Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

System podmiany wody

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

System podmiany wody

Post autor: Sewer »

Witam

W niedalekiej przyszłości mam zamiar odpalić większy zbiornik tak coś około 250 l. Może jego litraż nie powala na kolana, ale jak sobie pomyślę, że miałbym biegać co tydzień z wiaderkiem, aby co nieco podmienić wody, to mnie trafia. Ale na szczęście na etapie budowy domu podłączyłem sobie w okolice akwa wodę i odpływ do kanału /kiedyś planowałem akwa 720 l z sumpem/. Czas mija i z 720 l w wyniku kryzysu finansowego zostało na nieszczęsne 250 l i to bez sumpa. Ale mam ten zawór i odpływ więc wymyśliłem cóś takiego:
Obrazek

Kilka słów opisu:

Cała instalacja będzie zamontowana na wyjściu z filtra zewnętrznego - kubełka. Wykonana zostanie z kształtek PCV montowanych na klej. Zamierzam wykorzystać 3 zawory kulowe.
System będzie działał dwuetapowo:
- wypompowanie wody do kanalizacji: licząc od dołu zawór nr 1 pozycja "O", zawór nr 2 i 3 poz. "Z", wykorzystujemy tutaj pompę filtra, która wtłoczy wodę do kanału.
- doprowadzenie świeżej wody z sieci: zawory 2 i 3 w poz. "O", zawór 1 poz. "Z".

IMHO słabością tego układu jest fakt wypompowywania wody przefiltrowanej do kanału. Myślałem jeszcze o innym rozwiązaniu, a mianowicie aby doprowadzenie i odpływ wody odbywało niezależnie od filtra. Co do zasilania to problemu nie ma ale jak wypompować wodę z akwa nie używając pompy? Co do pozostałych ewentualnych wad to nic sensownego mi do głowy nie przychodzi, pewnie z braku zacięcia do hydrauliki ;)

Co o tym sądzicie, czekam na krytykę i sugestie.

Przesunięty ze "Sprzęt w akwarium" - MirosławB
Ostatnio zmieniony 16 maja 2015, 12:30 przez Sewer, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Wypompować wodę można by np. grawitacyjnie, czyli po prostu zassać i niech się leje. Problem z wpompowaniem czystej wody. Bez pompy moim zdaniem nie bardzo się da.
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

MirosławB pisze:Wypompować wodę można by np. grawitacyjnie, czyli po prostu zassać i niech się leje. Problem z wpompowaniem czystej wody. Bez pompy moim zdaniem nie bardzo się da.
Właśnie chciałbym uniknąć tego zasysania. Muszę zrobić to tak aby po otwarciu zaworu woda spływała właśnie samoczynnie i grawitacyjnie do kanalizacji. Co do wpompowania to ciśnienie w sieci wodociągowej sobie poradzi.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Gdyby raz zassać odpływ, to można by tylko otwierać zaworkiem. Raz zassany i zamknięty nie powinien się "odessać", jeżeli zaworek będzie poniżej poziomu dna akwarium. Rurka/wąż odpływowy byłby cały czas zalany wodą (zassany) a jakbyś chciał spuścić wodę, to wystarczyło by tylko odkręcić zawór. Z tym, że po raz pierwszy trzeba by samodzielnie "zassać" rurkę odpływową ;)
Ostatnio zmieniony 23 paź 2009, 18:01 przez Mirro, łącznie zmieniany 2 razy.
Markiz

Post autor: Markiz »

Szczerze przy tym litrażu bym się nie bawił aż tak.....ale pomysł Mirka popieram...
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

MirosławB pisze:Gdyby raz zassać odpływ, to można by tylko otwierać zaworkiem. Raz zassany i zamknięty nie powinien się "odessać", jeżeli zaworek będzie poniżej poziomu dna akwarium. Rurka/wąż odpływowy byłby cały czas zalany wodą (zassany) a jakbyś chciał spuścić wodę, to wystarczyło by tylko odkręcić zawór. Z tym, że po raz pierwszy trzeba by samodzielnie "zassać" rurkę odpływową ;)
Banalne :) Dodam tylko, że poszperałem i znalazłem rozwiązanie takie samo jak twoje wraz z "ręcznym zasysaczem" dział DIY na stronie www.nyzio.com.
Dzięki za rade.
Markiz pisze:Szczerze przy tym litrażu bym się nie bawił aż tak.....ale pomysł Mirka popieram...
Czemu aż?? Sama podmiana 30% tygodniowo daje około 75 l. Bieganie z wiadrem po domu, gdzieś się zawsze chlapnie i awantura gotowa ;) i nie zawsze chce mi się podmieniać :P Skoro mam coś już przygotowane pod ten system to żal mi tego nie wykorzystać.
Pozdrawiam Sewer
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

Sewer, na stronie http://triamond.prv.pl/ autor przedstawia system "automatycznej podmiany wody" może warto poczytać właśnie ten art. Zaznaczam, że w sytuacji autora zbiorniki mają/miały(?) odpowiednio 850 i 467,5 l więc tu zabawa z wiadrami nie wchodziła w grę kompletnie :lol:
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Tak sobie myślę...szkło 100x50x50...daje 250 litrów...No i czy nie można po prostu zrobić dziureczki w dnie akwa i sprawe spuszczania wody masz z głowy. A dolewanie? elastyczny wąż ogrodowy i dajesz od góry do akwa ;) skończysz dolewkę, węża odpinasz i heyah masz wszystko rozwiązane :)

Pozdrawiam
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

cherry_ukasz, odpływ by się sprawdził, chyba że szyby będą ze szkła zbrojonego czy coś takiego, na którymś z forów ktoś miał taki problem i wiercenie skończyło by się posypaniem szyby (i DiY i u szklarza). Ale napełnianie, jak zrozumiałem, kolega Sewer, też chciałby mieć zautomatyzowane, a w Twoim przypadku nie do końca by to tak wyglądało.
Myślałem też cz nie można by było poprowadzić od zaworu z wodą rurkami PCV do akwarium instalacji i później za tylną szybą do krawędzi górnej szyby i kształtka do tafli wody lub nawet 1-2 cm pod nią. Wystarczyło by tylko odkręcić zawór i później zamknąć po napełnieniu :roll:
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Wiercenie w szkle nie wchodzi w rachubę. Prawdopodobnie doprowadzę dodatkową instalację z rur pcv do akwa tak jak radzicie.Dolewanie nie będzie zautomatyzowane ponieważ nie zamierzam stosować elektrozaworów i czujników poziomu wody, będą natomiast zwykłe zawory kulowe. Odpływ zamierzam zrobić sposobem podanym na stronie nyzio.com jako "zasysacz" wody autor strony zastosował gruszkę - taką dla dziecka - na trójniku.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

dood94, chyba o szkle hartowanym myślałeś bo zbrojone pasuje do akwarystyki jak pięść do nosa ;] W hartowanym też można wiercić tylko cały proces wygląda inaczej, jest bardziej czasochłonny i sporo więcej kosztuje ;]
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:...bo zbrojone pasuje do akwarystyki jak pięść do nosa ;]
Kiedyś jak nie było odpowiedniego szkła w sprzedaży szkło zbrojone dawało się na spód akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

comatose, no może wiedziałem że któreś z tych i nie trafiłem z wyborem :lol: W sytuacji którą opisywałem autor chciał wiercić sam, ale na wszelki wypadek zapytał szklarza i dobrze bo miał by niemiłą niespodziankę. Ale otwory były do sumpa więc zdecydował się na wiercenie w bocznej szybie :>

EDYTA:
Już sobie przypomniałem, artykuł był napisany na akwarystyka.com.pl w dziale DIY :P
Ostatnio zmieniony 24 paź 2009, 13:44 przez dood94, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

No i zrobiłem :)

Tak wygląda zasilanie i powrót:
Obrazek

Tak podłączenie do filtra:
Obrazek

A tak nalewa się woda ;)
Obrazek

Jak widać na zdjęciu nr 1 zastosowałem: syfon pralkowy natynkowy, zawór czerpalny kątowy oraz przeźroczyste węże.
Do połączeń węży zastosowałem trójnik oraz szybko złączki z zaworami, stosowane do ogrodowych instalacji wodnych. Odpływ wody zamontowałem na wyjściu z filtra. Natomiast zasilanie odbywa się niezależną linią. Na początku przez dwa dni ciekło na trójniku ale teraz wszystko się uszczelniło. Obecnie podmiana wody zajmuje mi kilka minut, nic się nie chlapie i nie pryska, nie biegam już z wiadrami jednym słowem luz 8)
Czekam na pytania.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 16:47 przez Sewer, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Fajnie, fajnie ;D gdzie kupowałeś szybkozłączki? muszę sobie kupić kilka i zamontować na kraniku w piwnicy trójnik podobny do Twojego ;]
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”