Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dyfuzor CO2 - nowa odsłona

jak do tej pory najleszy jaki miałem

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A tak wygląda gotowy dyfuzor przepływowy http://sklep.roslinyakwariowe.pl/dyfuzo ... -9320.html Są też wersje w których woda tłoczona jest przez spiek ceramiczny, ale nie mogę linka znaleźć teraz :/
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Pawełkopeć
Posty: 28
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: RZESZÓW
Akwarium: 100x50x45
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Pawełkopeć »

Kupiłem to cudo no i :
Szału nie ma :(
Rozpyla lepiej niż nie jeden spiek ,to prawda.
Straty Co2 myślę nadal spore. Ale sprawdzę i napisze jak się butla skończy .
Sporo bąbli z wylotu filtra .
Podsumowując
lepiej kupić za 5 zeta to coś, niż spiek za 30zł
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Pawełkopeć, Dołożył byś z 15-20 zetka i zrobiłbyś reaktorek z filtra narurowego, rozpuszczalność 100% :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Pawełkopeć
Posty: 28
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: RZESZÓW
Akwarium: 100x50x45
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Pawełkopeć »

Darek, Dołożył byś z 15-20 zetka i zrobiłbyś z filtra narurowego, rozpuszczalność 100%

No i tak właśnie zrobię :)
To był tylko test .
Bo mnie to zaintrygowało, a właściwie jak to działa .
Jak kupiłem to postanowiłem przetestować:)
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Witam,

Mirek czy nadal stosujesz patent z igłą, jeżeli tak to jak to Ci funkcjonuje ?

[ Dodano: 2013-03-07, 15:58 ]
Witam,

Mam pytanie, czy stosował ktoś jeszcze patent Mirka z igłą, jeżeli tak to prośba o zabranie głosu w sprawie.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Podobny sposób na podawanie CO2 podpowiedział kiedys Witem Miszczak.Rurka z Co2 wprowadzona w kosz ssący kubła i puszczony gaz leci do góry a nastepnie do kubła ,tam zmielony przez wirnik wylatuje do akwarium .Myśle że to to samo co z igłą ,chociaż podanie do kosz ma ta przewagę że gaz pokonuje dłuższa droge i lepiej sie rozpuszca Ja juz od dłuższego czasu tak podaje i jestem przekonany ze to najlepszy patent. Przerabiałem wszystkie sposoby od lipy przez spiek drabinke i narurowy Wszystko wyrzuciłem i podaje jak wyzej.
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Wszystko sie zgadza jednak nie chciał bym aby gaz zbierał się w filtrze, bo tak też się będzie działo. Szukam rozwiązania aby gaz rozpuszczać zaraz na wylocie.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Dlaczego ma sie zbierać ? Gdyby tak było to w narurowym ciagle rosła by poduszka gazu a tak sie nie dzieje.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dlaczego ma sie zbierać ?
Też wydawało mi się to niemożliwe ale kiedyś gdy puszczałem gaz na wlocie filtra to po kilku miesiącach w środku nocy się obudziłem bo filtr dostał solidnych drgawek i hałas był taki jakby miał się rozpaść. Od tamtej pory nie wrzucam na wlocie. A dlaczego dodawanie na wlocie prowadzi czasem do takich rzeczy? Wg mnie na zasadzie zjawiska kawitacji, którą wspomagamy dodając sami gaz. Dodatkowo CO2 z butli to nie 100% CO2 - zawsze coś tam jest innych składników, które niekoniecznie się dobrze rozpuszczą.
W filtrze narurowym też nie ma tak że nigdy nie ma poduszki gazu. Ona jest bo taka jest zasada działania tego dyfuzora. Okresowo jest mniejsza, okresowo większa. W przypadku korpusu narurowego najwyżej nieco chlapie, dla filtra jest to już niebezpieczne. Dużo robi oczywiście konstrukcja filtra.
Sporo osób wspomina, że dostarczanie CO2 do filtra może zagrozić florze bakteryjnej, ale uważam to za asekuracyjne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Właśnie dlatego nie będę ryzykował i zastanowię się nad innym skutecznym, bezpiecznym i w miarę nie drogim patentem. Tak się zastanawiam nad tą igłą ale nie mam pewności co do naruszenia igły podczas mycia węży, może gdyby jakoś dało się jakoś dobrym klejem, spoiną przykleić igłę ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Czy jesteś w stanie zaakceptować dyfuzor w akwarium?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Do chwili obecnej mam spiek ceramiczny w akwarium i obecność jego mi nie przeszkadza, jednak wydaje mi się że nie do końca spełnia swoje oczekiwania ze względu na szybkie wydobywanie się gazu do powierzchni, nawet gdy jest umieszczony pod deszczownią. Zauważyłem rónież lepszy wzrost roślin tuż przy deszczowni, a więc gaz nie jest rozprowadzany po całym akwa. (dł.akwa 80 cm). Myślałem o tym patencie z igłą gdyż droga jaką musi pokonać gaz jest chyba dośyć długa na to żeby się on dobrze rozpuścił( przynajmniej lepiej jak prz zastosowaniu spieku).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dlatego pytałem bo im większy dyfuzor tym gorzej dla wystroju akwarium...
Nie mogę znaleźć na youtubie (pewnie link jest na naszym forum) dyfuzora działającego tak jak filtr narurowy. Robi się go banalnie łatwo tylko kwestia naszej inwencji czy będzie ładny, czy brzydki.
Zasada działania jest taka:
Obrazek
Woda z filtra jest przekazywana do akwarium poprzez rurę do której bąbelkuje się CO2 (jak widać 2 w 1). CO2 rozpuszcza się w miejscu wlotu wody z filtra do rury.

Aby zrobić brzydko wystarczy nawet butelka PET z obciętym dnem.

EDIT: Widziałem chińskie dyfuzory które działały na tej zasadzie więc pewnie nawet można je kupić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Wszystko się zgadza, nie przeszkadzał by mi dyfuzor w środku tylko wtedy gdyby rozpuszczanie Co2 było by na 100 % efektywne. Stosując metodę, którą podałeś co2 nie będzie docierało w zakamarki całego akwa. Zastosuję patent rozpylaczem ogrodowym, gdyż mam deszczownię i to ona poprzez cerkulację powinna sełnić rolę dobrego rozprowadzenia gazu po całym akwa.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

emil pisze:Stosując metodę, którą podałeś co2 nie będzie docierało w zakamarki całego akwa
Zawsze można coś pokombinować nad geometrią rurek :)
Tak, czy siak ja obok kubła, który podaje CO2 za pomocą filtra narurowego jeszcze pompę obiegową do mieszania wody w akwarium. Jak stosujesz deszczownię to chyba i tak ruch wody nie obejmuje "wszystkich zakamarków" :P.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”