Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak zrobic kolanko przelewowe - kilka baniaków na 1 filtrze

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Jak zrobic kolanko przelewowe - kilka baniaków na 1 filtrze

Post autor: dnolek »

Ostatnio z braku środków i w sumie także przez pewnego rodzaju oszczędność prądu związaną z ograniczeniem urządzeń do obsługi akwariów postanowiłem zaopatrzyć przykładowe dwa z moich akwariów w 1 zestaw filtracyjno - grzewczy.

Prostym rozwiązaniem który w sumie jest niezbędny do połączenia akwariów w moim przypadku to filtr przelewowy lub raczej kolanko przelewowe.

Do zrobienia takiego kolanka przelewowego jest potrzebne:

Cztery kolanka 20mm – najlepiej aby były takie które są w środku puste ( niektóre są po prostu zaślepione jak się kupuje ). Cena to jakieś 1,70 zł / sztuka
Rurka PCV w moim przypadku 20mm -cena 1m to koszt około 2zł o ile się nie mylę.

Kształtujemy kolanko tak jak na rysunku.

Obrazek
Obrazek

Kolanko powinno być takie jak na rysunku, z uwagi na to ze ten kształt powoduje ze woda z 1 akwarium nie przeleje się cała do drogiego w skutek np. awarii filtra albo braku prądu, przeleje się tylko nadmiar wody który będzie w prawym akwarium.

Zwykle powinno się tez akwarium prawe ( u mnie jest prawe J ) dawać wyżej od lewego z uwagi na to ze filtr szybko napełnia akwarium a woda dąży do wyrównania ciśnień w obu baniakach, tak więc akwarium które jest wyżej a z którego woda spada do lewego baniaka dodatkowo jest poddane ciśnieniu i szybciej z niego woda wypływa przez kolanko dążąc do wyrównania ciśnień jak napisałem wyżej.

Efekt działania, u mnie to:

2 akwaria 45 L i 50 L oba połączone kolankiem, filtr o przepustowości 700L/h do tego grzałka 150 W i na dniach będzie również system Co2.

Obrazek
Obrazek

Zdjęcia sprzed testów, nowe beda jak siostra odda aparat :)

Udanego majsterkowania!
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Z "trochę fizyki" to kolanko takie ma też 2 sens: woda na górze zbiornika jest cieplejsza niż na spodzie (przy braku pralki) i grzałke wystarczy dać tylko w pierwszym akwarium. Dobrze godom? 8)
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Na zdjęciu tego nie ma ale kolo filtra ktory jest w lewym akwarium zaraz przy lewej scianie jest równiez i grzałka 150W ktora spokojnie starcza zeby ogrzac 2 baniaki :) no i cyrkulacja wody jest łacznie z dogrzewaniem jej :)

Dobrze gadasz Zaku :)
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

tylko że czego nie życzę oczywiście Norbertowi jak Ci coś dopadnie rybki albo akwa ( choroba glony) to będziesz miał dwa akwa na głowie od razu.... to jest minus moim zdaniem...

ja kiedyś kombinowałem jak grzanie pociągnąć z kaloryfera :D ale za dużo kombinacji wyszło by... ale podobają mi się niestandardowe rozwiązania ponieważ z tego zawsze się coś mądrego urodzi ;)
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

A zaskoczę cie bo dokladnie o tym samym teraz mysle z uwagi na to ze te 2 baniaki ktore obecnie pokazałem stoja u mnie na parapecie. Teraz po skonczeniu tego projektu, zobaczymy jak bedzie wygladac sprawa z ogrzewaniem kaloryferowym.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

dnolek, Już ci mogę powiedzieć że będziesz miał z tym troszkę problemów, nie wiem co tam chcesz trzymać ale co by ot nie było i się będzie mieściło będzie wędrowało z 1 akwa do 2, druga.
dnolek pisze:Kolanko powinno być takie jak na rysunku, z uwagi na to ze ten kształt powoduje ze woda z 1 akwarium nie przeleje się cała do drogiego w skutek np. awarii filtra albo braku prądu, przeleje się tylko nadmiar wody który będzie w prawym akwarium.
Tego to ja nie rozumiem przecież to działa na zasadzie naczyń połączonych i jak by ta "rurka" nie wyglądała to i tak przy awarii filtra po chwili w obu akwa będzie tyle samo wody w żadnym mnie ani więcej no chyba że różnice w wys. na jakich będą akwa będzie duża to w tedy to ma sens, ale ja bym to dał na równych wys.

a przy okazji jak zrobisz rurki tak jak już masz na zdjęciu to możesz mieć problem tego typu że woda paruje i paruje ty wyjeżdżasz rano wracasz wieczorem a tu rurka się zapowietrzyła a filtr dalej pracuje i wodę przelewa a ta nie wraca mi już się tak zdarzyło, popatrz na to
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=2248 mam taki prosty systemik i jestem zadowolony :D
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Tego to ja nie rozumiem przecież to działa na zasadzie naczyń połączonych i jak by ta "rurka" nie wyglądała to i tak przy awarii filtra po chwili w obu akwa będzie tyle samo wody w żadnym mnie ani więcej no chyba że różnice w wys. na jakich będą akwa będzie duża to w tedy to ma sens, ale ja bym to dał na równych wys.

a przy okazji jak zrobisz rurki tak jak już masz na zdjęciu to możesz mieć problem tego typu że woda paruje i paruje ty wyjeżdżasz rano wracasz wieczorem a tu rurka się zapowietrzyła a filtr dalej pracuje i wodę przelewa a ta nie wraca mi już się tak zdarzyło, popatrz na to
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=2248 mam taki prosty systemik i jestem zadowolony :D[/quote]

Moze zaczne od tylu, pomimo parowania u mnie nie ma szans na zapowietrzenie kolanka, dlatego kolanko ma taki kształt a nie inny, robilem dlugie proby na to a jak was to nie przekonuje, proponuje poszukac na internecie jak dziala urzadzenie ktore kazdy ma w doku ( chcodzi o klozet ) tam jest dokladnie takie same kolanko.

Dlaczego roznica wysokosci.

Akwarium po lewej jest nizej niz akwarium po prawej bo filtr jest w lewym akwarium a wezyk od filtra leci do prawego akwaria. przy 700l/h bo taka ma przepustowosc filtr akwarium po prawej zacznie sie szybko napelniac. Im wyzej to akwarium stoje od tego po lewej tym szybciej z niego sie bedzie woda zlewała. Jak zrobisz oba akwaria na tej samej wysokosci, to w lewym bedziesz mial wode na dnie a w drogim prawie po szczyt. a filtr bedzie ci juz zasysał powoli powietrzee :P bo nie bedzie wody w lewym akwarium.

dlatego w tym przelewie sa 2 kolanka zeby nie doszlo do zapowietrzenia, zeby to się stało w prawym akwarium woda musiałaby być na poziomie dna. Dopiero takie cos doprowadziloby do zapowietrzenia systemu. A wysokosci akwariow w moim przypadku sa dostosowane do szybkosci dzialania filtra, filtr dziala na max przepustowosci laduje z pelna sila wode do gory do prawego akwarium a woda po wplywem cisnienia dodatkowo spada z takim impetem do lewego dolnego akwarium, ze doprowadza to do sytuacji gdzie w gornym akwarium nigdy woda nie wyleje sie poza krawedzi baniaka a w dolnym akwarium nigdy wody nie zabraknie ani tez nie przeleje sie ona po krawedzi.

:)

Jezeli chcecie moge wam nagrać film jak to działa.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może zdjęcia są takie jak są i nie za bardzo "widzę" to wszystko. Co się stanie jak wyjmiesz wtyczkę od pompy? Próbowałeś? No bo rzadko, ale jednak zdarzają się awarie prądu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

teraz zrozumiałem bo kiepsko opisałeś które akwa pierwsze które drugie i gdzie będzie filtr nie wiedziałem i dlatego mi to nie pasowało a na zdjęciach też za dobrze nie widać, w takim razie spoko ja mam na wylocie filtra takie fikuśne cuś :) że sobie sam reguluje ile ma się lać i nie przelewa się ani nie dolewa :D

P.S większość myślę, że wie jak to działa ale filmik mile widziany :) chcę zobaczyć jak to u ciebie hula :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”