden krok)
Obrazek

10.Korektę kolorów najprościej wykonać za pomocą balansu kolorów ctrl+b (obrazek/dopasuj/balans kolorów) Uwaga: ochłodzenie zdjęcia powoduje jego przyciemnienie (zwłaszcza w cieniach), a ocieplenie powoduje rozjaśnienie zwłaszcza w światłach
Kolory można korygować w trzech tonach: cienie, półcienie i światła. Zaznaczając którąś z tych trzech opcji korygujemy kolory w miejscach słabo naświetlonych, prześwietlonych i w tonach średnich.
Barwa przykładowego zdjęcia jest nieco za ciepła więc ochładzamy ją w sposób następujący:
Obrazek

11.Aby nadać nieco głębi powtarzamy operację z poziomami lekko przyciemniając zdjęcie
Obrazek


Obrazek

Jeżeli jest coś niejasnego to proszę pisać.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:32 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Dzięki wielkie za ten poradnik myślę, że przyda się wielu osobom :tak: i fajnie, że na przykładzie mojej kreweciarni zrobiony :mrgreen:
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

Wielce oryginalny, ale trochę zbyt skomplikowany sposób poprawy zdjęcia. Wiele rzeczy można zrobić prościej.
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Hadwao pisze:Wielce oryginalny, ale trochę zbyt skomplikowany sposób poprawy zdjęcia. Wiele rzeczy można zrobić prościej.
Jeżeli potrafisz to proszę zaprezentuj - nie ograniczaj się tylko do krytyki
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

Diabeł - jak zwykle tki w szczegółach. Jak będę miał czas - napiszę jakich.
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

Poczułem się wywołany do tablicy, więc pozwolę zrobić sobie kilka uwag. Nie sądzę, aby zainteresowało to wiele osób ( w końcu jest to forum akwarystyczne), ale skoro się wychyliłem... W tym co napiszę wiele szczegółów zostanie pominiętych, ale nie prowadzę przecież na tym forum warsztatów fotograficznych.
Photoshop to potężne narzędzie, a najfajniejsze jest w nim to, że do pewnych rzeczy możemy dochodzić różnymi drogami. Liczy się efekt końcowy. Ale kiedy na początku coś skopiemy, odbije się to czkawką, która może pokrzyżować nasze założenia. Żeby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania nie będę wprowadzał nowych przykładów, tylko odniosę się do edycji zdjęcia dokonanej przez Artura___
1) Początek był prawidłowy. Kluczową sprawą jest "prostowanie" zdjęcia. Kiedy fotografujemy z ręki bardzo często pochylamy aparat. Efektem jest krzywy horyzont, "wylewająca" się woda z morza, lub akwarium, walące się drzewa, czy znaki drogowe. Tak więc zaczynamy od prostowania. Ale naprawdę lepiej nie robić tego, przez kadrowanie zaznaczeniem prostokątnym i kręcenie nim. Powodów jest co najmniej dwa: Po pierwsze istnieje do tego specjalne narzędzie, które nazywa się "miarka". Jest schowane pod kroplomierzem. Wyciągamy je prawym klikiem. Mając miarkę "w ręce" przeciągamy nią po linii, która na zdjęciu powinna być pionowa, lub pozioma. ( Lepiej jest prostować do pionów tym bardziej że bardzo często na zdjęciu poziomy są "umowne" (np. nie widzimy linii horyzontu, albo horyzont jest dajmy na to górami). Kiedy powstało nam prawidłowe zaznaczenie, klikamy na "obraz" (image), wybieramy z menu obracanie, a z pod menu polecenie obróć swobodnie. Zatwierdzamy operację.
Czary mary! zdjęcie obróciło się samo o właściwy kąt.
Prostowanie zdjęcia jest bardzo ważne zwłaszcza przy "widoczkach". Czasami oglądamy jakąś fotografię i "przez skórę" czujemy, że coś jest nie tak. Czemu? To nasze poczucie estetyki ( a każdy akwarysta ma je nadrozwinęte ) pierwsze spostrzegło, że obrazek jest krzywy!
Gdybym to ja prostował zdjęcie z przykładu Artura__ starałbym się tak to zrobić , aby pionowa linia stanowiąca połączenie szyb była naprawdę pionowa. Ktoś bystry powie: no tak, wyprostuję piony to zacznie wylewać się woda. No cóż - to częściowo racja. Częściowo, bowiem istnieją inne "brudne sztuczki" które to zniwelują. Ale to już jest bardziej szczegółowe, więc pominę.
Drugi powód dla którego lepiej nie kadrować zaznaczeniem prostokątnym jest prosty.
Otóż kiedy świadomie poddajemy zdjęcie dalszej edycji, mamy z reguły jakiś plan. Chcemy na przykład włożyć je do albumu formatu np 10 x 15 cm. Albo powiesić je na ścianie, w ramkach 21 x 30 cm. I tutaj musimy uwzględnić już dwie zmienne: wielkość ( fizyczny rozmiar np 15 x 21 cm ). Druga wartość to rozdzielczość tego przykładowego zdjęcia 15 x 21 ) Tutaj zakładam, że dalsze wyjaśnianie wyda się może zbyt zawiłe.
( Mnie na przykład można tłumaczyć drukowanymi, kolorowymi literami tajniki związane z chemią wody - a ja :ściana: Przypadek beznadziejny, nawet zulix nie dałby rady :gwiazdy:
Postaram się wyjaśnić to bez wdawania się w szczegóły: Kiedy chcemy zanieść zdjęcie do fotografa najlepiej jest, żeby miało ono rozdzielczość 300 ppi (cokolwiek by to nie znaczyło). Kiedy to samo zdjęcie chcemy wydrukować na domowej, zwykłej drukarce wystarczy nam już rozdzielczość od 150 do 240 ppi ( w zależności od sprzętu)
a jeśli nasze zdjęcie ma zawędrować do internetu i być prezentowane tylko na monitorach - wystarczy mu rozdzielczość od 72 do 96 ppi (cokolwiek by to nie znaczyło).
Mając to na uwadze zrozumiemy dlaczego nie należy kadrować za pomocą zaznaczenia prostokątnego. Po pierwsze - w ten sposób kadrujemy " na oko " i za nic nie wiemy czy nasze zdjęcie ma potrzebną długość i szerokość (np. rzeczone 15 x 21) , a po drugie w żaden sposób nie możemy wpłynąć na rozdzielczość jaka byłaby nam potrzebna.
Jak rozwiązać problem ? Prościutko. Udajemy się do panelu narzędzi bierzemy narzędzie "kadruj" (crop - ikonka rombu) i uważnie patrzymy na trzeci od góry pasek (ten bezpośrednio nad naszym zdjęciem) Od lewej widzimy: romb - symbol narzędzia, a następne to szerokość ( w to pole wpisujemy wartość nam potrzebną np. 21 potem pole wysokość .... Czy muszę kończyć ? Na wszelki wypadek dopiszę. Przytaczana wielkość 15x21 to standardowy wymiar karty papieru fotograficznego, ale musimy przypilnować aby w pola długość i szerokość wpisać cm (centymetry). Na końcu zasadzka - okienko "rozdzielczość - tu wpisujemy wartość nam potrzebną (np 300, 240, czy 72) ALE musimy dopilnować aby jednostką rozdzielczości był piksel/cal.
Tutaj przy okazji rozszyfrowaliśmy skrót ppi ==> pixel per inch.
I to - jak myślę wystarczy na początek - ponieważ takie wiadomości potrzebne są nielicznym, więc pójdę sobie do swoich zabawek.
Ciąg dalszy może nastąpić na wyraźne życzenie forumowiczów :)
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

Hadwao czytam i czytam i nic z tego nie wiem. Może ja czegoś nie rozumie, jak byś mógł zrobić screenshot Photoshop i jak robisz krok po kroku.
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

alkarn - To masz dokładnie tak jak ja kiedy słucham jak poprawić jakość wody :ściana:

1) Screeny niestety nie mogę wstawić, gdyż fotoszopa mam w pracy, ale nie mam tam internetu. Internet mam w domu, ale nie mam szopa.
2) Jeśli nie możesz ogarnąć całości próbuj na raty. Ja rozpisałem się na całego, ale tak naprawdę ważne są dwie rady: "prostuj zdjęcie za pomocą narzędzia miarka" ; oraz "kadruj za pomocą narzędzia kadruj, ustawiając wcześniej potrzebne wartości". Prościej wyjaśnić tego nie potrafię, ale rozumiem, że inni mogą mieć kłopot. Ja używam szopa - będzie z osiem lat i dla mnie to elementarz. Ty musisz poeksperymentować z tymi narzędziami, że by zobaczyć jak to " chodzi".
Jeśli nie dasz rady, napisz co stwarza Ci problem. Być może Twoje pytania pomogą ogarnąć temat innym. Jeśli na ostatku i tak nie dasz rady, nie pozostaje Ci nic innego jak przyjazd do Rzeszowa i odwiedzenie mnie w zakładzie, gdzie będę mógł dokładnie "przemłotkować" :masz: różne kwestie.
Pozdrawiam wszystkich skołowanych ;) .
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Zrób screny w robocie przerzuć na pendraka i w domu możesz skorzystać i dobroci internetu :)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

narzędzie miarka znajduje się tu:
Obrazek

Hadwao, za chwilę napiszesz, że zamiast poziomów używasz krzywych, a kolory korygujesz za pomocą koloru selektywnego, a nie balansu :/
sam zauważyłeś, że jest to forum akwarystyczne, a nie miłośników PS'a i że do tego samego dochodzi się za pomocą różnych narzędzi - wydawało mi się, że używałem najłatwiejszych ze znanych mi sposobów na poprawę zdjęcia w PS'ie, no ale widać się myliłem :)

Hadwao pisze:Ciąg dalszy może nastąpić na wyraźne życzenie forumowiczów :)
ja bardzo proszę
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

Odpowiem wszystkim, ale po kolei i od początku :
Napisałem : „ Wielce oryginalny, ale trochę zbyt skomplikowany sposób poprawy zdjęcia.”
Było to niezbyt fortunne – pewnie z powodu słowa „oryginalny”. Wyjaśniam – chodziło mi o sposób prostowania zdjęcia. Uważam dalej, że jest to metoda wielce zawodna.

Okazało się jednak że cherry_ukasz odczytał moją uwagę jako krytykę i zaprosił mnie do dalszych wyjaśnień.
Zrobiłem to z chęcią, bo uważam, że warto pomagać i dzielić się swoją wiedzą nawet kiedy inni myślą inaczej. Opisałem więc to co wiem. Ponieważ jednak tu zacytuję siebie : „Prościej wyjaśnić tego nie potrafię, ale rozumiem, że inni mogą mieć kłopot” ; zaproponowałem pytającemu alkarnowi dalszą pomoc „metodą pytań i odpowiedzi” aż do indywidualnych prezentacji włącznie.

boggi – o screenach na pendraku - owszem pomyślałem, tylko nie za bardzo wiedziałem czego by to miały być screeny. Każdy kto zamierza zrobić coś w fotoszopie z pewnością znajdzie narzędzie „miarka” i „kadruj”. Niemniej dzięki Artur___ za wstawionego screena, dodaj proszę jeszcze tego z narzędziem kadruj – bo ja znowu jestem w domu. Trudno też „zescreenować rysowanie poziomej, lub pionowej linii narzędziem „miarka”. Pozostała część mojego przydługiego wywodu była przedstawieniem ciągu rozumowania, na podstawie którego robię coś tak, a nie inaczej. Zaś wywód myślowy trudno jest screenować jak powszechnie wiadomo.

I na koniec Artur___ . Dlaczego właściwie uważasz, że cytuję: „za chwilę napiszesz, że zamiast poziomów używasz krzywych, a kolory korygujesz za pomocą koloru selektywnego, a nie balansu ” ??? A gdybym tak – nie daj Boże! – używał tych narzędzi
(tak skrycie i pod stołem), to o czym miałoby to świadczyć 8-( 8-(
I przy okazji ustalmy jeszcze jedno – jesteś na tyle zorientowany w tym programie, że doskonale wiesz o czym piszę. Wiesz zapewne, że mam rację. Tymczasem mam nieodparte wrażenie, że postanowiłeś się obrazić, zabrać zabawki i pójść sobie w swój kąt piaskownicy: (wydawało mi się, że używałem najłatwiejszych ze znanych mi sposobów na poprawę zdjęcia w PS'ie, no ale widać się myliłem ) Tak więc złożę tutaj uroczyste oświadczenie: Nie jestem najmądrzejszy – nie robię wszystkiego najlepiej w fotoszopie. ( A akwarium też mam brzydkie.)
Ciągu dalszego nie będzie to znaczy nie będzie dalszej polemiki. Luzik. Luzik koledzy ! Popatrz na wodę! Popatrz na zielone! Bądź życzliwy – to nic nie kosztuje – a jak ułatwia życie ! ;)
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Hadwao, ja np. komputera używam z miłą chęcią ale nie koniecznie z odpowiednim przeznaczeniem - czyli w PS używam tylko tego co ktoś mi pokazał krok, po kroku Artur___, dał "obrazki" i wiem jak to zrobić... Z tego co czytam co napisałeś za "brzydką chorobę" nic nie kumam - daj obrazki opisz je w dostępny sposób i powiem Ci czyj sposób jest łatwiejszy - ot takie porównanie laika...
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

Tomasz - nie rozumiemy się - ja chciałem pomóc, ale nie mam wcale zamiaru startować w konkursie pod tytułem "Kto zrobi to lepiej". To miłe, że chcesz wystąpić w roli arbitra, ale czy na pewno wiesz, że Artur___, i ja będziemy mieli chęć w jakiś bezsensowny sposób współzawodniczyć, by na końcu Ty,czy ktoś inny, jednego z nas poklepał po plecach i powiedział: " Ty to robisz lepiej". Zwróciłeś pewnie uwagę, lub nawet wiesz to od dawna że Artur___, ma 35 lat i jest dorosłym, a więc rozsądnym facetem. A ja.. no cóż ja też pomału dorastam. A jeśli dalej nie wiesz o co kaman to popatrz na wodę, popatrz na zielone... :D
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Hadwao, ja mam gdzieś czy współzawodniczycie czy nie napisałeś że znasz sposób prostszy na zrobienie tego więc moją prośbą jest abyś mi pomógł w tym aby to stało się prostsze - nie mam zamiaru nikogo klepać po plecach - chcę "obrobić i poprawić" zdjęcie szybciej i łatwiej skoro wiesz jak to mi pokaż tylko jestem laikiem więc proszę o zdjęcia :)
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Hadwao
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, 1:11
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: za małe
Płeć:

Post autor: Hadwao »

Przeczytaj ze zrozumienie mój pierwszy post. Jeśli nie zrozumiesz - to sorry - ja Ci nie pomogę. Inaczej mówiąc to samo: przekazanie łatwiejszych informacji, wraz z rysunkami przekracza moje umiejętności. A tak na marginesie: "masz gdzieś" - to właściwie gdzie?? Czyżbyś był nieuprzejmy - czy tylko zniecierpliwiony ?
Mówię co myślę - myślę co chcę - chcę tego, o czym właśnie mówię...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”