Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Projekt szafki z oświetleniem - wasze uwagi, propozycje

znudziła mi się standardowa pokrywa na baniaczek:)

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kasta8507
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2010, 17:08
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów / Krynica
Akwarium: 126
Płeć:
Wiek: 38

Projekt szafki z oświetleniem - wasze uwagi, propozycje

Post autor: kasta8507 »

Witam wszystkich.

nie wiem jak wstawić zdjęcie dlatego daje link do zdjęcia:
http://www.aukcjoner.pl/gallery/001800562-.html#I1

Co myślicie o takim projekcie???

Zmieniłem tytuł na bardziej "sprecyzowany" - MirosławB
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 23:05 przez kasta8507, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

No nie powiem-ciekawe-tylko pytanie jak mocne oświetlenie będzie potrzebne-no i o estetykę wykonania koniecznie trzeba będzie zadbać.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Baniak cały zabudowany więc ładnie wygląda bez kabli osprzętu.
Pomyśl tylko o wysokości otwieranych drzwiczek nad bańką duże będą się źle prezentować a małe uniemożliwią włożenie większych elementów do środka. No i sprawa oświetlenia wydaje mi się że przy takiej zabudowie będzie właśnie problem. Na świetlówki za wysoko a na HQI za nisko
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

polecałbym wzmocnienie według już osobistych wielkości akwarium ( nie można tego wykluczyć ) według twojego projektu to przy akwa 70-110 l tzw. trzy podpory są konieczne ( czyli konstrukcje noszące- poprostu deski pionowe stykające się z podłogą) wiadomo że przy większych akwariach ilość podpór wzrasta lub jakość i grubość wykonania tych podpór i mebli musi być większa, alternatywą są usztywnienia poziome głównego blatu na którym stoi akwarium, lecz bez w miarę dobrej jakości całego mebla samo usztywnienie może nie zadziałać ( mebel się po prostu złoży i tragedia murowana ) co do oświetlenia to jeszcze nie jest źle, byle by zastosować we wnętrzu mebla (pomiędzy taflą wody a wysokością oświetlenia) coś by "transportowało" całość światła do wody czyli np lustra, folię aluminiową, odbłyśnik lub jakakolwiek ich kombinacja i jeszcze jakieś znane materiały które odbijają światło w 90%, przy tym wykonaniu strata światła nie powinna być wysoka i nie będzie robić znacznej różnicy w odległości źródła światła od akwarium, szczerze pierwsze myśląc pomyślałem o HQI ale przy zamkniętej obudowie miałbyś niezły "parnik" w akwa, szczególnie w lecie,
co do wentylacji to jeśli masz zapał to kombinowania to jakis wiatraczek na max 12V wbudowany gdzieś w mebel pomiędzy wodą i światełkiem dałby sobie spokojnie radę ( koszt to max 30zł) sam mam taki i w lecie spokojnie daje radę, w zimie wyłączam żeby utrzymać w akwa 24-25st dzięki mojej świetlówce :D
podsumowująć:
1- pomyśl o wytrzymałości podstawy
2,3 - w zależności czy LO czy HI moc światła dochodzącego do akwarium
3 - dostępność modernizacyjna do akwarium ( czyli łatwość obsługi wnętrza akwa )
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Jakoś zdjęcie w powiększeniu nie chce mi się otworzyć ale z tego co widać na miniaturce :? to proponowałbym raczej podwieszaną pokrywę z t5 /niżej/ lub hqi 30 cm nad taflą wody i do tego mała korona powiedzmy 10 cm - żeby nie oślepiało. Sam miałem kiedyś podobną budę postawioną nad akwarium i niezbyt estetycznie to wyglądało - fakt faktem że projekt był troszkę skopany :lol:.
kasta8507
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2010, 17:08
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów / Krynica
Akwarium: 126
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kasta8507 »

akwarium ma 65/35/27 jakieś 60l. oświetlenie T8 2*18W
a tak to wygląda w całości wiadomo że z dnia na dzień ulega drobnym zmianom

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


środek szafki zostanie oklejony folią aluminiowa.

górne drzwi otwierane do góry zostaną dziś docięte z jednolitej płyty na wymiar.

wnęka musiała być taka duża ponieważ jest lepszy dostęp do manipulacji w akwarium ;)

mam nadziej że choć trochę się komuś spodobało :lol:

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:37 przez kasta8507, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

teraz to inna sprawa. Wysokość świetlówek jest regulowana ?? Jeśli tak to obniż do jakiś
5 -10 cm nad taflą wody tym bardziej, że założyłeś szybę na której mocno skrapla się woda ograniczając dostęp światła. Proponowałbym też zamontować w górnej części "pokrywy" jakiś niskoobrotowy wentylator do odprowadzania nadmiaru wilgoci z akwarium i kaskady - szkoda szafki. A tak ogólnie całkiem .. całkiem to wygląda.
Z tą szafką byłaby niezła baza wyjściowa dla paludarium :lol:
kasta8507
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2010, 17:08
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów / Krynica
Akwarium: 126
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kasta8507 »

gieniorek pisze:teraz to inna sprawa. Wysokość świetlówek jest regulowana ?? Jeśli tak to obniż do jakiś
5 -10 cm nad taflą wody tym bardziej, że założyłeś szybę na której mocno skrapla się woda ograniczając dostęp światła. Proponowałbym też zamontować w górnej części "pokrywy" jakiś niskoobrotowy wentylator do odprowadzania nadmiaru wilgoci z akwarium i kaskady - szkoda szafki. A tak ogólnie całkiem .. całkiem to wygląda.
Z tą szafką byłaby niezła baza wyjściowa dla paludarium :lol:



niestety wysokość świetlówek nie jest regulowana ale myślę o zastosowaniu takiego mechanizmu http://studioswiatla.pl/851412131-9622.html będzie wygodny przy manipulacji w akwarium.

szybę musiałem założyć ponieważ mieczyki mi wyskakują :/ ale puki co dałem szybę wyżej o 1,5cm i nie paruje na razie:) właśnie zamówiłem plexe na alledrogo.pl:) także będzie git porobię w niej otwory wentylacyjne no i jakiś wiatrak z PC wyciągnę i zamontuję.

myślałem nad paludarium" ale może coś na wiosnę wymyślę.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A zamiast pleksy nie byłaby lepsza jakaś siatka z dużymi oczkami? dorobiłbyś do tego ramkę i nic Ci się nie skrapla, kamień się nie osadza, ryby nie wyskakują, światło nie jest niczym blokowane.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
kasta8507
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2010, 17:08
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów / Krynica
Akwarium: 126
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kasta8507 »

niestety plexi zamówiłem na allegro 9min temu :lol: także już w siatki nie będę inwestował, a nie powiem bo pomysł ciekawy ;)
kasta8507
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2010, 17:08
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów / Krynica
Akwarium: 126
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kasta8507 »

a tak wygląda efekt końcowy szafki;)

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:42 przez kasta8507, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

na łączeniu drzwi, za którymi jest oświetlenie dałbyś cienką litewkę przymocowaną od środka do jednego skrzydła toby nie było widać tego światła z szafki ;)
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”