Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chłodzenie akwarium-chłodnica wody

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Chłodzenie akwarium-chłodnica wody

Post autor: przemotbg-p1 »

Do lata jeszcze daleko ale po głowie chodzi mi problem chłodzenia akwarium ,w którym maja być caridiny , które nie lubią wysokich temperatur. Akwarium 100l , przykryte pokrywą więc zamontowanie wentylatorów zakładanych na szybę i wrzucanie zamrożonych butelek odpada. Do tej pory po prostu uchylałem wieko pokrywy zakładałem wentylatory które dmuchały na tafle wody chłodząc ją. Sposób ten sprawdzał się w jakimś stopniu ale wymagał uchylania klapy co nie wiedzieć czemu bardzo mnie denerwowało. Wymyśliłem sobie że można by było zrobić coś w rodzaju zamkniętego obiegu wody wymuszonego jakąś pompą i chłodzonego przez chłodnice z wentylatorem. Jako że krewety są wrażliwe na miedz w układzie tym nie może być żadnego elementu zawierającego choćby kawałek miedzi wszystko w aluminium bądź w nierdzewce. Woda byłaby zamknięta w układzie zamkniętym więc nie miała by kontaktu z wodą w akwarium. To zniwelowało by ewentualne zagrożenie jakie może być powodowane wydobywaniem się jakiś związków z aluminium. W wodzie akwariowej była by zanurzona wężownica z nierdzewki (kwasówki) ewentualnie z węża gumowego i to przez nią płynęła by woda wystudzona w chłodnicy. Ruch wody w układzie robiła by jakaś pompa która nie musiała by wytwarzać dużego ciśnienia wystarczyło by aby spokojnie pozwalała obiegać wodzie chłodnice i wracać z drugiej strony.
To rysunek o co mi chodzi.

Obrazek

Co myślicie na temat tego rozwiązania czy woda w obiegu dała by radę schłodzić wodę w akwarium albo przynajmniej utrzymać ją na określonej temperaturze?
Minusem tego rozwiązania byłaby na pewno spirala wężownica w zanurzona w akwarium i chłodnica gdzieś nad albo z boku akwarium.
Szukałem na necie jakiś info na ten tema ale jakoś nie udało mi sie nic konkretnego znaleźć może ktoś by miał jakieś informacje bądź linki to proszę o podzielenie się nimi. Może morszczaki coś takiego wymyśli?
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Obawiam się, że pomysł nie ma prawa bytu bo nie jest zgodny z prawami fizyki.
Chłodzenie wody za pomocą wentylatora odbywa się poprzez odbieranie ciepła związanego z parowaniem wody. Dmuchanie w wężownice zamkniętego obiegu wody nic nie da - temperatura wody będzie temperaturą powietrza. Jedynie gdy światło solidnie grzeje wodę to powrót do temperatury powietrza coś by dał ale zwykle nie o to chodzi. Aby to działało musiałoby być tam ogniwo Peltiera ale trudno dostać o odpowiedniej wydajności (cena). Systemy komputerowe byłyby za słabe.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

zulix pisze:Obawiam się, że pomysł nie ma prawa bytu bo nie jest zgodny z prawami fizyki.

z fizyki byłem noga

Z racji że w pracy teraz mam trochę więcej czasu postanowiłem sprawdzić organo-leptycznie czy faktycznie to taki głupi pomysł. Do skonstruowania takiego ustrojstwa miałem wszystko więc żadnej kasy nie musiałem wydawać. Chłodnice miałem z ciężarowego Volva od klimy , wentylator ze starej nagrzewnicy , trochę węża i pompa. Najpierw za pompę posłużył PAT MINI ale niestety poległ za słaby do przepchnięcia wody przez chłodnice. Więc podpiąłem cały układ pod prysznic bez pompy. Woda z prysznica wchodziła do chłodnicy o temp. 30 stopni a na wyjściu miała już 8-9 stopni mniej. Temperaturę sprawdzałem profesjonalnym termometrem laserowym. Więc chłodzenie działa!

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jutro zorganizuje jakąś wężownice. Wrzucę do akwarium i sprawdzę jeszcze raz czy jest w stanie schłodzić wodę. Za pompę posłuży pompka od spryskiwaczy z forda fokusa pewnie długo nie pociągnie ale coś tam zawsze.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

w swoim czasie dużo kombinowałem nad schładzaniem akwarium chłodziarka poza ustrojowa, wnioski do jakich doszedłem są następujące:
- jest to możliwe do osiągnięcia ale koszty będą bardzo wysokie bo albo trzeba kupić klimatyzator do pomieszczenia z akwarium wydatek ponad 1000pln
albo będą tylko wysokie i kupie mała lodówkę do której wyprowadzę wężem ( wiele zwoi/metrów w środku lodówki) obieg wody filtra z akwarium celem schłodzenia ( od razu zaznaczam że żadna mini lodóweczka na "pifko" na ogniwach Peltiera sie nie sprawdzi tylko klasyczne z czynnikiem chłodzącym i pompa a to wydatek minimum klkaset pln za używkę)

Tak wiec reasumujac..zamontuj dwa wiatraczki w pokrywe jeden niech wtłacza powietrze tak żeby jego strumień padał bezpośrednio na tafle wody a drugi niech wysysa powietrze z pokrywy

P.S działa bo woda miała 30C a powietrze które odebrało ciepło z chłodnicy pewnie ze 20C gdy będzie upał i powietrze w pokoju osiągnie 30C żeby skały.. nie zejdziesz tym sposobem poniżej 30C, zrób sobie małe doswiadczenie masz w domu wiatrak odpal go i jedna reke zamocz w wodzie a druga nie i obie wystaw na działanie pradu powietrza a zrozumiesz dlaczego sucha reka ( twój pomysł) bedzie ciepła a mokra reka ( wiatraki nad woda) jest zimna
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

przemotbg-p1 pisze:Woda z prysznica wchodziła do chłodnicy o temp. 30
A ile stopni jest w łazience
Najlepiej ta chłodnice do lodówki wsadź
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Ja robiłem tak jak mówi IncO, tylko używałem małej zamrażalki. Temperaturę ustawiało się przez długość węża. Za pompę robił filtr i dawał radę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

przemotbg-p1 pisze:Woda z prysznica wchodziła do chłodnicy o temp. 30 stopni a na wyjściu miała już 8-9 stopni mniej. Temperaturę sprawdzałem profesjonalnym termometrem laserowym. Więc chłodzenie działa!
Jeżeli masz temperaturę powietrza niższą od temperatury wody to tak, ale w lecie (a wtedy zwykle chcemy chłodzić akwarium) masz je prawie równe. Wpuść do twojej chłodnicy wodę o temp. 20C i wtedy sprawdź.

Oczywiście parownik można oddzielić od akwarium aby nie było wentylatorów u góry. Trzeba by było go ukryć w szafce. Coś w tym stylu:
Obrazek
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Teraz rozumie. Faktycznie gdy ustawiłem wodę w prysznicu na około 21 st , woda już nie została schłodzona do niższej temp. W łazience było około 20 stopni i na tyle można było schłodzić wodę. Więc mój wymysł nie miał prawa bytu a szkoda. Więc pozostaje przerobienie pokrywy aby zamontować w niej wentylatory.
Zulix twój pomysł jest ok nawet bardzo ok. I pewnie myślałbym o nim jakbym miał miejsce w szafce pod akwarium.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety nie ma idealnego pomysłu na chłodzenie. Szkoda, że nie ma takiej "odwrotnej grzałki" coby ją włożyć do akwarium lub wpiąć w węże i po ustawieniu temperatury cieszyć się klimatyzacją akwarium.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

zulix pisze:coby ją włożyć do akwarium lub wpiąć w węże
ależ jest https://www.akwarystyczny24.pl/teco-tk- ... -5642.html
Tylko cena .....
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kasztan pisze:ależ jest https://www.akwarystyczny...ium-p-5642.html
Tylko cena .....
Tak? No to włóż do akwarium :P - mówiłem o czymś w rodzaju "odwrotnej grzałki" a nie lodówki.
Lodówki są znane od zawsze ale wiadomo, że cena nie jest dostosowana do warunków. Taniej jest klimatyzować pomieszczenie niż akwarium. Myślę, że domorosły przedsiębiorca mógłby znaleźć w tej niszy kupę kasy.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

A takie coś?
http://allegro.pl/chlodzenie-wodne-deep ... 91293.html
Jedyny problem to przykleić radiator do tylnej szyby. Na 12 V więc luz
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

pawprz pisze:A takie coś?
:ale jaja:
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

pawprz pojechałes po całości :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”