Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Torf

Media filtracyjne

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Torf

Post autor: dood94 »

Mam pytanie co do torfu. Chciał bym dać go do filtra, tylko nie wiem czy kupić torf w workach w sklepie ogrodniczym czy może zebrać samemu bo mam do tego możliwości.
Jeszcze może inne czynności które nalezało by wykonać przed włożeniem torfu do kubła żeby nie zrobić jakiejś chały :P
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Re: Torf

Post autor: Sewer »

dood94 pisze:Mam pytanie co do torfu. Chciał bym dać go do filtra, tylko nie wiem czy kupić torf w workach w sklepie ogrodniczym czy może zebrać samemu bo mam do tego możliwości.
Jeszcze może inne czynności które nalezało by wykonać przed włożeniem torfu do kubła żeby nie zrobić jakiejś chały :P
Siemanko
W jakim celu chcesz go dać do filtra?? Masz akwa biotopowe wód brunatnych i hodujesz w nim kwaśnolubne ryby?? Jeżeli koniecznie chcesz to kup gotowy i przeznaczony do akwarystyki. Co do pozyskiwania torfu to do naszych celów nadaje się tyko tzw. torf wysoki - o ile dobrze pamiętam. A jak się go przygotowuje to nie wiem.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Torf

Post autor: zulix »

dood94 pisze:Mam pytanie co do torfu. ...czy może zebrać samemu bo mam do tego możliwości.
o ile wiem w naszych rejonach (podkarpacie jako takie) nie ma torfu wysokiego a taki powinien być. Torf niski się nie nadaje - jest niewiele lepszy od ziemi. Pozyskanie torfu nie jest takie proste jakby się wydawało. Należy wycinać włókniste kawałki i je suszyć na słońcu. Torf do celów akwarystycznych poddaje się też obróbce polegającej na usunięciu drobnoustrojów i innych robaków. Zwykle robi się to za pomocą pary wodnej lub formaliny. Dopiero po jakimś czasie torf nadaje się do użytku. Zwykle leszy jest torf ogrodniczy, chociaż wiadomo... producenci też czasem oszukują.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”