Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chłodzenie akwarium-chłodnica wody

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Jakby to działało to by większość z nas była w 7 niebie. Koszt znikomy a sprawa załatwiona. Niestety termodynamika jest bezwzględna :(
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

A jakby zastosował chłodziarkę do piwa?
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

przemotbg-p1 pisze:A jakby zastosował chłodziarkę do piwa?
Właśnie szukałem tej chłodziarki w necie bo kiedyś ją widziałem ale nie mogłem znaleźć jak napisałeś 1 posta. Obawiam się, że może być zbyt mało wydajne, podobnie jak chłodziarki samochodowe czy chłodnice komputerowe mające ogniwa Peltiera. Ilość chłodzonej wody jest chyba za duża :( - szkoda bo taka lodówkę samochodową prosto by przerobił na zasobnik wężownic.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

PowerLedy tez generuja ciepło ale sporo mniej niż świetlówki i dla ich własnej zdrowotności jest niezbędne dobre go odprowadzenie ( albo duży aluminiowy radiator , potrzeba około 35cm2 na każdy1 W powerled albo mniejszy ale z wymuszonym chłodzeniem ..a jakże by inaczej wiatrakami i tu nie trzeba nic odparowywać bo taki radiator osiąga temperatury nie osiagalne nawet w najbardziej upalne dni w naszym otoczeniu na słupkach alkoholu w termometrach ;P )

P.S chłodziarke do piwa na ogniwach peltiera przetestowałem pod katem wykozystania do schładzania akwarium- nie nadaje sie! za mało wydajna zbyt prądożerna nie daje rady schłodzić akwarium 54l o 1st a zjada 60W podczas gdy wiatraczki maja pobór mocy poniżej 5W i w takim samym akwarium potrafia obnizyc temperature od 3-5C bezproblemu. jak wspomniałem tu sie sprawdzi jedynie mini lodówka oparta na instalacji z pompą i czynnikiem chłodzacym czyli mikro wersja standardowej lodówki , peltiery sa zbyt drogie, zbyt energożerne i za mało wydajene na akwarium wielkosci 60l trzeba by ich chyba z 10szt a to by generowało niewspółmiernie duzy pobór mocy i koszty do uzyskanego efektu
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

zulix pisze:Jakby to działało to by większość z nas była w 7 niebie. Koszt znikomy a sprawa załatwiona. Niestety termodynamika jest bezwzględna :(
Nie jakby, tylko to działa. Koszt jak pisałem 50 zł z zasilaczem w najtańszej wersji. Ja mam Zalmana 120 mm poniżej 18 decybeli generują, zasilacz 12v 400ma + sterownik STC-1000 ( mozna np. Geekcreit W1209 tańszy jest) i nie obchodzi mnie wahanie temperatur w lecie bo potrafię utrzymać 24 stopnie, gdzie bez tego było 28 w akwarium. Mój zestaw wyszedł ok. 110 zł.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Rirysek pisze:Nie jakby, tylko to działa.
Opatentuj. Będziesz milionerem. Może nawet dostaniesz Nobla za odkrycie nowych praw fizyki w dziedzinie termodynamiki.
Ewentualnie rozmawiamy o różnych sprawach.
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

zulix pisze:
Rirysek pisze:Nie jakby, tylko to działa.
Opatentuj. Będziesz milionerem. Może nawet dostaniesz Nobla za odkrycie nowych praw fizyki w dziedzinie termodynamiki.
Ewentualnie rozmawiamy o różnych sprawach.
He,he. Ludzie też kiedyś mówili, że ziemia jest płaska, a jak kawałek dalej popłynęli okazało się, że nie. Polecam podłączyć i zobaczyć. Over
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Rirysek pisze:
zulix pisze:
Rirysek pisze:Nie jakby, tylko to działa.
Opatentuj. Będziesz milionerem. Może nawet dostaniesz Nobla za odkrycie nowych praw fizyki w dziedzinie termodynamiki.
Ewentualnie rozmawiamy o różnych sprawach.
He,he. Ludzie też kiedyś mówili, że ziemia jest płaska, a jak kawałek dalej popłynęli okazało się, że nie. Polecam podłączyć i zobaczyć. Over
Daj zdjęcie twojej podłączonej instalacji i zaznacz miejsca gdzie dokonujesz pomiarów temperatury i wpisz wartości w czasie działania, oraz podaj temperaturę pomieszczenia i wody w akwarium. Wtedy możemy dyskutować dalej o działaniu.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Rirysek pisze:Ludzie też kiedyś mówili, że ziemia jest płaska, a jak kawałek dalej popłynęli okazało się, że nie.
Ależ jest. Masz jakiś dowód, że nie?
A tutaj aż 200, że jest płasdka: https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/istn ... a,122,2191
Rirysek pisze:Over
No to over :P
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

zulix pisze:
Rirysek pisze:Ludzie też kiedyś mówili, że ziemia jest płaska, a jak kawałek dalej popłynęli okazało się, że nie.
Ależ jest. Masz jakiś dowód, że nie?
A tutaj aż 200, że jest płasdka: https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/istn ... a,122,2191
Rirysek pisze:Over
No to over :P
He, he. Śmieszny jesteś, bo ja to miałem zastosowane i będę miał jak temperatura skoczy w lecie, a Ty snujesz teorie ;) Jak się odważysz to w lipcu napisz, zrobię live 3 godziny i zobaczysz jak temperatura jedzie z 28 na 25 dzięki 2 wiatraczkom wiejącym na kubełek ;) OVER śmieszny człowieczku.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Rirysek pisze:OVER śmieszny człowieczku.
Nie ośmieszaj siebie atakując innych bo widać, że tylko takie argumenty Ci zostały.
Rirysek pisze: Jak się odważysz to w lipcu napisz, zrobię live 3 godziny i zobaczysz
Ja jestem dość odważny. Wątpię abyś Ty okazał się na tyle odważnym aby zaprezentować to co Ci wyjdzie. Czekam zatem na relację ale prawdziwą i pełną.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

No, No :) Widzę kolejny Polak będzie miał Nobla xd
Nie udzielam porad na pw.
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

zulix pisze:
Rirysek pisze:OVER śmieszny człowieczku.
Nie ośmieszaj siebie atakując innych bo widać, że tylko takie argumenty Ci zostały.
Rirysek pisze: Jak się odważysz to w lipcu napisz, zrobię live 3 godziny i zobaczysz
Ja jestem dość odważny. Wątpię abyś Ty okazał się na tyle odważnym aby zaprezentować to co Ci wyjdzie. Czekam zatem na relację ale prawdziwą i pełną.
mirek5566 pisze:No, No :) Widzę kolejny Polak będzie miał Nobla xd
30 minut na sprawdzenie wraz z podpięciem wentylatorów pod filtr zewnętrzny i już będzie widoczna zmiana temperatury w zbiorniku, a po ok. 3 godzinach zrobią co mają zrobić w zbiorniku 112l. Ale po co ? Lepiej dyrdymały wypisywać i szyderę o noblach wypisywać;) Naprawdę śmieszni jesteście, bo nawet nie próbowaliście tego zrobić. Idealna brygada na wykop.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

Rirysek pisze:
zulix pisze:
Rirysek pisze:OVER śmieszny człowieczku.
Nie ośmieszaj siebie atakując innych bo widać, że tylko takie argumenty Ci zostały.
Rirysek pisze: Jak się odważysz to w lipcu napisz, zrobię live 3 godziny i zobaczysz
Ja jestem dość odważny. Wątpię abyś Ty okazał się na tyle odważnym aby zaprezentować to co Ci wyjdzie. Czekam zatem na relację ale prawdziwą i pełną.
mirek5566 pisze:No, No :) Widzę kolejny Polak będzie miał Nobla xd
30 minut na sprawdzenie wraz z podpięciem wentylatorów pod filtr zewnętrzny i już będzie widoczna zmiana temperatury w zbiorniku, a po ok. 3 godzinach zrobią co mają zrobić w zbiorniku 112l. Ale po co ? Lepiej dyrdymały wypisywać i szyderę o noblach wypisywać;) Naprawdę śmieszni jesteście, bo nawet nie próbowaliście tego zrobić. Idealna brygada na wykop.
Cytując klasyka: "Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb" xd
Nie udzielam porad na pw.
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

mirek5566 pisze:
Rirysek pisze:
zulix pisze:
Rirysek pisze:OVER śmieszny człowieczku.
Nie ośmieszaj siebie atakując innych bo widać, że tylko takie argumenty Ci zostały.
Rirysek pisze: Jak się odważysz to w lipcu napisz, zrobię live 3 godziny i zobaczysz
Ja jestem dość odważny. Wątpię abyś Ty okazał się na tyle odważnym aby zaprezentować to co Ci wyjdzie. Czekam zatem na relację ale prawdziwą i pełną.
mirek5566 pisze:No, No :) Widzę kolejny Polak będzie miał Nobla xd
30 minut na sprawdzenie wraz z podpięciem wentylatorów pod filtr zewnętrzny i już będzie widoczna zmiana temperatury w zbiorniku, a po ok. 3 godzinach zrobią co mają zrobić w zbiorniku 112l. Ale po co ? Lepiej dyrdymały wypisywać i szyderę o noblach wypisywać;) Naprawdę śmieszni jesteście, bo nawet nie próbowaliście tego zrobić. Idealna brygada na wykop.
Cytując klasyka: "Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb" xd
Dyskutuj dalej, dawno byś to sprawdził, bo zmienić temp. o 10-15% wartości tym sposobem to nie problem, a dla dotlenienia akwarium zejście z 28 na 25 wystarczy.

Ale co tam, lepiej walnąć głupi wpis, dodać super fotkę w profilu
i szczerzyć żeby po zakończeniu zdania.Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”