Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Żywa ściana z roślin.

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Żywa ściana z roślin.

Post autor: maxio69 »

Cześć.
Mam kostkę 31l w rogu pokoju na półce własnej roboty.
Nad samą kostką chciał bym stworzyć coś w rodzaju ściany z roślin doniczkowych.
Nie wiem jak to się profesjolnie nazywa ale chyba wiecie o co mi chodzi.
Po pierwsze nie wiem wgl jak za to się zabrać widziałem gdzieś w necie coś z firmy Aquael dokladnie Versa Garden. Jest to taki moduł ścienny. Czy ktoś robił może coś takiego i doradzi mi może sam budował takie miejsce na rośliny i pomoże?
Ewentualnie kupię ten moduł tylko nie mam kompletnie pojęcia o roślinach jakie by mogły rosnąć na takiej ścianie. Może znacie jakieś nazwy roślin może jakieś sklepy gdzie jest duży wybór takich roślin i by ktoś doradził co dobrać? Na pewno nie mogą one mieć dużego systemu korzeniowego jak i nie mogą być trudne w hodowli.
Awatar użytkownika
Fatty
Posty: 825
Rejestracja: 08 sty 2012, 14:07
Imię: Lidiu
Lokalizacja: Kolbusia
Akwarium: cztyrdziści pinć!
Płeć:

Post autor: Fatty »

Na Facebooku jest grupa - "Polish jungle" czy jakoś tak. Kilka osób ma takie ściany, ostatnio ktoś pokazywał zdjęcia jak to jest zrobione - prędzej odpowiedź uzyskasz tam.
Łączę w sobie 2 najlepsze cechy.
Gust nastolatki i budżet osoby dorosłej.
iwona.mal95
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2020, 21:45
Imię: Iwona
Lokalizacja: Wieprz
Płeć:

Post autor: iwona.mal95 »

po prostu są podwieszone do sufitu i włączony jest system nawadniania
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Ja mam zrobione coś podobnego o co Ci chodzi a mianowicie, nad akwarium mam przykręcona półkę a na niej doniczkę 100 lub 120 cm długości, nie pamiętam dokładnie. Z jednej strony mam nawiercony u góry doniczki mniejszy otwór do którego jest podłączony wąż którym woda z akwarium jest wlewana do doniczki. Z drugiej strony na samym dole mam większy otwór do którego też mam podłączony wąż ale już odpływowy który prowadzi wodę z powrotem do akwarium. Za pompkę służy mi pat mini. Doniczka jest wypełniona keramzytem prawie po brzegi a posadzone mam skrzydlokwiaty.

Jak chcesz to na YT masz pełno filmików jak to zrobić, wpisz hydroponika albo aquaponika.
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re:

Post autor: marlowe_ »

Minoris pisze:
12 cze 2020, 16:10
Ja mam zrobione coś podobnego o co Ci chodzi a mianowicie, nad akwarium mam przykręcona półkę a na niej doniczkę 100 lub 120 cm długości, nie pamiętam dokładnie. Z jednej strony mam nawiercony u góry doniczki mniejszy otwór do którego jest podłączony wąż którym woda z akwarium jest wlewana do doniczki. Z drugiej strony na samym dole mam większy otwór do którego też mam podłączony wąż ale już odpływowy który prowadzi wodę z powrotem do akwarium. Za pompkę służy mi pat mini. Doniczka jest wypełniona keramzytem prawie po brzegi a posadzone mam skrzydlokwiaty.

Jak chcesz to na YT masz pełno filmików jak to zrobić, wpisz hydroponika albo aquaponika.
@Minoris
Jesteś tu jeszcze? , nadal masz ten filtr hydroponiczny? Pytam bo ja zrobiłem jakis czas temu półkę zza akwarium, tyle że nie podłączałem tego pod wodę z akwa (bo mam 2 lewe ręce i pewnie niedałbym rady :). Po prostu same doniczki i pojemniki do hydroponiki z kermazytem. Wodę wymieniam ręcznie co 2-3 tygodnie. Rosliny na razie szału nie robią. I tak sobie myśle że jakbym dał taki przepływ stały z wody z akwa byłoby lepiej
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: Goran »

Jeśli masz obawy z wyprowadzaniem wody poza akwarium może po prostu włóż rosliny korzeniami do akwarium. Mam coś takiego i NO3 jeszcze nie widziałem.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: marlowe_ »

Goran pisze:
08 sty 2022, 20:35
Jeśli masz obawy z wyprowadzaniem wody poza akwarium może po prostu włóż rosliny korzeniami do akwarium. Mam coś takiego i NO3 jeszcze nie widziałem.
To by było najlepsze rozwiązanie, tyle nie bardzo wiem jak technicznie to wykonać, mam 1,2,3 plan w akwarium i nagle to wszystko (tzn 3 plan) zakryje dyndającymi korzeniami? :>
Na razie nakupiłem doniczki do hydroponiki i osłonki, bedzie to stało z tyłu na akwarium. Muszę tez podnieśc wilgotność bo mimo że 1500 L w obiegu to nad akwa tylko 40% wilgotności
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: Goran »

No jak to ma być w roślinniaku to lipa chyba. Tylko w takim razie pytanie.... czy w roślinniaku hydro jest potrzebne do czegoś więcej niż wyglądu? Nie wydaje mi się, żebyś miał jakieś wielkie brudzace ryby. Hdroponika zjada związki azotowy, a więc to czym chcesz żywić rosliny w akwarium.
Robienie chydro tylko po to, żeby je dodatkowo nawozic chuba mija się z celem.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: Minoris »

Jestem i obaj macie rację, możesz użyć samych doniczek stawiając z tyłu na akwa ale korzenie mogą Ci przysłonić 3 plan albo i drugi, coś za coś...
Tak, hydroponika zjada dodatkowo minerały z wody więc musisz dodatkowo nawozić jeśli to roslinniak ale też służy jako dodatkowy filtr.

Boisz się ze coś będzie przeciekać....nooo i bardzo dobrze...miałem pobudke o 1 w nocy bo rośliny tak korzenie zapuściły że woda nie nadążała przepłynąć z jednego końca do drugiego i wylewała się otworem wlotowym ale zamontowałem deszczownie i woda teraz wlewa się po prawie całej długości doniczki ;-)
Najważniejsze uszczelnienie to odpływ bo wlot możesz zrobić z węża zakończonego kolankiem i założyć tylko za doniczkę i woda będzie wpływać. Wypływ na pewno minimum 2x większą średnica niż wlot (wlot wody nie musi mieć mocnego strumienia) można kupić gotowe śrubunki(takie coś co dają jak robią sumpy żeby woda z akwa do niego leciala) i zamontować je na silikonie więc powinno być szczelne ;-)
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: marlowe_ »

dzięki Panowie za podpowiedzi, ja mam 1500 litrów i panicznie boję sie przecieku z takiego filtra hydroponicznego, tymbardziej że w necie wiele takich info że zalało mieszkanie przez zapchanie korzonkami takiego filtra, na razie na tylnej ściance, zza akwarium stawiam doniczki z hydroponiką i wodę najwyżej ręcznie będe wymieniał z osłonek co kilka dni. Dałem też dodatkowe światło i zmgławiacze żeby wilgotnośc podwyższyć bo na razie w okolicach akwa tylko 40% wilgotności (mierzone dwoma wilgotnościomierzami) :o
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: Goran »

Ręczna wymiana wody to już nie będzie filtr hydroponiczny tylko hydroponiczna uprawa roślin. No i zabawy z tym co niemiara ;)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: Minoris »

Poczytaj na temat : ogród wertykalny modułowy;-)
Bez obrazy ale skoro masz fundusze na 1500 litrowe akwa i chcesz jeszcze coś w postaci hydroponiki to myślę że na kilka modułów PLNy wygospodarujesz ;-)
https://youtu.be/CJkGSsKP-UA
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: marlowe_ »

Wcale nie jestem przekonany czy takie moduły ogrodów wertykalnych aquaela czy innych firm nie spowoduja zapchania i wycieku....
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: Minoris »

Zawsze bedziesz miał ryzyko tak samo jak istnieje ryzykonze akwa Ci się rozszczelni, filtr zacznie przeciekać, sump się rozszczelni czy jaka kolwiek awaria która spowoduje zalanie pomieszczenia ;-) uroki akwarystyki ;-)

Ja już w swoim życiu zaliczyłem jak dobrze pamiętam trzy rozszczelnienia akwarium i trochę wody poleciało...no i wyciek hydroponiki bo system korzeniowy roslin tak stłamsil przepływ do odpływu i ze dwa razy też słabo uszczelniłem wylot na samym początku mojej przygody z hydroponika ale kilka modyfikacji i od dłuższego czasu jest wszystko ok ale i tak od czasu do czasu kontroluje czy coś nie zaczyna wilgotnieć, sączyć czy też stan wody w doniczce nie jest za duży;-)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Re: Żywa ściana z roślin.

Post autor: cyklista »

Dlatego w hydroponice daje się zawsze wylot z niej awaryjny przy samej górze, jak się normalny odpływ zatyka to poziom wody wzrasta i przez awaryjny zaczyna lecieć woda i to tez jest sygnał że pora na sprzątanie hydroponiki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”