Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

belka led do 375

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Znajomy używa świetlówek Led w swoim regale akwariowym ale szału nie ma jeśli chodzi o moc świecenia ale może teraz coś mocniejszego jest na rynku bo to się co chwilka zmienia.
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

goldi_ pisze:
deltoro pisze:A ja idę na razie w stronę świetlówek LED - robię na białych 8520 i kolorowych 5630, które są na sztywnych aluminiowych podkładach.
Dość ryzykowna koncepcja zważywszy że typowe konstrukcje pasków z 5630 (kolorowych) mijają sie z wymaganiami roślin tzn czerwone są za mało czerwone zmierzajace do żółtego i fajnie wspomagają rozwój glonów a niebieskie są za mało niebieski i są zorientowane w kierunku zielonego co również pasuje glonom bardziej niż roślinom
Na jakiej podstawie uważasz ,że glony przeprowadzają fotosyntezę przy widmie zielonym i żółtym?

A druga sprawa na jakiej podstawie uważasz, że producent podający, że listwa generująca np 660 nm długości fali świetlnej kłamie?

Nie chcę być niemiły, ale osoby, które przeczytają i zakodują w.w informację będą wprowadzone w błąd.

Cyjanobakterie (sinice), które dawniej były uznawane za glony są w stanie rosnąć w wodach na bardzo dużych głębokościach kożystająć z widma zielonego, które jako jedyne tam dociera. Żadne inne glony.
deltoro
Mecenas
Posty: 114
Rejestracja: 24 lip 2015, 20:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Słupsk
Akwarium: 30L na przetrwanie
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: deltoro »

DaveSnk pisze: Cyjanobakterie (sinice), które dawniej były uznawane za glony są w stanie rosnąć w wodach na bardzo dużych głębokościach kożystająć z widma zielonego, które jako jedyne tam dociera. Żadne inne glony.
Tu się nie zgodzę. Najgłębiej dociera widmo niebieskie.
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

"W najpłytszych warstwach wody najlepiej oświetlonych ciepłym, czerwonym światłem występują glony o zielonej barwie.
Poniżej, w warstwach, do których dociera mniej czerwonego i więcej niebieskiego światła występują glony brunatne.
Niższe warstwy wody, do których dociera światło o przewadze fal niebiesko zielonych zasiedlają krasnorosty.
Najniższe warstwy, do których dociera już tylko światło zielono-żółte zazwyczaj zajmują tylko sinice*."

źródło: akwaflora
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Obrazek
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

Pisząc o powielaniu nieprawdziwych informacji sam je w tym samym poście powieliłem. Proszę o rozgrzeszenie :mrgreen:
goldi_
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2014, 20:39
Imię: Stan
Lokalizacja: piła
Płeć:

Post autor: goldi_ »

DaveSnk pisze:Na jakiej podstawie uważasz ,że glony przeprowadzają fotosyntezę przy widmie zielonym i żółtym?

...

Nie chcę być niemiły, ale osoby, które przeczytają i zakodują w.w informację będą wprowadzone w błąd.

.....
Nie napisałem o swietle żółtym i zielonym lecz o przesunieciu widma w kieruku odpowiednio zótym i zielonym i napisałem że czerwony jest za mało czerwony a niebieski za mało niebieski .
A co do kwestii pozostałych choćby : https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza gdzie na uwagę zasługuje szczególnie jeden wykres
DaveSnk pisze:A druga sprawa na jakiej podstawie uważasz, że producent podający, że listwa generująca np 660 nm długości fali świetlnej kłamie?
pomyliłeś sie chyba bo ja nigdzie czegoś takiego nie napisałem chociaż z drugiej strony też nie mogę trafić na żadną informacje albo wypowiedź odnoszącą sie do 660nm w żadnym kontekście
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

był to przykład. 660nm to odpowiednik czerwieni w której najbardziej zachodzi fotosynteza. I kupując listwy led nigdy nie odniosłem wrażenia że producent podający dany typ widma emitowanego przez jego listwy przekłamuje i w rzeczywistości barwa jest żółto-czerwona
deltoro
Mecenas
Posty: 114
Rejestracja: 24 lip 2015, 20:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Słupsk
Akwarium: 30L na przetrwanie
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: deltoro »

DaveSnk pisze:Pisząc o powielaniu nieprawdziwych informacji sam je w tym samym poście powieliłem. Proszę o rozgrzeszenie :mrgreen:
Amen ;)
Zenonzlasu, właśnie tego szukałem
goldi_
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2014, 20:39
Imię: Stan
Lokalizacja: piła
Płeć:

Post autor: goldi_ »

DaveSnk pisze:660nm to odpowiednik czerwieni w której najbardziej zachodzi fotosynteza. I kupując listwy led nigdy nie odniosłem wrażenia że producent podający dany typ widma emitowanego przez jego listwy przekłamuje i w rzeczywistości barwa jest żółto-czerwona
ściślej między 640 a 665 natomiast diody smd małej mocy standardowo instalowane na paskach emituja pasmo 615-625 a więc jak pisałem przesunięte w kierunku żóltego natomiast nie nie jest to żółto czerwone i wątpię abyś był w stanie sie zorientować że to nie pasmo dla roślin . Dla znakomitej wiekszośći ludzi to jest czerwone a na allegro nawet bardziej pożadane bo świecą one jaśniej.
itd
PS
jakbyś jednak mógłbyś mi zdradzić gdzie kupić paski ledowe z pasmem 660nm będę zobowiązany bardzo
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

http://sklep.neonica.pl/tasma-led-neoni ... y-stn.html

Z tych konkretnie taśm korzystałem. Ale generalnie światło zielone i żółte nie powoduje samo w sobie wzrostu glonów. Glony można określić jako pierwotne rośliny i mają one podobne zapotrzebowanie na światło, substancje i węgiel co rośliny wyższe. I światło ukierunkowane w stronę deep red/ royal blue można nazwać proglonowym a bardziej przesunięte widmo od w.w będzie mniej wpływało na rozwój/ fotosyntezę glonów, jak i roślin.

Ale przede wszystkim chciałbym aby moja wypowiedź była delikatnym sprostowaniem ze względu na ludzi, którzy czytają i chcą się czegoś dowiedzieć na ten temat. Nie chcę żeby wyszedł z tematu spam.
goldi_
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2014, 20:39
Imię: Stan
Lokalizacja: piła
Płeć:

Post autor: goldi_ »

rozumiem że rozmawiamy na granicy spamu ale :

dlaczego uważasz że światło o widmie pokrywającym sie z apogeum fotosyntezy możemy nazwać proglonowym . chodzi wszak o rywalizację miedzy rośłinami a glonami i "trafienie w punkt" potrzeb rośłiny to krok w kierunku wygranej z glonami (jak mi sie wydaje )

Druga kwestia to jednoznacznie określone potrzeby niektórych glonów które mieszcza sie własnie miedzy szcytami fotosyntezy roślin (czyli miedzy 470 a 620 )i nie pokrywają sie z optimum roślinnym
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

Z punktu widzenia całego akwarium masz rację. Zakładając, że jest to gęsto obsadzony roślinniak z odpowiednimi parametrami, składnikami i korygując samo oświetlenie teoretycznie światło takie spowoduje wzrost roślin i wydzielanie substancji allelopatycznych, które te glony hamują.

Jest pewno ale:
Ale jeżeli jakiś parametr jest zaburzony i roślinność nie zachowuje się tak jakbyśmy sobie tego życzyli to takie światło spowoduje szybszy i bujniejszy rozrost glonów.

Punkt widzenia zależy od punktu patrzenia. I ty masz rację i ja (oprócz tego gdzie się mylę :mrgreen: )
goldi_
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2014, 20:39
Imię: Stan
Lokalizacja: piła
Płeć:

Post autor: goldi_ »

Jest raczej oczywiste że im wieksze światło tym mniejszy margines bezpieczeństwa .
Wobec powyżśzego dużo światła o byle jakiej barwie (pokrywające całe spektrum łacznie z widmem jałowym) w każdym wypadku spowoduje wysyp glonów .
Jeśłi dopasujemy widmo w przypadku popełnienia takiej samej niezdarności w prowadzeniu zbiornika wysyp będzie mniejszy choćby z powodu braku zasilenia widmem jałowym .
tak więc po zastanowieniu sie nad tym co napisałeś jednak ośmielam sie nie zgodzić z tezą że selektywnie dobrane widmo jest glonotwórcze a wręcz przeciwnie : im lepiej dobrane widmo tym mniej glonów .
Tak sądze
DaveSnk
Posty: 17
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:13
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 200
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: DaveSnk »

W zasadzie cała dyskusja jest spowodowana barwą zieloną i żółta.
Wg. Ciebie barwy te w połączeniu, lub nie z innym widmem mogą spowodować rozrost glonów, a według mnie one nie wpływają ani na roślinę, ani na glon.
Z resztą zgadzamy się.

Mam propozycję na mały teścik. 2 słoiczki z zaszczepionym pięknym rhizoclonium oświetlę barwą 6500K + Zielony/żółty i 6500K + Royal Blue.

Jeżeli dobrze rozumiem (przy braku roślinności) powinny one się rozrastać w takim samym tempie wg. Ciebie. ?
Po mojemu przy niebieskiej barwie rozrost tego glonu powinien być co najmniej 2 razy szybszy.

@do intensyfikacji wzrostu użyję Nh4No3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”