Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dyfuzor CO2 - nowa odsłona

jak do tej pory najleszy jaki miałem

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Deszczownie mam ustawioną tak ok 10cm od powierzchni wody na bocznej ściance, tak aby nie powodować zbyt dużego poruszania się tafli wody aby ograniczyć wytrącanie Co2 z wody. Wydaje mi się że droga którą musi pokonać co2 od rozpylacza orgodowego do deszczowni jest dużo dłuższy od Twojego patentu. Deszczownię mam skierowaną tak trochę do dołu aby cerkulacja była jak największa( pralki nie robię :mrgreen: ).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Niejako w obronie mojego patentu w kwestii hałasu nocnego, to zawsze można przesadzić z ilością gazu, ale tez mieć filtr z systemem self priming np. hydora, czy aquaela, a zapewne teraz wielu innych firm (samoodpowietrzanie po czyszczeniu filtra), które automatycznie usuwa zbierające się gazy w komorze wirnika.

Prostota tego "systemu", darmowy koszt, "nieobecność" w zbiorniku i wielka sprawność to zalety. Dla posiadaczy kubełków typu stary fluval czy eheim, które, żeby odpowietrzyć trzeba było brać na długie wstrząsanie i przechylanie można system zmodyfikować o rzeczoną igłę wkłutą w wąż wylotowy tuż za filtrem.

P.S.zulix - nie ma to jak butelka pet w akwa :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

emil pisze:Wydaje mi się że droga którą musi pokonać co2 od rozpylacza orgodowego do deszczowni jest dużo dłuższy od Twojego patentu.
Ani to mój patent, ani się przy nim nie upieram - podaję pomysł, który kiedyś widziałem. Czy jest lepszy od rury? W kwestii rozpuszczania CO2 tak. Po co ludziom filtr narurowy jeżeli wystarczyłby rozpylacz ogrodowy? Na alledrogo są różne patenty z rurkami wypełnionymi biobalami, przez które przechodzi woda z CO2 po wyjściu z filtra aby się całkowicie rozpuścić. Jak wiesz większość ludzi krytykuje puszczanie wody przez deszczownię z uwagi na straty CO2. Dopiero był temat w którym kolega pisał, że ma ustawione dozowanie CO2 7 litrów na minutę. Policzmy: 1 bąbel to "pi razy drzwi" 1/25 ml. Jest tego więc 7 000 ml x 25 = 175 000 bąbli (na minutę) = ok. 3000 bąbli na sekundę... Nie chyba, gdzieś tam jest pomyłka - tak, byłoby bez sensu...
Witek Miszczak pisze:nie ma to jak butelka pet w akwa :mrgreen:
Ludzie na prawdę robią dziwne rzeczy z oszczędności... :P U ciebie to pewnie standard z takimi dziwactwami, bo jak się idzie już na większą ilość, na ilość hodowlaną a nie dekoracyjną to różne rozwiązania powstają "ot hop" :)
No może takiej od ciebie butli (5 l) bym nie włożył :ale jaja:
Dla informacji, który kubeł mi zaczął durnieć - Tetra 700-tka.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Wszystko sie zgadza, ja po prostu chcę znaleść rozwiązanie tanie, skuteczniejsze od tego, które mam obecnie.
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

No może takiej od ciebie butli (5 l) bym nie włożył
??? Do sumpa plus biobale może być wydajniejszy od saturatora Ferdka
bag111
Posty: 85
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:25
Imię: przemek
Lokalizacja: bolesław
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: bag111 »

Nie lepiej i bezpieczniej dać trojnik na wąż odpływowy z kubla i podłączyć do niego co2?
Pewniejsze to niż jakieś dziury w wezach :-)
Pozdrawiam Przemek.
bag111
Posty: 85
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:25
Imię: przemek
Lokalizacja: bolesław
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: bag111 »

Odswieże temat.
Człowiek jest istotą ciekawską więc gdy zniszczyłem mój szklany dyfuzor próbując zdjąć wężyk zacząłem szukać innego sposobu dostarczenia co2.
W moim małym akwarium pracuje tetrtec 700, postanowiłem wykorzystać sposób z igłą:-)
Wkłułem się w wąż powrotu wody z filtra,efekt?
Widoczne pęcherzyki co2 z deszczowni .
Niedobrze...więc raz kozie śmierć,w wąż dolotowy ;)
Stwierdzam że jest to chyba najbardziej skuteczny sposób rozpuszczania co2.
Żadnych pęcherzy na wylocie deszczowni wypatrzec się nie da.
Co2 jest bardzo dobrze rozpuszczane ,mam nadzieję że tetra nie będzie się zapowietrzac .
Pozdrawiam Przemek.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

bag111 pisze:Co2 jest bardzo dobrze rozpuszczane ,mam nadzieję że tetra nie będzie się zapowietrzac .
Kilka lat temu sporo osób testowało dozowanie CO2 do kubełka. Pojawiały się opinie, że przez to może się zapowietrzyć filtr i zniszczyć. Nie za bardzo w to wierzyłem, bo skoro gaz się rozpuszcza w wodzie to dlaczego by miało coś takiego być. Przez pół roku tak robiłem aż w nocy zbudził mnie filtr hałasem jakby miał się rozlecieć. Był to filtr właśnie Tetry. Od tamtej pory już nie podawałem do filtra gazu i już nigdy nie miałem kłopotu tego typu z filtrem. Podejrzewam, że zapowietrzenie wynika z tego, że gaz techniczny CO2 (taki jak w naszym punkcie ładowania) to pewnie jakieś 97% CO2 - reszta powietrze. No i może się ono zakumulować bo pewnie rozpuszcza się w mniejszej ilości.
Nie obrzydzam, ale u mnie się nie sprawdziło na dłużej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
bag111
Posty: 85
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:25
Imię: przemek
Lokalizacja: bolesław
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: bag111 »

Podaje co2 z bimbrowni.
Jeden bąbel na 2,3 sekundy.
Rozpuszczalność idealna,mam nadzieję że tetra nie poniesie z tego względu szkody:-)

[ Dodano: 2013-06-29, 18:29 ]
Apropos rozlecieć ,czy czasem nie odkleiła Ci się od wirnika ,od spodu taka teflonowa hmmm...łatka?
Pozdrawiam Przemek.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Trzeba by sie zastanowicć nad sposobem profilaktycznego odpowietrzania filtrów kubełkowych , może zamontować jakiś wężyk sięgający komory wirnika.
bag111
Posty: 85
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:25
Imię: przemek
Lokalizacja: bolesław
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: bag111 »

Zobaczymy,na razie tetra nie wykazuje objawów zapowietrzenia .
Pozdrawiam Przemek.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Pisząc poprzedniego posta miałem na myśli wymyślenie jakiegoś sposobu nie koniecznie u ciebie
mateuszurad
Posty: 101
Rejestracja: 16 lut 2016, 18:12
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mateuszurad »

I jak po takim czasie sprawuje się ten zraszacz?
teodor2424
Posty: 19
Rejestracja: 24 lip 2016, 12:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sierakowice
Płeć:

Post autor: teodor2424 »

witam wszystkich. Trochę już czytam to forum ale teraz dopiero postanowiłem się zarejestrować. Posiadam akwarium 112l. Od pięciu lat miałem same skałki i ryby a teraz postanowiłem hodować trochę zielonych roślinek i kupiłem butlę CO2. Jako że szklany ceramiczny dyfuzor się niezbyt sprawdza postanowiłem sprawdzić Patent z igłą. Mam kubeł Aquael fzkn 150. Wbiłem igłę w wąż przy wylocie z filtra nic nie cieknie ale na wylocie w akwarium co sekunda wyskakuje pełno bąbelek. U pomysłodawcy praktycznie mówił że w ogóle nie ma bąbelków. To dziwne że u mnie jest aż ich tyle, podawanie jedna kropla na sekundę. Może faktycznie lepiej wbić go w rurę przed filtrem tylko ciekawe czy się nie zapowietrzy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pewnie kwestia długości rury wypływowej. Okazuje się najczęściej za mała. Stąd na wyjściu z filtra ludzie dają różne dyfuzory narurowe itp.
Co do wlotu CO2 przed filtrem to zapewne cały pic w tym jaka ma konstrukcję filtr. jedne się zapowietrzają, inne nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”