Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dyfuzor CO2 - nowa odsłona

jak do tej pory najleszy jaki miałem

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Dyfuzor CO2 - nowa odsłona

Post autor: Artur___ »

Patent nie jest mój, info o takim ustrojstwie (jak i samo ustrojstwo) dostałem od kolegi z podforaka od którego kupowałem filtr (niestety nie pamiętam nika).

Jest to zraszacz do trawy, taki który montuje się w gruncie, a wystaje sama dysza (chyba :) )
Sprzęcior spisuje się bardzo dobrze już ze dwa miesiące albo i lepiej, wczoraj zwieńczyłem czas eksperymentu dodaniem większej ilości CO2, poziom w akwa bez większych problemów utrzymywał się na poziomie 45ppm'ów.

Gaz rozpuszczany jest niemal w całości, od czasu do czasu pojawiają się jednostkowe pęcherzyki gazu wylatujące z deszczowni.

Dyfuzor zamontowany jest tuż za wylotem filtra, wąż wylotowy jest dość długi, zawinięty.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Czekałem no opisanie twojego rozwiązania :)
Jeżeli okaże się to w 100 % przypadków sprawne to będzie to takie przełomowe odkrycie w dziedzinie rozpuszczania CO2 :) Koszty są groszowe (dopóki ktoś tego nie opatentuje i nie wpisze tam ADA czy innych znaczków :) ) także bardzo opłacalna metoda. Tylko się zastanawiam czy do bimbrowni to też się sprawdzi czy tylko przy butlach CO2 ? Ale chyba ciśnienie potrzebne do przepchania dwutlenku węgla przez taki zraszacz nie jest duże.
A i jeszcze napisz czy ten zraszacz jakoś ogranicza przepływ wody.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

myślę, że i bimbrownia dała by radę,
co do ograniczenia przepływu to nie zauważyłem, nie powinien on mieć miejsca z racji tego, że to zwykła rurka przelotowa w którą wtłaczany jest gaz,
być może jest potrzebny sporej długości wylot z filtra aby gaz miał czas się rozpuścić
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

krzysiekb4 przecież to rozwiązanie już dawno jest opatentowane. Artur___ czyścisz to jakoś?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

comatose, a to wcześniej o tym nie słyszałem. Pierwszy raz mi to kiedyś powiedział Artur___, na jednym ze spotkań.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

comatose pisze:przecież to rozwiązanie już dawno jest opatentowane
jakoś u nas na forum nikt o tym nie pisał, a szkoda
comatose pisze:czyścisz to jakoś?
nie
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Trochę odświeżę temat. Zastanawiałem się nad wykonaniem reaktora z filtra narurowego, ale trafiłem na twój wątek. Jesteś zadowolony z tej metody? Gdzie mogę dostać takie ustrojstwo (Castorama?) i jak się ono nazywa? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

zadowolony jestem jak najbardziej, jak mi się butla kończyła to CO2 poszło na 100ppm a to znaczy, że rozpuszcza przyzwoicie :)
ten egzemplarz dostałem od forumowicza, natomiast widziałem te urządzonka w Castoramie, pakowane po 5szt (opakowanie 25zł)

nie działa z bimbrownią - tylko butla
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Artur, wybacz pytanie - co kontroluje bieżąco poziom CO2 w wodzie i stosownie steruje zaworem? Dzisiaj "mierzę precyzyjnie organoleptycznie" ;) ilość bąbelków gazu wchodzącego do szklanego dyfuzora i już.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

u mnie jest licznik bąbelków DIY, nie do końca działa poprawnie ponieważ wraz z czasem (około 48h) ucieka z niego płyn,
jednak po napełnieniu butli i ustawieniu poprawnego podawania gazu nie zaglądam do szafki przez dwa miesiące

podawana ilość gazu regulowana jest zaworkiem precyzyjnym
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Artur rozumiem, że podajesz CO2 całodobowo.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Arturze, a nie wiesz, czy dostanę to na sztuki? I jak się ten cały "wihajster" nazywa, żebym wiedział o co pytać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

zdzislaw pisze:Artur rozumiem, że podajesz CO2 całodobowo.
nie, mam elektrozawór - zaczynam podawać na dwie godziny przed zapaleniem się światła i kończę na godzinkę przed zgaszeniem
Cichy pisze:czy dostanę to na sztuki? I jak się ten cały "wihajster" nazywa
z tego co ja widziałem to były tylko w paczkach po 5 sztuk (przynajmniej w castroamie) a jak sie nazywa to nie mam pojęcia - znajdziesz go między innymi plastikami związanymi z nawadnianiem tyrawnika :)
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Cichy, Na sztuki tego nie kupisz,ale ja mam jedną sztukę zapasową to mogę Ci odstąpić.Tyle że średnica węża 1/2,z innymi się nie spotkałem.
pawel
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

dziś złaziłem się jak głupi po castoramie w poszukiwaniu czegoś podobnego tylko na większy wąż bo niestety mój kubeł ma go większego :D, to co masz Artur znalazłem pakowane po 5 sztuk za jakieś 26zeta, moje poszukiwania były na marne i w desperacji pomyślałem "hmmm a może by tak zwykła igła" :mrgreen:
no i poleciałem do apteki a potem zastanawiałem się jak to uszczelnić szybko, skończyło się na zwykłej izolacji na pogrubienie węża :lol:
ku mojemu zdziwieniu nie leci ani krzta wody :D, szczelność 100%, chyba tańszym kosztem się już nie da zrobić ( 13gr) hehe, metoda działa na dokładnie tej samej zasadzie co twoja i elegancko się co2 rozpuszcza w drodze :)
Obrazek
proste jak budowa cepa :D
Ostatnio zmieniony 30 gru 2010, 23:16 przez kusay, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”