Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Awaryjne zasilanie UPS-em

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Awaryjne zasilanie UPS-em

Post autor: Inc0 »

Wielu z was zapewne nie wie co to długie przerwy w dostawie energii elektrycznej
ale spora cześć zwłaszcza zamieszkałych poza granicami dużych miast ma z tym zjawiskiem do czynienia zarówno latem jak i zimą.
O ile krótkotrwała przerwa w dostawie energii elektrycznej nie jest szczególnie niebezpieczna dla moich podopiecznych
o tyle dłuższe przerwy ponad 8h choć zdarzają się rzadko już mogą stanowić zagrożenie zwłaszcza w lecie w czasie upałów
wówczas akwaria są pozbawione filtracji napowietrzania i chłodzenia co przy dużej obsadzie krewetek i małym litrażu krewetkarium zakończyć może się źle.
Wiec wymodziłem że zaadaptuje do zasilania awaryjnego akwariów ups od komputera a ponieważ zazwyczaj ups ma wbudowany akumulator pojemności rzędu 5Ah
to nie będzie mógł zasilać zbyt długo dlatego wykorzystałem stary akumulator samochodowy 40Ah, mimo że lata świetności ma za sobą może zasilać filtracje i chłodzenie
w moich 4 akwariach od 4,5h do 8h ( zależnie od aktualnego zapotrzebowania na energie)
Pracy nie było za wiele wystarczyło tylko rozkręcić ups i wyprowadzić kable na zewnątrz oraz podłączyć do nich akumulator
zwracając uwagę na bieguny +/- czerwony -plus czarny minus .ObrazekObrazek

Czy to ma sens na pewno do akwarium 60l z gupikami nie ma sensu ale do akwarium 500l z morszczyną czy regału z drogimi robalami już tak .
Jak to wygląda finansowo? Nowe ups kosztują sporo a te z akumulatorami o godziwej pojemności z możliwością generowania dużej mocy - krocie.
Dla zwykłego śmiertelnika znacznie korzystniej kupić używanego UPS-a nawet bez akumulatora który do naszych potrzeb ze względu na symboliczna pojemność się nie nadaje ceny na allegro się zaczynają od kilkunastu pln droższą sprawa jest akumulator mój kosztował mnie
..kaucje czyli 30pln zakup nowego to nie mały wydatek te o pojemności 40Ah to wydatek rzędu 180-220pln większe będą odpowiednio droższe .

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba sobie odpowiedzieć co ma zabezpieczać ups a co za tym idzie jaką ma generować moc
oraz jak pojemny akumulator będzie potrzebny aby zapewnić sensowny czas podtrzymania pracy urządzeń. W moim przypadku wykorzystałem UPS o mocy 300W
przeznaczyłem go do podtrzymania pracy 4x aquael circulator 500 5W = 20W
oraz 4x panel chłodzący 5W=20W czyli łącznie 40W mocy ma za zadanie dostarczyć żeby podtrzymać działanie tych urządzeń,
akumulator całkowicie sprawny12V 40Ah przy założeniu 70% sprawności UPS powinien wystarczać na 8-14h mój sfatygowany życiem robi to przez prawie 5h
zakup nowego (180pln ) odpuszczę sobie taki czas działania mnie całkowicie zadowala a jeśli trafi się okazja na większy lub podobny w takiej cenie zawsze mogę dołączyć kolejna bateryjkę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Myślę, że można też pomyśleć o przetwornicy akumulatorowej. Ceny też nie są zabójcze. To w razie jakby było trudno kupić zdemolowanego UPSa.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

sporo tego na alledrogo jest w czym przebierać
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

UPS fajna sprawa, co do baterii, to jeśli ktoś zna się trochę na elektryce to można kupić 2-3 mało sprawne używane za grosze, wydobyć z nich sprawne ogniwa i zmontować w jedną.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Przedwczoraj po 1,5 roku czuwania mój system podtrzymywania przeszedł najpoważniejszy test od około 4 nad ranem do 16.00 nie było zasilania przez cały ten czas ups dzięki energii z akumulatora podtrzymał działanie filtrów w 5 akwariach przez około12h czyli dłużej niż zakładałem XD .
P.S. Ostatnio trochę bawię sie ogniwami 18650 ( przywróciłem do zycia przerabiajac z zasilania ogniwami typu ni-cd na li-ion swoja stara wkretarke) ale koszt zbudowania pakietu o pojemnosci 12v 40Ah (S3p13 dla ogniw o pojemności 3400mAh lub S3P20 dla wysokopradowych ogniw ) jest sporo wyzszy nawet przy wykorzystaniu ogniw pochodzacych z tzw rozpakietowania ,niz zakup nowego akumulatora samochodowego nie wspominajac o koniecznej modyfikacji elektroniki UPSa
ale mam inne akwarystycznie powiazane pomysły na wykozystanie technologii li-ion co w krótce jesli czas pozwoli opisze
Ostatnio zmieniony 09 cze 2018, 14:51 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”