Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zwiększenie ciśnienia hydroforem, przed filtrem RO Merlin

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Zwiększenie ciśnienia hydroforem, przed filtrem RO Merlin

Post autor: stan_shrimps »

Jak nigdzie w internecie nie ma informacji to są podforaki :)

zwracam się z prośbą do użytkowników wszelkich hydroforów czy znawców fizyki/hydrauliki bo ze mnie żadne fachowiec..

Mam merlina, niestety wydajność to tylko 0,6 litra na minutę. Dziś hydraulik przerobił mi instalację na rury o prześwicie 25mm. Ciśnienie na manometrze zwiększyło się o jakieś 10-11% do 32-34psi, podobnie wydajność.
Czy ktoś używał hydroforów jako pompy do podniesienia ciśnienia?
Mogę zamontować hydrofor o pojemności 50l i wydajności 60l/min i podłączyć go do wodociągu.
Jednak jest to koszt kilkuset złotych i chchaiłbym zaczerpnąc opinii czy hydrofor da radę podciągnąć wodę z sieci i podnieść jej ciśnienie tak aby Merlin zbliżył się chociaż w 70% do deklarowanej wydajności 1,89l/min RO?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

membrany najwydajniej pracują gdy woda jest optymalnie ciepła i ma ciśnienie w granicach 5-6bar na membranie . Producenci "katalogowe wydajności" uzyskują w optymalnych warunkach których raczej ze względu na koszty ( woda ciepła ma mniejsza gęstość od zimnej i lepiej przenika przez membranę) nie będziesz chciał odtwarzać u siebie. patent z hydroforem może wypali o ile go przerobisz by nabijał wysokie ciśnienie ( nie dam głowy czy zwykłym hydrofor na dłuższa metę tak pociągnie chodzi o silnik ) jest jeszcze jeden czynnik hydrofor nie daje stałego ciśnienia a to wpłynie negatywnie na wydajność membrany i może warto tu rozważyć zakup pompy RO która gwarantuje stałe ciśnienie na odpowiednim poziomie. Warto przemyśleć czy nie lepiej zamiast jednego drogiego filtra RO o dużej wydajności zastosować kombinacje 2,3 lub więcej mniej wydajnych membran w tej samej cenie co ww opcja ale sumarycznie o wyższej wydajności niż ten jeden wydajny i drogi? np: sieć-----> hydrofor po przeróbce/pompa RO -->dwa korpusy na rurowe z wkładami jeden 5mikronów i drugi z węglem na gwincie 1 , 3/4 lub 1/2( do wyboru do koloru ) potem rozgałęziamy to na poszczególne membranylub zespoły pompa RO+membrana .
Ostatnio zmieniony 21 sty 2017, 20:19 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

myślałem nad takim czymś, myślę ze spokojnie podniesienie ciśnienie do 3,2-3,4 bar:
[url="http://www.allegromat.pl/aukcja0"]
Teoretycznie Merlin powinien dać radę przy 2,5 a ja mam niestety poniżej bo 2.21
Ostatnio zmieniony 21 sty 2017, 21:32 przez stan_shrimps, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Zapodałem sobie pompę ro i bardzo sobie ja chwale ,mam wode RO szybciej , taniej i czystszą różnica bez pompy vs z pompa jest spora najbardziej widoczna w tzw odpadzie bez pompy przy 2,4bar( tyle mam z sieci) stosunek ro/odpad był 1/5 z pompą ciśnienie jest 5,5-6bar a stosunek RO/odpad 1/3 czystość 24us vs 15us czas uzyskania 5l ro 60min vs 15min jedynie na minus jest zużycie energii przez pompę o mocy około 25W choć przez te kilka godzin jakie pracuje nie nabije kroci a raczej grosze.
gdybym był na twoim miejscu zamiast kase na hydrofora wydałbym na pompy 2 lub 3 do 2 lub 3 membran ( kto wie może jedna pompa dałaby rade dwie membrany zasilić trzeba by to sprawdzić )na dłuższą metę by się opłaciło

P.S mam membranę 100GPD w konfiguracji : sieć 400-450us--->20mikron ----> wegie---> 5mikron --->pompa----> membrana--> RO 15us--> żywica mb40 ( po tygodniu rozdzielił sie kationit i anionit da sie je regenerowac jakos czy trzeba kupowac nowe złoze po zuzyciu? )--->RO 0-1us
Ostatnio zmieniony 22 sty 2017, 10:55 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Myślałem kiedyś o pompie np. takiej: http://hydrolife.pl/pl/p/M1207515_K-Pom ... czkami/259
Zamiast kilkaset zł masz poniżej 2.
Mamy w pracy stację do uzdatniania i jak się nam spieszy to włącza się pompkę i jest kilka razy szybciej niż bez niej. Ostatnio kupiłem membranę 300 gdi bo już mnie trafiało czekanie 6 godzin na wodę do podmianki ale jak się nie sprawdzi do końca to pompę zainstaluję.

EDIT: Chyba jednak za mało wydajna ta pompa :(
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

na merlinana pewno ;/ 300 zł hydrofor, musze sprawdzić czy się zmieści, jeżeli nie poprawi się wydajność po odpowietrzeniu filtra to będzie to konieczność ;/
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

a moze masz w instalacji domowej reduktor? teraz wszędzie się je montuje jest zabezpieczeniem dla zbiornika na ciepłą wode i instalacje, on bedzie redukował ciśnienie, sprawdziłem to osobiście, teraz w zimie ro podlączam w piwnicy a tam jest tyko 3bary, w lecie normalnie na podwórku tam mam 8 z tego podu że reduktor jest tylko na dom, a wydajność RO na zewnątrz mam dużo wyższa. A jeśli chodzi o hydrofor, nie wiem o jakim dokłądnie piszesz ale jesli to ten np z leroy marlen taki ze zbiornikiem, nie jest on w stanie utrzymać ciągle jednakowego ciśnienia, podniesie ciśnienie, oczywście ale dobije do ustawionej wartości, włączy sie dopiero gdy wartość spadnie, i tu właśnie są skoki ponieważ różnica wynosi ok 2 bary. Ja na twoim miejscu najpierw w domu poszukał bym reduktora, powienien być w okolicy licznika wody przy podłączu do domu
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

koper85 skoki mogą być, to nie przeszkadza, jeżeli taki z Leroya da mi 3 bary to będzie git, mam 2,2...
reduktora nie mam na pewno, powodem jest niskie ciśnienie w wodociągu, bo pomimo że jest nowy to jest problem w jednej z miejscowości podpiętej jeszcze starą nitką-jak dal ciśnienie to wyrywało baterie ze ścian (10 bar poszło), a druga strona wsi jest 15 metrów niżej i tam mają ponad 6 bar. Zamiast dać wyjściowe 6, i wstawić reduktor na lini, dali 2 na wyjściu żeby w niżej położonej części nie było za dużo
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Inc0gnit0: napisz jaką pompę sobie zapodałeś
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

wpisz na all pompa do filtra RO, to Ci powinno wystarczyć ;)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

widziałem na alledrogo, nawet brałem tę co zulix podał, ale nie wiem czy da radę, u mnie też kapie jak 80-latkowi podczas sikania

mnie chodzi o to jaką kupił Wojtek
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Ja dzisiaj też podłączyłem taką jak ma inCo. Jestem chyba happy. Przed pompą 13i pół minuty na litr ro i 3,4 litra odpadu. Po zainstalowaniu pompy 5i pół minuty czekania na litr ro i 2.4 litra odpadu. Mi pasuje ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”