Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lampka led, tym razem do morskiego, sterowana...

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Lampka led, tym razem do morskiego, sterowana...

Post autor: koper85 »

Cześć, jako że przesiadłem sie na 200l trzeby było zmajstrować sobie lampke:) oczywiście power led, jest to moja trzecia lampa już ale ta wyszła zdecydowanie najlepiej, ale do rzeczy, lampa składa sie z diod 3W Epistar, sztuk 43 połączonych w 7 kanałów po 6sztuk, dwa białe 12000K, trzy kanały royal blu, jeden blue i jeden UV+royal red i red (jest 2uv i 5 red, ale musze przynajmniej dwie red zmienic na blue, jest za czerwono) ten ostatni kanał jest tylko dla uzupełnienia widma i chodzi narazie na ok 25%. Całość na driwerach dareltek z alledrogo:) driwery wysterowane na 680mA, całość zasila zasilacz Mean Well 24V, 6,5A. I teraz najlepsze, lampa sterowana jest przez arduino, nie ma żadnego włącznika ani ściemniacza manualnego, wszystkie kanały sterowane są przez PWM, połączenie z komputerem przez blootooht. Program pobrałem z internetu (przyznaje sie bez bicia, nie mam pojecia o programowaniu:)), program zaczerpnięty z innego forum morskiego, ale całość dostepna na stronie http://www.magu.pl/aqma-led-control (gość odwalił kawał naprawede dobrej roboty), wiec program steruje lampą z poziomu komputera, telefonu lub tabletu:) w skrócie mamy tu 6 kanałów, ustawiamy godzine startu, długość wschodu i zachodu oraz moc każdego kanału z osobna, dodatkowo można ustawić moc kanału jako oświetlenie nocne. Dla mnie super sprawa, nie musze o niczym pamietać, wszystko automatyczne:) jest nawet opcja testu:) Aha radiator, powiem szczerze że dostałem od brata, ma wymiary 35x30x4cm podwujnie żeberkowany (tzn. każde zeberko ma kilka kolejnych pozimych) waży kilka kilo i przy tej mocy lampy nie wymaga wentylatora:) ale musiałem podwiesić go na łańcuchu do sufitu:) i jeszcze obudowa, to ona przysporzyła mi najwięcej problemów, musiała być estetyczna bo żona mogła by nie wytrzymać wiszącego radiatora, myślałem i kilku materiałach, nawet o dobondzie, ale ostatecznie staneło na plexi, krutko mówiąc jest to pudełko bez górnej pokrywy, boki wys 12cm malowane na czarny mat (specjalnie mat gdyż połysk szybko się brudzi, wystarczy palec) od spoko pleksa bezbarwna oczywiście, wklejona do środka i zasylikowana, grubość plaxi 4mm, całość wykończone profilami anodowanymi, ceowniki na górę i duł, kątownik na boki. Jako że obudowa z plaxi lampa złapana jest za radiator, a obudowa trzyma się radiatora, jest to skręcone w ten sposób aby można było szybko obudowe zdjąć. Ot cała lampa, mam nadzieję że komuś się przyda do jego konstrukcji. Aha to co tygryski lubią najbardziej, koszty: tak jak pisałem radiator miałem a jest to jedna z najdroższych części lampy, arduino również, a reszta (ceny z przesyłkmi ok gdyż zbierałem graty jakieś 3miesiące) Ledy ok 150zl, driwery 60, zasilacz 100, plexi i listwy aluminiowe 100, pasta, kleje, łańcuch, uchwyty i reszta drobnicy lekko 100, wiec ogólne koszty nie tak małe, biorą pod uwagę, że hinke można dostać już za 400zl, ale takiego sterowania nie ma:) i ta satysfakcja gdy działa BEZCENNE:)))
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a odbiornik blootooht w czym jest? w driverach?
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

nie w arduino oczywiście, to arduino steruje driverami.
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

aaa, czyli arduino do taki chip? :)

wybacz moją niewiedzę, ale ja w ostatniej swojej lampie montowałem urządzonko zwane RAMPA, no i od tamtej pory to trochę się pozmieniało
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Arduino to taki minikomputer, w internecie znajdziesz informacje o nim:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Arduino Nano v3?
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

nano może byc, program pisany jest pod nano, ale ja mam uno i działa bez przeróbek:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

może kiedyś zechce Ci się zrobić opis krok po kroku, kabelek po kabelku :)
rozbudowałbym swój sprzęt o takie sterowanie, tylko technicznie ciężki dla mnie temat do ogarnięcia :(
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Ale nia ma tu nic trudnego, na stronie maga masz schemat polaczenia a dalej polaczenie prościutkie, w necie jest dozo na ten temat, ale krutko driwer, diody szeregowo i tyle:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

po miesiącu padło już drugie arduino, okazała się, że przetwornica step down jednak sie nie nadaje! pojawiły sie skoki napięcia i arduino padło, obecnie jest nano zasilane prosto w port z ładowarki do telefonu 5V i jest ok, teraz działa stabilnie, druga sprawa to chlodznie,kazało sie ze po kilku dniach lampa na radiatorze osiągała 50 stopni(może ułożenie pasty na diodach, nie wiem), musiałem dodać wentylator, miałem akurat rurowy czy strumieniowy nie pamietam jak sie to nazywa, taki podłużny ok 25cm, zasilany z zasilacza lampy ale przez sterownik ze starego zasilacza atx, teraz jest 20-25stopni :mrgreen: spowodowane jest to pewnie obudową lampki, słaby przepływ powietrza :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”