Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oświetlenie malawi

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Oświetlenie malawi

Post autor: VeJeK »

Witam was
Zwracam się do was z prośbą o dobranie odpowiedniego światła do akwarium
Akwarium Malawi ok 270l wody jak się nie mylę 120x45x50h
Chcę robić to na modułach samsunga z tego linku https://polskiled.com.pl/modul-goq-sams ... ,3461,2935

Aktualnie mam 1x54w świetlówkę 6500k
Zależy mi na fajnym oddaniu barw ryb jak i ogólnie na mniejszym zużyciu prądu :)

Pytanie ile kupić modułów 6500k oraz ile i czy w ogóle kupować RGB ?
Jaki (radiator?) do tego kupić żeby to wszystko ładnie działało? :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Do takiego akwarium nie potrzebujesz mocnego światła. Ja wrzucił bym tam 10 modułów do których podałeś link. Radiatora nie potrzebują. Ja mam takie naklejone na spienione pcv od 3 lat i jest ok. Gdy miałem malawi przerabiałem RGB. Można się było pobawić tym oświetleniem ale wymagało to dokupienia sterownika RGB- ja miałem manualny. Gdybym teraz miał robić to jeszcze raz to darował bym sobie RGB na rzecz świetlówki Gro-lux - też miałem przy pyszczakach. Bardzo ładnie wyciąga kolory z ryb i nie gloni się przy tym tak bardzo jak przy RGB. Piszesz że masz oprawkę na świetlówkę i ją bym wykorzystał. Najlepsze efekty przy wybarwieniu ryb daje światło ustawione bliżej przedniej szyby.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Ok dzięki za poradę
w takim razie nie bede inwestowal w RGB, kupię same moduły i je podłącze
Jak dobrze zrozumiałem wystarczy je połączyć razem po kolei i połączyć do gniazdka i to wystarczy?
Zabieram się za zakupy, wyjdzie ok 30W więc na pewno będzie oszczędniej i powinno być ładniej, tak mi się wydaje
Jorex
Posty: 48
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:14
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 450
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Jorex »

Moduły otrzymasz połączone więc nic nie będziesz musiał łączyć. Koniecznie zabezpiecz końcowy moduł, tzn. ostatni ucięty kabel żeby wilgoć czy woda nie zrobiła zwarcia - ja zaklejałem klejem na gorąco.
Moduły są zasilane napięciem 12v więc potrzebujesz zasilacz impulsowy 12v. Zasilacz musi mieć moc większą niż moc pobierana przez moduły - jeżeli planujesz 10 modułów to pobór mocy będzie 11w, czyli potrzebujesz zasilacz min. 1,5A czyli 18W.
Do tego oczywiście przewód 2x0,5mm2 o długości takież żeby od modułów do zasilacza dostać.
Bez sterownika moduły będą cały czas świecić z pełną mocą co w pewnym zakresie ograniczy ich żywotność. Sterownik daje tą możliwość że można ustawić moc na ok. 80% dzięki czemu moduły dłużej posłużą.
Co do barwy modułów to ja bym polecał 9000K które podobno bardziej pasują do malawi bo ładniej wyciągają kolory ryb. Takie polecają na klub-malawi. Ja też mam takie albo nawet 10000K, już nie pamiętam.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Z zasilaniem się zgodzę z kolegą. Jak chcesz mozesz kupić w tym samym sklepie gniazdo DC które pozwoli Ci bez problemu rozłączyć wszystko jak i podłączyć ściemniacz. Jeśli chodzi o ściemniacz to proponuję manualny bo gdy sterujesz wyłącznikiem czasowym świecenie elektroniczne ściemniacze się resetują. Niebieski moduł LED nie podkreśli kolorów tak świetlówka gro-lux, sprawdziłem ;) Połączenia wtyku z modułami najlepiej polutować i zabezpieczyć koszulka termokurczliwą.

https://polskiled.com.pl/zasilacz-wtycz ... ,3419,3375

https://polskiled.com.pl/gniazdo-dc-pol ... ,3541,2316

https://allegro.pl/sciemniacz-z-wlaczni ... 66581.html
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Ok zamówiłem 10 sztuk plus gniazdo ,szkoda że już w magazynie nie mają zasilacza ale sądzę ze w Rzeszowie też taki znajdę :)
Zamówię montuje i zobaczymy co z tego będzie ,ewentualnie dokupię małą świetlówkę na środek żeby wybarwiała lepiej ryby :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Same moduły Ci nie wybarwią ryb. Świetlówka o której pisałem ma szerokie spektrum światła i przy niej kolory ożywają.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Znaczy główny zamysł jest ograniczenie poboru prądu ,aktualnie jest to 54W ,a na ledach ma być z tego co kojarzę max 15w wiec już idziemy w dół i to co chciałem osiągnąć sądzę że już osiągnąłem ,teraz na spokojnie jak ogarnę pokrywę i zamontuje to wszystko to będą myślał nad jakąś małą świetlówką o której pisałeś , pewnie najmniejszą jaka jest dostępna ,najlepiej na środku pokrywy a dookoła Ledy ,i chyba powinno być ok :)
boczek2808
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2018, 13:54
Imię: Karol
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: boczek2808 »

Takie moduły kupisz przy Unimecie w Rzeszowie ja płaciłem coś około 5 zł za szt. Mają zasilacze i gniazda
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Jak bym wiedział wcześniej cholera...
Ale już są na pokrywie, spisują się znakomicie :)
Polecam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”