Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Atomatyczna dolewka by Inc0

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:może być stały pomiar przy napięciu stałym lub przemiennym, raczej chodzi o prąd bardzo niskiej wartości rzędu uA, przy napięciu przemiennym lepiej i odpowiedniej częstotliwości, bo wtedy zapobiega to odkładaniu się na elektrodach...syfu z cieczy...
I to rozwiązuje cały problem koncepcyjny o którym mówimy czy może nastąpić elektroliza czy nie - potwierdzasz że może być. Kwestia jak i kiedy dotyczy czystości wody. Wody chemicznie czystej nie mają nawet chemicy a nawet taka ma pewną przewodność wynikającą z dysocjacji. Czy ma to wpływ w rzeczywistości to już stwierdzają praktycy tacy jak Ty. Ja patrzyłem od strony teoretycznej.
mirekkon pisze:proszę nie brnij w tematy o których nie masz zielonego pojęcia, sama woda nigdy nie stanowi elektrolitu, chyba że jest czyś domieszkowana, a w półogniwie zachodzi proces dokładnie odwrotny do elektrolizy, w wyniku czego powstaje SEM czyli siła elektro motyryczna czyli po ludzku napięcie elektryczne
Nie wmawiaj mi braku pojęcia bo z mojej strony mogę udowodnić ci to samo ale nie mam tyle tupetu aby się wydzierać. Mówimy różnymi językami. Wbrew temu co myślisz pojęcia elektrochemiczne są szeroko wykorzystywane w chemii. Dla znawcy elektroniki czasem jest to widziane z innej strony. Ogniwo i elektroliza to 2 strony tego samego procesu gdyż jest on odwracalny. Jak zwał tak zwał.
mirekkon pisze:podsumowując temat pomysł Inco jest czysto teoretyczny
I w ten sposób traktowałem też tą rozmowę. Poza tym jeśli jest jakiś problem to ktoś oczekuje od innych choćby wytłumaczenia a nie robienia z nich debila lub przynajmniej nieuka co jest w twoim powszechnym zwyczaju bo nie jest to pierwszy raz. Pozwalam sobie dodać Cie do ignorowanych aby nie czytać twoich butnych prześmiewań z każdego kto akurat myślał lub zrobił inaczej.

EDIT: Nie chodzi mi o podważenie twoich umiejętności i wiedzy bo są ogromne. Chodzi mi tylko o umiejętność udziału w dyskusji i język.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Znalazłem chwile "pobawiłem się" przekaźnikiem i mam pytanie bo nie rozumiem jakie zadanie w układzie pełni dioda inna sprawa że z rysunku nie potrafię rozkminić która "nóżka" przekaźnika której odpowiada na rysunku i co za tym idzie nie potrafie tego poskładac tak żeby działało. Droga prób i błędów tak to połączyłem ( rys), nawet działa ( o dziwo) ale no właśnie ale tylko kiedy czujnik i pompa maja odrębne źródła zasilania ( czujnik z baterii 9v a pompa z zasilacza 12V )

Obrazek
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

przekaźnik i diodę kupiłeś taką jak w linkach czy coś innego?

dioda pełni rolę układu wygaszającego impulsy napięcia, które indukują się w chwili wyłączania prądu - czyli taki odkłócacz

napisz jakie masz diodę i przekaźnik to się postaram coś narysować
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

dokładnie te z linków
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

odwracając przekaźnik nóżkami do góry masz dokładnie to: Obrazek

zrób według tego schematu:
Obrazek


C1 to kondensator np 100nF lub 220nF lub 330nF lub 470nF na dowolne napięcie - jego może nie być wcale, ale jak będzie to lepiej bo zabezpiecza styki przekaźnika przez zużyciem zrobią zamiast 1 miliona np 3 miliony zadziałań, z punktu widzenia praktycznego zupełnie nie istotne - i bez tego ma działać, i bez diody też będzie działać - 100%
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Dzięki Mirek polutowałem , podłączyłem i działa cacy. Na bazie twojego rysunku spłodziłem sobie wstępny projekt "płytki drukowanej" dla całego systemu pierwszy obwód ma za zadanie wyłączyć pozostałe w sytuacji gdy w zbiorniku wody poziom spadnie do minimalnego pozostałe uruchamiają pompy
Obrazek

tu mam kolejne pytanie co jest potrzebne do wykonania takiej płytki ?
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

pierwsza rzecz to znowu błąd z tymi stykami

wracasz do punktu wyjścia, przecież miało nie być załączanych dużych prądów stykami czujnika poziomu :(

z Twojej płytki wynika jasno że zasilanie na przekaźniki będzie "żarło" styki czujników prądem poboru pompy czyli 0,4A

coś tu trzeba zmienić chyba nie?

będzie trzeba dwa obwody z dwoma przekaźnikami, jeden drugiemu wyłącza zasilanie jak jest za niski poziom, chyba że ten wł/wył to zwykły włącznik, ale myślę że tu właśnie są styki drugiego czujnika poziomu tak?

poza tym na samej górze masz błąd w płytce + 12 V powinno iść do czujnika a nie do środka przekaźnika, no i ten minus powinien iść prosto, bo teraz ten pierwszy wł/wył rozłącza wszystkim innym masę


ustalmy co chcesz zrobić bo się pogubiłem lekko

mamy dwa czujniki poziomu? jeden odpowiada za poziom w akwarium a drugi za niski poziom zbiornika z wodą tak?

czy zbiornik z wodą będzie jeden wspólny czy kilka?

rozumiem że jest 6 zbiorników których poziom trzeba monitorować?

jak według Ciebie ma to działać? jakiś krótki opis wstaw

jak odpowiesz na pytania w drodze wyjątku zaprojektuję Ci wszystko jak chcesz i tak jak trzeba
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Zbiornik jest jeden wspólny, pierwszy od góry obwód bez pompy w moim zamyśle ma za zadanie odciąć zasilanie pozostałych gdy zostanie osiągnięty minimalny dopuszczalny poziom wody w zbiorniku wspólnym z woda RO.
Jeden czujnik pływakowy przypada na każdy przekaźnik( jeszcze przemyśle czy dla bezpieczeństwa nie zapodać podwójny zestaw czujników na wypadek gdyby jeden zwarł sie na stałe zostaje zawsze drugi) z prawej przy szynie minus są zwykłe włączniki pomyślałem że nie głupio będzie sobie podczas podmian wyłączyć uzupełnianie wody w zbiorniku w którym akurat podmiana ma miejsce dlatego każdy obwód przekaznik-czujnik-pompa zaopatrzyłem w indywidualny wyłącznik prądu plus jeden odcinający wszystkie obwody.

Teoria działania:
w zbiorniku z woda ro jest czujnik pływakowy który steruje przez przekaznik przepływem prądu do pomp i tak w sytuacji gdy poziom wody jest w zbiorniku zbyt niski zasilanie pomp zostaje przerwane ,a gdy wody jest dużo płynie prad do zasilania obwodów uruchamiających poszczególne pompy
Ostatnio zmieniony 11 lut 2017, 15:02 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

można dublować np tak:
Obrazek

czyli z jednego zbiornika z wodą RO zasilamy 6 akwa tak?

to można zrobić do każdego poziomu wody w akwa 1-6 jeden czujnik z przekaźnikiem który załącza tylko wtedy jak jest za nisko

a dwa czujniki połączone szeregowo w jeden zestaw + przekaźnik do odcinania zasilania do pozostałych jak poziom wody w zasobniku się obniży

i po kłopocie - czy tak?
Ostatnio zmieniony 11 lut 2017, 15:04 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

z jednego zbiornika wody ro 5 akwariów zasilamy
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

aha

czyli dobrze zrobiłeś układ, myślałem że ma być ich 6, no i zasilanie też ok przez przekaźnik

to tak do wykonania płytki potrzeba:

1. laminat 1.5mm Cu30u jednostronny jakiś wymiar 15x7cm w zupełności wystarczy

2. http://allegro.pl/uniwersalny-wytrawiac ... 13530.html

3. kuweta lub naczynie w którym zmieści się płytka

4. wydruk z laserówki płytki w odbiciu lustrzanym na papierze kredowym białym lub w stylu "Kraj Rad"

5. żelazko 750W do przyprasowania wydruki na płytkę

6. papier ścierny 1000 lub drobniejszy, do czyszczenia przez prasowanką i po wytrawieniu

7. wiertarka z małymi wiertłami 1mm średnicy lub 1.2mm oraz 3mm na mocowanie

8. cierpliwości: https://www.youtube.com/watch?v=hyHAwfae100

powodzenia
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”