Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wyliczanie amperów

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
edeks
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2014, 13:20
Imię: Zenon
Lokalizacja: Skawina
Płeć:

Wyliczanie amperów

Post autor: edeks »

Cześć,
słowem wstępu:
zapewne skompromituje się tym pytaniem, niemniej jednak spróbuję :) Kto pyta nie błądzi :D

Zatem - własnoręcznie wykonana belka power led nad moje 45l akwarium po ponad rocznych testach wypada znakomicie. Belkę wykonałem w bardzo prosty sposób na zasadzie podłączenia diod szeregowo pod driver. Konstrukcja banalnie prosta, ale daje też ograniczenia :(

Nową beleczkę nad 240l chciałbym wykonać napięciowo na zasadzie zasilacza DC systemem dobrze znanym, czyli rezystor + 3 diody, kolejny rezystor + 3 diody itp. Światła będzie sporo, bo planuję około 130-150 power led 1w. Całość będzie sterowana sterownikiem ze wschodu TC-420 (pewnie też znacie).

Jaki mam problem? Otóż w specyfikacji napisano iż sterownik ten posiada maksymalne obciążenie 20A (po 5A na każdy kanał). Jednak martwi mnie czy podoła obsłużyć wszystkie moje 150 diod, skoro jedna dioda jak podaje producent 350mA? Tu mam problem, gdyż jestem noga w temacie i nie nie do końca wiem jak to policzyć. 150 diod razy 350mA? Daje to 52,5A. Intuicja podpowiada mi, że coś liczę źle.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2017, 11:35 przez edeks, łącznie zmieniany 1 raz.
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

jakoś tego nie widzę, power led wymaga stałego prądu, powiem szczerze, że nie wiem czy bedzie to działać, a nawet jeśli zasilacz jak i sterownik będą działać na pełnej mocy co skończy sie spaleniem, ewentualnie popalisz diody. Rozwiązaniem bedzie zastosowanie zasilacza DC 24V lub wiecej i driwerów od deraleka (driwer ok 7zl, do jednego przy zasilaczy 24v można dać 6led) ja na twoim miejscu poszedłbym w diody 3W lub nawet 5W, dużo mniej lutowania i prostsza lampa, tak czy inaczej driwery musisz dac! co do sterowania polecam oczywiście driwery z PWM i sterowanie arduino (ok 40zl) i masz ful wypas, wszystko automatyczne:) sterownik ze strony Magu. PS. robiłem taką lampke do morskiego, popatrz może sie przyda http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=30850
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
edeks
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2014, 13:20
Imię: Zenon
Lokalizacja: Skawina
Płeć:

Post autor: edeks »

koper85 pisze:jakoś tego nie widzę, power led wymaga stałego prądu, powiem szczerze, że nie wiem czy bedzie to działać,
Tzn konkretnie co? Gdzie popełniam błąd myślowy? :|
Metoda podłączenia zaczerpnięta stąd: https://www.youtube.com/watch?v=ZsxPK_iEJO8
raczej dobrze znana. Używana przez znanych youtubowych i facebookowych "producentów" belek power led, nie będę reklamował, ale pewnie i tak wszyscy wiedzą, że chodzi między innymi o pana z Warszawy ;)
3-5w diody odpadają - po pierwsze chłodzenie, a pod drugie chcę diody możliwie gęsto, żeby widmo dobrze wymieszać.

Arduino raczej też odpada. Zaprogramować to cacko to trzeba mieć głowę :mrgreen: TC-420 prosto zaprogramować pod USB.
tak czy inaczej driwery musisz dac!
Planuję rozwiązanie bez driverów od deraleka. Zamiast tego standardowo rezystorki, jeden rezystor przed 3 diodami :) Wychodzi po prostu zdecydowanie taniej.
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

taniej z rezystorem napewno:) ale nie wiem czy wiesz i inni producenci takich belek na rezystorach też, że diody power led wymagają stabilizacji prądu, tzn. prąd puszczony przez diode power led powienien być stały, zasilacz impulsowy tego nie potrafi, wstawienie rezystora obniży napięcie a nie prąd:) takie rzeczy przy diodach SMD jak najbardziej ale przy power... podłączenie takie nawet jeśli działa to pewnie na krótką metę, ledy będą się grzały, traciły moc itd. ale twoje pieniądze... jeśli chcesz słuchać jakiegoś magika z yotube... Moja rada, poczytaj forum elektroda.pl może się czegoś nauczysz i dowiesz sie jak to ma wyglądać:)
PS. jeśli nie masz jeszcze sterownika masz tu dużo tańszą alternatywe Conrada MS-35 potrafi to samo ale tańszy i do power led jeden i drugi się nie nadaje.
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
edeks
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2014, 13:20
Imię: Zenon
Lokalizacja: Skawina
Płeć:

Post autor: edeks »

W takim razie jakie rozwiązanie być zaproponował aby dawało możliwość regulacji 150 szt diod z możliwością świtu i zmierzchu? Arduino odpada :?
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

taki driwer http://allegro.pl/driver-p4115h-led-140 ... 46446.html, zamuwić opcje 320mA (dla diód 1W) przy zasilaczy 32v można podłączyć 14sztuk do jednego, przy 11 podlączysz 154 diody, prąd 320 bedzie odpowiedni dla led 1W. oczywiście zasilacz min 160W najlepiej 200W. Sterowanie nie wiem czemu nie chcesz arduino? używam już dość długo i jest super, żaden sterownik nie da ci takiego sterowania, wschody, zachody, wybór mocy świecenia co 1%, oświetlenie nocne, a koszt 40zl, lepiej nie widze, oprogrmowanie masz w necie, raz wrzucasz i śmiga, zobacz na stronie magu.pl, aquma led control 6kanałów. Naprawde polecam rozwiązanie
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
edeks
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2014, 13:20
Imię: Zenon
Lokalizacja: Skawina
Płeć:

Post autor: edeks »

koper85 pisze:Sterowanie nie wiem czemu nie chcesz arduino?
Ponieważ jest to dla mnie zbyt skomplikowane. Zarówno podłączenie, jak i programowanie. Jeśli nawet istnieją gotowe programy to i tak nie byłbym w stanie tego przeprogramować na własne potrzeby. Najbardziej zależy mi na regulacji natężeniem światła jak to w akwarium roślinnym...

Napisałeś wcześniej:
koper85 pisze: power led wymaga stałego prądu
a dalej:
koper85 pisze:nie wiem czy wiesz i inni producenci takich belek na rezystorach też, że diody power led wymagają stabilizacji prądu, tzn. prąd puszczony przez diode power led powienien być stały, zasilacz impulsowy tego nie potrafi, wstawienie rezystora obniży napięcie a nie prąd:)
Zasilacz DC 180w 15A na 12v nie wystarczy? Daje prąd stały. Rezystory oczywiście do obniżenia napięcia, o prądzie nic nie wspominałem :)
koper85 pisze:nie wiem czy wiesz i inni producenci takich belek na rezystorach też
koper85, teraz już sam nie wiem co o tych belkach myśleć... Wzoruję się, bo miałem w rękach 3 letnie belki, które działają bez zarzutów. :? Ludziom się akwaria nudzą a belki zostają.
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Prąd wyraża się w amperach (A) a napięcie w vatach (v) ten zasilacz daje stałe napięcie 12V, prąd dostosowany jest do zapotrzebowania max 5A, dobry do taśm led, ale power led działa odwrotnie, wymagany jest stały prąd, napięcie dostosowuje do potrzeb. Popatrz sobie na ceny zasilaczy zwykłych a ceny zasilaczy stałoprądowych:) brakuje ci podstawowej teorii i zasileniu power led, poszukaj w necie, na stronie nanoreef jest rozbudowany dział DIY, wiekszość to lampy właśnie power led. Arduino wcale nie jest skomplikowane, piszesz, że podłączenie skomplikowane? a za budowe lampy power sie bierzesz? w arduino lutujesz zgodnie ze schematem, max 1h, jak chcesz moge ci pomuc:) programowanie jest dużo prostsze! łatwiejsze od zainstalowania gry na kompie:) miałeś w rekach 3 letnia lampe power? na rezystorach? a to ciekawe? siedze w tym temacie dość długo, nawet tak ok 3lat, wszystkie akwaria miałem na ledach, ale 3 lata temu power led po pierwsze był słabo dostępny a po drugie strasznie drogi, jeśli ktoś twierdzi, że lampa ma 3lata poprostu albo kłamie lub sam nie wie bo od kogoś kupił to nie ma racji bytu. Znajomi również kupli akwarium 450l z lampą power led, padła po tygodniu, trafiła do mnie, okazało się, że była spięta bez driwerów, na zwykłym zasilaczu 24v 5A, co prawda lampa ładna, dobry radiator, ładnie zlutowana, pasta wszędzie, dobre kable, ładna obudowa, dobre chłodzenie ale... zasilanie na rezystorach, zasilacz sie spalił i większość diód, a ta która jeszcze działa w porównaniu z nową prawie nie świeci, wnioski... kupe pracy i wszystko do kosza bo sie nie chciało dołożyć 100zl na zasilanie. Lub drugi przykład, naświetlacze led, przecież to również power led tylko wiekszej mocy, wiec czemu producenci stosuja zasilacze stałoprądowe zamiast zwykłych i rezystora? zwykły kosztuje 50% stałoprądowego! nawet chińskie maja. Zasilanie jest tu kluczową sprawą!!! PS driwer przekształca prąd z zasilacz zwykłego na stałoprądowy.

[ Dodano: 2016-12-06, 20:22 ]
I jeszcze jedno, na jakie akwarium planujesz tą lampe?
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

koper85 pisze:napięcie w vatach (v)
8-)
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

o sory w woltach:) w watach moc oczywiście
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”