Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dyfuzor CO2 - nowa odsłona

jak do tej pory najleszy jaki miałem

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
teodor2424
Posty: 19
Rejestracja: 24 lip 2016, 12:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sierakowice
Płeć:

Post autor: teodor2424 »

No właśnie rury mam obie 16/22 i długie ok 125cm tyle że z filtra najpierw po górę potem w dół jakieś 30cm i znowu 40 do góry no i do baniaka znowu w dół 15cm. może przez te zagiecia się kumulują i dają duże bąble. Ale mam już wkute w dolot tą igle do filtra i żadnych babelkow nie ma. jest dobrze tylko ciekawe co z filtrem. To się okaże później.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Rozpuszczanie co2 w wężu doprowadzającym wodę do filtra nie jest dobrym pomysłem bo co2 zakwasza wodę co niezbyt lubią bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie wody biologiczne (przekjształcanie NH4/NH3 i NO2 do NO3 )
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Inc0gnit0 pisze:nie jest dobrym pomysłem bo co2 zakwasza wodę co niezbyt lubią bakteri
Hmmm. Bakterie pracują w naszych akwariach przy pH 6 jak i 8. Osobiście myślę, że akurat to mało im przeszkadza.
teodor2424
Posty: 19
Rejestracja: 24 lip 2016, 12:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sierakowice
Płeć:

Post autor: teodor2424 »

sa dwie wersje, raz że szkodzi florze bakteryjnej a raz ze nie przeszkadza. ja myślę że jeżeli rozpuszczamy w wodzie co2 w 90% - 100% to i tak przy mocnym filtrze po 2H pracy i tak mamy w kubełku tyle samo Co2 chyba że się mylę?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

tyle że rura wlotowa to nie cały zbiornik stężenie co2 w niej będzie wyższe niż docelowo w akwarium
teodor2424
Posty: 19
Rejestracja: 24 lip 2016, 12:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sierakowice
Płeć:

Post autor: teodor2424 »

Ale czy aż taki to ma wpływ? czyli lepiej igła w wylot z filtra a za tym dać narurowy samorobny dyfuzor?

Zrobiłem tak jak powiedziałem. tylko po dosyć sporej dawce co2 i 2 godzinach w indykatorze barwa płynu się nie zmieniła jest ciemno zielona.

Obrazek
Obrazek
teodor2424
Posty: 19
Rejestracja: 24 lip 2016, 12:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sierakowice
Płeć:

Post autor: teodor2424 »

koledzy a powiedzcie mi jak może się cofać woda w stronę reduktora CO2?
1 butla otwarta, reduktor otwarty, zaworek precyzyjny wyreguowany i otwarty.
2 po drodze elektrozawòr podczas cofania się wody normalnie zamknięty, czyli odlaczony od prądu (zamknięty)
3 po drodze jeszcze zwężenie i to mocne w postaci igły 0,5mm
4 wężyk wyżej położony niż lustro wody o jakieś 13cm

A i tak przez 4godziny woda podeszła w wężyku o jakieś 15cm i już zaczęła wpływać w dół. musiałem na noc podać co2 w minimalnej ilości żeby rano nie zobaczyć zalanego elektrozaworu lub reduktora.

Co o tym myślicie. jakiś zaworek zwrotny trzeba zamontować. Ale nie wiem jak to jest możliwe kiedy mam otwarta butlę i zamknięty zawór elektro.

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

CO2 jest rozpuszczalny w wodzie, szczególnie dobrze pod ciśnieniem. No a pewne ciśnienie daje filtr. Woda potrafi podejść pod sam elektrozawór. Ponieważ elektrozawory są robione pod gaz i ciecz (chyba) to ja się tym nie przejmuję że woda podchodzi mi pod niego. Wiadomo, że do reduktora nie wpłynie co byłoby groźne.
teodor2424
Posty: 19
Rejestracja: 24 lip 2016, 12:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sierakowice
Płeć:

Post autor: teodor2424 »

no tak tylko gdzieś musi ten gaz obecny za elektrozaworem a igłą się ulatniać bo wątpię że ciśnienie wody w wężu z kubła do reaktora pokonało by taki opór.
chyba ze przez tą malutką igiełkę wysysany jest gaz a wolna.przestrzeń wypełnia się wodą. za głu...i na.to jestem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

teodor2424 pisze:tylko gdzieś musi ten gaz obecny za elektrozaworem a igłą się ulatniać
Przecież pisałem, że:
CO2 jest rozpuszczalny w wodzie, szczególnie dobrze pod ciśnieniem
Innymi słowy gaz nie musi się ulatniać bo się rozpuszcza w wodzie znajdującej się w rurce.
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

A gdzie zdobyć te zraszacze do trawników? I ile długości musi mieć wąż wylotowy żeby pęcherzyki nie dostawały się do akwarium?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

vasteq pisze:gdzie zdobyć te zraszacze do trawników?
Ostatnio choćby tu:
Obrazek
vasteq pisze:ile długości musi mieć wąż wylotowy żeby pęcherzyki nie dostawały się do akwarium?
Dużo zależy od intensywności przepływu wody w rurze filtra - nie podejmuję się policzyć.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Są też na allegro.
Byłbym zainteresowany zakupem ale pięciu szt nie potrzebuje. Gdyby ktos był zainteresowany proszę o info. Odbiór z Rzeszowa sobie załatwie.
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Czyli rozumiem że ten system Gardeny Micro Drip daje mgiełkę z Co2?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

vasteq pisze:Czyli rozumiem że ten system Gardeny Micro Drip daje mgiełkę z Co2?
Absolutnie. Wprowadza bąble CO2 do rury w której przy burzliwym przepływie są one rozbijane na drobne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”