Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Korona na akwarium - projekt

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Korona na akwarium - projekt

Post autor: Szyszka »

Nieuchronnie zbliża się czas wykonania innego oświetlenia przy moim akwarium, obecne jest za mocne wg mnie.
Chciałabym po Nowym Roku zacząć kompletować niezbędny sprzęt i zacząć to wszystko składać do kupy, dlatego potrzebuję Waszej pomocy do ogarnięcia mojego zamysłu 8)

A zamysł jest taki, żeby wykonać koronę dookoła akwarium na której będą dwie cieniutkie beleczki z ledami Samsunga.

Narysowałam w Paincie na szybko jak to widzę:
Obrazek

Korona ze spienionego PCV najlepiej czarnego, boki muszą być dość grube bo mają w nich być kołeczki na których będą nałożone belki (4 kołki z każdego boku, żebym mogła sobie przekładać belki do grzebania w akwarium - tak robię z obecną belką, że ją na akwarium przesuwam do tyłu).

Duże wycięcie na kaskadę, mniejsze na kabel od grzałki (możliwe, że wycięcie będzie od dołu tak jak na kaskadę). W środku doklejone warstwy mają utworzyć taką szynę w której będą narożniki - żeby to się jakoś trzymało na akwarium.
Z boku lub tyłu korony pudło na zasilacz (1,2).
Wszystko klejone lub skręcane.

Co do samych belek - mają też być ze spienionego PCV i teraz opcje mam dwie i nie wiem czy tak może to być:
1. Prosto na pcv naklejone moduły LED
2. Taśma LED w aluminiowym profilu z kloszem - bardziej upieram się przy tej wersji bo jest ochrona przed wodą etc. Taki profil mam na myśli:
https://www.smd-led.pl/profil_zewnetrzn ... pro_id=436

Wymiar inny bo płaski (coś podobnego w kuchni mam w każdym razie). Może da się w taki profil wcisnąć moduły zamiast taśmy?

W pierwszej opcji minusem jest brak tej ochrony, a w drugim to że mam gotową taśmę LED i niespecjalnie mogę wybrać kąt świecenia (120st mają wszystkie) i moc bo są albo 24W albo 48W co jest za dużo (obecnie mam 24W, chciałam 16-18W chociaż nie wiem jak mają się waty świetlówki do ledów).

Zależy mi na rozproszonym świetle (część zrobią rośliny nawodne), które jest tylko do połowy tej belki - część akwarium w której nie ma roślin ma być w ciemnicy.

Co do okablowania tego systemu chciałabym do tego zmontować programator czasowy i ściemniacz ledów, ale z tego co na stronie znalazłam to ściemniacze są na pilota czy inne automaty ale ktoś i tak musi przy tym stać? Mi chodzi, żeby to się wszystko samo robiło :ironia: Często nie ma mnie w domu jak trzeba gasić i zapalać akwarium, a powtarzać domownikom mogę sto razy i potem do nocy się wszystko i tak świeci :o nie:

No i tak to właśnie...

Pytania jakie mam:

1. Czym najlepiej i najbezpieczniej dla ryb sklejać PCV? Może skręcać po prostu?
2. Jakie kołeczki do tego dać - metal zardzewieje, drewno spuchnie... plastik? Może w ogóle jest na to jakiś inny patent?
3. Czytałam, że do wygięcia PCV trzeba specjalnej giętarki - akwarium profilowane więc nie wiem jak na przód zamontować pcv - jedyne co mi przychodzi do głowy to wzięcie możliwie najcieńszego pcv, które byłoby na tyle giętkie, że wystarczy do boków dokleić/dowiercić i to się utrzyma?
4. Jaką moc i barwę ledów proponujecie? W akwarium głównie wszelkiej maści Żabienice i Nurzaniec, na tafli Limnobium, możliwe że wymienię na Salvinię. Także nic wymagającego.
5. Czy coś po drodze zgubiłam co mi będzie potrzebne?

Elektryk kombinator ze mnie żaden dlatego nie mam pojęcia jak to złożyć wszystko żeby działało :D
A no i chciałabym się zmieścić tak w 200-300zł

Wdzięczna będę za pomoc w ogarnięciu tego i mile widziane wskazówki albo inne opcje ;)
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Ad 1 - tylko skręcane pvc spienione - klejone zawsze się Rozpadnie - a widziałem już kilka takich .
poza tym na pvc rośnie grzyb /pleśń bądź coś podobnego .

Zamiast pvc - zaproponowalbym dibond ;)

Ad.2 wkręty nierdzewne - i po problemie


Ad3 Pvc spienione jest plastyczne do jakiegoś stopnia

Ad4 poszukaj 24v taśm Led i profile do tego .
bądź firma piekarz.pl - radiatory Alu. W różnej konfiguracji a wtedy Power Led jest osiagalny - na wierzch plexi, przykrecana na wkręty do radiatora krawędzi .a wtedy tylko twoja inwencja i $$$ pozwolą poszaleć

Ad5
jest tu osoba na forum - która ci to wszystko zrobi - łącznie ze sterownikiem ;)
jeśli sama nie c hcesz się bawić
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Dając same taśmy bez żadnej osłony to one zaraz zrobią się żółte i będzie lipa. Najlepiej jak dasz w taki profil ale w tym linku co dałaś nie masz chyba przezroczystej tej szybki a matową. Ja kiedyś robiłem pokrywę ze spienionego pcv i kleiłem to super glue ale i wzmacnialem wkretami. Tyle że ja miałem białe pcv i obklejalem papierem coś ala sklejka. Jak będziesz mieć czarne pcv to trochę lipa z wkretami z nierdzewki bo będzie się rzucać w oczy ja bym tylko na super glue zrobił.
Moc to zależy co chcesz tam trzymać roślinne czy jakiś biotop?
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

adams2121,

Dibond jest dwa razy droższy niż pcv i nie wyobrażam sobie takiej aluminiowej korony składać :płacz:
Pleśń to raczej w pokrywach, a nie koronach się zagnieździ :)
Wkręty też nie bardzo, to ma być prosty kołek typu taki:

https://www.leroymerlin.pl/files/media/ ... m,main.jpg

Jak są ze stali nierdzewnej to spoko by takie były.
No i wolę się sama w to bawić bo sobie zrobię tak jak będę chciała i wiem jak to będzie działać chociaż, a nie że jak będzie trzeba coś wymienić to skisnę :P

maxio69,

No i też taki profil chyba wkleję, tam na stronie są różne klosze, matowe, przezroczyste - tu to tylko poglądowo o co mie chodzi ;)
A kołków nie będzie widać bo na nich będą te belki od razu. Inna sprawa, że nie widziałam u siebie czarnego pcv grubszego niż 6mm i nie wiem czy taka grubość na boki pod kołki wystarczy - jak nie to skończy się na białym oklejonym.

W akwa jak pisałam - same niewymagające rośliny - Żabienice, Nurzaniec i na tafli Limnobium ew. Salvinia. Biotop żaden, raczej kundel biotopowy z Ameryki Płd. + Pielęgniczki ;)

No i fajnie jakby szło to samym klejem/silikonem skleić :)
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Na koronie mam - akurat z pvc białego - i zaczyna po ok 5-6 miesiacach rosnąć .
na drewnianej lakierowanej śladu brak po 3 latach użytkowania - niestety poszło do ludzi ze starym akwarium .
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

adams2121,
Jest na to sposób. Sorbnian potasu fajnie się sprawdza przy pokrywach DIY. Rozpuścić 10g w szklance/słoiku wody i pędzelkiem posmarować pokrywę. Pod spienionym PCV lubi się pojawiać pleśń, E202 temu zaradzi wydatek ok 5zł za 10g na Allleee.
Na wszystko jest sposób ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

wydatek ok 5zł za 10g na Allleee.
Gdzieniegdzie nawet 1 zł/10 g :P
Przy okazji napiszę, że sorbinian dodaje się czasem do nawozów i nie stwierdzono aby jego obecność w wodzie zagrażała faunie czy florze zwykle trzymanej w akwarium.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Szyszka pisze:1. Czym najlepiej i najbezpieczniej dla ryb sklejać PCV? Może skręcać po prostu?
Szczerze powiem - i pewnie zostanę zgromiony - ale nic nie mam przeciw klejeniu pcw. Sam swoją pokrywę skleiłem cyjanoakrylem (np. kropelka) i tak 6 lat sobie to stoi i najmniejszych problemów nie ma. Sam przetestowałem i moim zdaniem nie ma się co obawiać kleju.
Szyszka pisze:2. Jakie kołeczki do tego dać - metal zardzewieje, drewno spuchnie... plastik? Może w ogóle jest na to jakiś inny patent?
Metal możesz odtłuścić i ładnie pomalować lakierem bezbarwnym. Rdzewieć nie będzie o ile nie będzie żadnych przerw w powłoce lakieru. Drewno też może być. Tylko trzeba w nie bardzo dokładnie wetrzeć silikon (na całej powierzchni), albo jeszcze lepiej polakieruj lakierem jachtowym lub innym impregnatem do drewna. Ale moim zdaniem najlepszym i najbardziej trwałym rozwiązaniem niż kołki było by zrobienie szyn przy użyciu profili aluminiowych. O takich np.: https://www.leroymerlin.pl/artykuly-met ... l1112.html rozmiar i grubość musisz dobrać wg. uznania. Są też z tworzywa.
Szyszka pisze:3. Czytałam, że do wygięcia PCV trzeba specjalnej giętarki - akwarium profilowane więc nie wiem jak na przód zamontować pcv - jedyne co mi przychodzi do głowy to wzięcie możliwie najcieńszego pcv, które byłoby na tyle giętkie, że wystarczy do boków dokleić/dowiercić i to się utrzyma?
Istotnie. Cienki pcw możesz giąć do upadłego :) Zależy jeszcze na jakiej długości ma być to gięcie i jaki łuk. Ale przypuszczam, że z wygięciem pod profil akwarium nie będzie problemu. Tylko zastosuj płytę np. 5mm. Z nią nie będzie żadnych problemów.
Szyszka pisze:4. Jaką moc i barwę ledów proponujecie? W akwarium głównie wszelkiej maści Żabienice i Nurzaniec, na tafli Limnobium, możliwe że wymienię na Salvinię. Także nic wymagającego.
Jeżeli tylko takie rośliny chcesz, to proponuję nie kombinować. Wystarczą białe zimne ledy w ilości zapewniającej strumień świetlny do wzrostu roślin. Jeśli chcesz hodować tak mało wymagające rośliny, to proponuję przelicznik 0,35W leda na litr wody.Sam obecnie mam ok. 0,42W led na litr i znakomita część "popularesów rośnie u mnie w najlepsze. W tym Rotala rotundifolia i żabienica delikatna. Jeżeli w przyszłości planujesz hodowlę nieco bardziej wymagających roślin, proponuję dodać diody barwy głębokiej czerwieni (660nm). Musisz ich ilość dobrać eksperymentalnie, żeby nie było zbyt czerwono. Z niebieskich bym zrezygnował, gdyż dioda biała zimna ba bardzo wysoki udział niebieskiego w swoim paśmie. Wynika to z jej konstrukcji.
Aha. Pisząc biały zimny mam na myśli 6500K
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

zulix, dzięki rozwiałeś moje wątpliwości w tym temacie :)
Mirro, pięknie dziękuję za wskazówki, chyba rzeczywiście szyny z kątowników to lepsze wyjście niż te kołki :)
Mirro pisze:proponuję przelicznik 0,35W leda na litr wody
No to wyjdzie właśnie 18-20W. Nie planuję nic wymagającego w tym baniaku :)

Jeszcze nurtuje mnie sprawa tego ściemniacza - czy są tylko takie sterowane manualnie czy jest jakaś opcja podłączenia tego do programatora czasowego, żeby symulowało to razem wschód i zachód słońca? No i żebym ja nie musiała przy tym robić za Horusa odpalającego ten wschód :D
Nagłe włączenie obecnej belki wywołuje u nocnych marków istną panikę i obijanie się o szyby akwarium :/
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Są takie sterowniki do ledów. Ja przy oświetleniu z modułów mam taki sterownik i jestem zadowolony. Można ustawić sobie 3 kanały niezależnie od siebie od 0 do 100% mocy, czyli wschody i zachody słońca w zależności od kolorów modułów jakich się użyje. Fajna sprawa. ;)
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

A jest opcja by użyć sciemniacza do Led bo chyba się nie da :) no chyba, że jestem słabo poinformowany.
Klej wszystko nic nie skrecaj ja do oryginalnej pokrywy doklejalem kawałki pcv na super glue do nich dokrecalem uchwyty na swietlowki i mi to wszystko trzyma już bardzo długo.
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

K2, a mógłbyś rzucić jakimś linkiem do takiego sterownika? :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Używam takiego, tylko starszej wersji. Mam go już chyba od ponad roku i wszystko jest ok.
https://sklep.palabras.pl/sterownik/25- ... erpro.html
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

K2, super dzięki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”