Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chłodzenie akwarium-chłodnica wody

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Mam niedaleko - mogę podjechać i zobaczyć naocznie co to i czy da radę.

Druga rzecz - jeśli szukasz chłodzenia - Poszukaj rozwiązań z lat 80/90, z Iraku, Arabii Saudyjskiej, itp. Jakie oni stosowali u siebie. Tam stosowano do chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych. Kiedyś znajomy opowiadał sporo na ten temat. Opierało się to na dwuch kanałach wentylacyjnych, małym zakrytym oczku wodnym które było chłodziarką i tam były doprowadzone kanały z mieszkania.
Prosty system, natomiast to są ogolniki - szukaj szczegółów.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

adams2121 pisze:Opierało się to na dwuch kanałach wentylacyjnych, małym zakrytym oczku wodnym które było chłodziarką i tam były doprowadzone kanały z mieszkania.
Raczej sąsiedzi z bloku nie byli by zadowoleni jakbym im wykopał przed blokiem oczko wodne. Moje dzieci pewnie były by na taka ale sąsiedzi pewnie nie.
Jakbym się w szkole uczył pewnie by nie było tej całej rozmowy ale człowiekowi się nie chciało ale poto właśnie jest forum.
Szkoda że to nie działa ale powiem wam ile było fajnej zabawy przy konstruowani tego urządzenia. Czterech kierowców , tokarz , magazynier i kierownik byli zaangażowani w rozmyślania czy to będzie działać czy nie. Była przy tym kupa fajnej zabawy w pracy.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Tak Jakby jednak stanęło na linkach od kasztana to mam te lodówki w ofercie hurtowej więc mogę pomóc :mrgreen:
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

przemotbg-p1 pisze:Czterech kierowców , tokarz , magazynier i kierownik byli zaangażowani w rozmyślania czy to będzie działać czy nie. Była przy tym kupa fajnej zabawy w pracy.
I to najważniejsze. Make fun, not hejt :D
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

W bloku polskim. . Niewykonalne. W domu tak - tylko $$$ więcej niż na chłodziarke, i to sporo.
Tam bloki projektuje się z tą myślą od razu.
Na podobnej zasadzie działają pompy ciepła - tyle że tam jest to proste bez takich nakładów.
Siłami natury.

Fajnie że ktoś ci pomagał w "mysleniu" .
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

ZUlix pomyśl nad reakcją endotermiczną. Puszczamy wodze fantazji.

Coś jak grzałka z odpowiednim odczynnikiem działającym tak:

- po dostarczeniu prądu zachodzi reakcja i następuje jej oziębienie
- przy ogrzewaniu z powrotem wytwarzany jest prąd

zestaw dwóch takich codziennie zmienianych (prawie perpetuum mobile gdyby nie straty na przemiany)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cyklista pisze:ZUlix pomyśl nad reakcją endotermiczną. Puszczamy wodze fantazji.
Pomysł dobry. Może by nawet Grzesiek coś wymyślił :P

Ostatnio w pracy bawię się sprzętem chłodzonym ciekłym azotem. To byłby sposób... :)
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Są takie chłodziarki procesorów komputerowych, może by to zaadaptował.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Są też chłodziarki do piwa, wody itp.
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

U mnie sprawdzają się dwa wiatraki 120 mm przyklejone do ścianki filtra zewnętrznego. Zbijały temperaturę w zbiorniku 112l z 28 na 25 stopni. Spróbujcie, naprawdę sposób najprostszy,
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jeżeli masz temperaturę powietrza poniżej temp. wody w akwarium to pewnie by to działało. Jeśli mamy lato i powietrze ma 30C to chłodzenie tą metodą nie ma miejsca.
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

zulix pisze:Jeżeli masz temperaturę powietrza poniżej temp. wody w akwarium to pewnie by to działało. Jeśli mamy lato i powietrze ma 30C to chłodzenie tą metodą nie ma miejsca.
Ale to działa... Naprawdę polecam spróbować koszt to 2 wentylatory + zasilacz = 40-50 zł.
Prosty przykład jak masz komputer stacjonarny i wiatrak nawet tylko z tyłu - dotknij sobie blachy tylnej, masz ją wyczuwalnie zimną.
Tak samo działają wiatraki chłodzące taflę wody w akwarium...

Powietrze przy wyjściu z wentylatora jest zimniejsze o nawet o 20%, a więc robi Ci z 23 stopni jakie masz w pokoju spokojnie z 19 stopni, a jak taki strumień poleci na pojemnik filtra zewnętrznego to będzie schładzał. 3 stopnie spokojnie zdejmiesz z baniaka 112l przy użyciu 2 wentyli 120 mm wiejących na filtr zewnętrzny, polecam spróbować.

Tak samo jak użyjesz tego: https://goo.gl/3JDs3D przy nawet 2 wentylatorach masz te 2-3 stopnie mniej już po 3 godzinach na baniaku 112l ( używałem w lecie, a potem filtr zewnętrzny i 120 mm na nim jak pisałem wyżej )
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Jesli wiatrak dmucha bezpośrednio na wodę to ja schłodzi nawet jeśli w pomieszczeniu jest cieplej niż w akwarium , jeśli wiatrak dmucha na szybę/ściankę filtra czyli nie odparowuje wody to ochładza akwarium tylko do temperatury otoczenia skąd ta różnica ano z tad bo woda parując zabiera ze sobą energie( ciepło).
Gadanie że powietrze jest chłodniejsze juz po wyjściu z wiatraka to bez urazy ale brednie (i świadczy że dobrze się bawiłeś na wagarach ;P )bo daje sobie rękę uciąć że gdyby zmierzyć temperaturę przed wiatrakiem i za wiatrakiem to by się okazało że jest minimalnie cieplejsza po wiatraku bo :
1. wiatrak to urządzenie elektryczne i w jego uzwojeniach jest generowane ciepło ( straty na oporze) które w jakimś ułamku dostanie się do powietrza które tłoczy wiatrak
2. sam ruch łopat wiatraka generuje tez ciepło w minimalnych ilościach odpowiada za to tarcie łopat o cząsteczki powietrza

Twoje odczucia odnośnie blach w kompie wzięły się z tad że to jest blacha - metal a metal świetnie przewodzi ciepło wiec go dotykając odczuwamy chłód bo wysysa ciepło z nas
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

Inc0 pisze:Jesli wiatrak dmucha bezpośrednio na wodę to ja schłodzi nawet jeśli w pomieszczeniu jest cieplej niż w akwarium , jeśli wiatrak dmucha na szybę/ściankę filtra czyli nie odparowuje wody to ochładza akwarium tylko do temperatury otoczenia skąd ta różnica ano z tad bo woda parując zabiera ze sobą energie( ciepło).
Gadanie że powietrze jest chłodniejsze juz po wyjściu z wiatraka to bez urazy ale brednie (i świadczy że dobrze się bawiłeś na wagarach ;P )bo daje sobie rękę uciąć że gdyby zmierzyć temperaturę przed wiatrakiem i za wiatrakiem to by się okazało że jest minimalnie cieplejsza po wiatraku bo :
1. wiatrak to urządzenie elektryczne i w jego uzwojeniach jest generowane ciepło ( straty na oporze) które w jakimś ułamku dostanie się do powietrza które tłoczy wiatrak
2. sam ruch łopat wiatraka generuje tez ciepło w minimalnych ilościach odpowiada za to tarcie łopat o cząsteczki powietrza

Twoje odczucia odnośnie blach w kompie wzięły się z tad że to jest blacha - metal a metal świetnie przewodzi ciepło wiec go dotykając odczuwamy chłód bo wysysa ciepło z nas
OK, przyjmuje do wiadomości. Widocznie mój miernik cyfrowy temperatury wprowadza w błąd gdy mierzę temp. powietrza przed i za wiatrakiem, a o "wydaje mi się chłodzeniu' wody w akwarium jak opisałem wiatrakami na filtr zewnętrzny nie wspomnę. Przepraszam za wpis.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Zapadła decyzja o przerobieniu pokrywy i dodaniu dwóch może czterech wentylatorów. Chodzi mi po głowie jeszcze przerobienie świetlenia z belek na power ledy może jeszcze dzięki nim jesz szansa że uda się jakoś ogarnąć temperaturę w lato.
Pozdrawiam Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”