Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawóz DIY

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Nawóz DIY

Post autor: boggi »

Witam
Coś chyba sknociłem podczas przygotowywania Nawozu.
Kupiłem Siarczan Magnezu w opakowaniu 2 kg.
16% MgO Tlenku Magnezu
32% SO4 Trójtlenku Magnezu

Chciałem to skrystalizować , wziąłem 3 l wody ( powinno pójść ok 4 L )
wlałem do gara zacząłem grzać, podczas gdy woda była letnia otworzyłem opakowanie i wsypywałem powoli mieszając siarczan , zdziwiłem się bo był inny niż siarczan Potasu, po prostu biały proszek . Ale nic wsypuję i mieszam , całe opakowanie weszło i się rozpuściło wszystko. Dziwne trochę , myślałem , że będę stał przy kuchence długo a tu masz ci los , poszło moment . Zobaczę potem jak się schłodzi to włożę do lodówki i rano popatrzę , czy jakieś kryształki się wytrącą .
Jeśli nie , to pewnie muszę kupić jeszcze jedno opakowanie i mieszać dalej .
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

boggi pisze:[...]wsypywałem powoli mieszając siarczan , zdziwiłem się bo był inny niż siarczan Potasu, po prostu biały proszek . Ale nic wsypuję i mieszam , całe opakowanie weszło i się rozpuściło wszystko. Dziwne trochę , myślałem [...]
To nic dziwnego. Siarczan magnezu (MgSO4 x 7H2O) ma w sobie dużo wody - na jedną cząsteczkę MgSO4 przypada aż 7 cząsteczek wody, a "woda w wodzie" rozpuszcza się raczej bardzo dobrze ;) Dlatego tak łatwo poszło.
boggi pisze:Zobaczę potem jak się schłodzi to włożę do lodówki i rano popatrzę , czy jakieś kryształki się wytrącą .
Jeśli temperatura nie spadnie do takiej wartości, aby roztwór "zrobił się" przesycony, to krystalizacja może nie nastąpić. Dobrze jest krystalizować z roztworu nasyconego, najlepieg gorącego bądź dobrze ciepłego, bo tu czynnikiem wzmagającym krystalizację jest różnica temperatur.
boggi pisze:Jeśli nie , to pewnie muszę kupić jeszcze jedno opakowanie i mieszać dalej .
Nie ma innej rady ;)
Ostatnio zmieniony 02 gru 2009, 22:31 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Ja to się zastanawiam Boggi po kiego groma ty to MgSO4 krystalizujesz? Ono jest naprawdę czyste. No chyba, że macie jakieś dziwne. Ja też kiedyś miałem K2SO4 i MgSO4 w takich większych brązowawych granulkach. Te granulki miały taki kolor z powodu ilości syfu w nich zgromadzonego. I to faktycznie trzeba było oczyszczać. Ale ja już tego nigdy więcej nie kupię. Jeśli nabyłeś MgSO4 (nieważne czy siedmiowodny, czy iednowodny), to jeżeli on występuje w swojej naturalnej postaci, czyli kryształy lub proszek, to ja nie widzę potrzeby oczyszczania tego. Zbędna robota.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2009, 8:12 przez rudolf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

rudolf pisze:Ja to się zastanawiam Boggi po kiego groma ty to MgSO4 krystalizujesz? Ono jest naprawdę czyste.
No wiesz , to jest tak jak się nie znasz . Myślałem , że po rozpuszczeniu wytrąci się brudny osad . Ale tyle co się wytrąciło , to jest pikuś .
Dołożyłem jeszcze , żeby uzyskać roztwór nasycony a następnie mi się skrystalizowało , czyli wróciło do poprzedniej formy .,
Mam pytanko teraz do zulix'a :
Co mam wpisać w kalkulatorze , żeby wyliczyć ile dozować . Nie znam rozpuszczalności :cry:
Ilość wody 100l
Ilość roztworu 1l
Chcę podawać na początek ok 5 ppm'ów

Chodzi mi o ten roztwór , co odlałem znad kryształków .
No bo potem z kryształków będzie chyba to samo, prawda ?
Ostatnio zmieniony 05 gru 2009, 18:51 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tu błędy nie są ważne a dokładnie tego nie stwierdzimy. Dlatego wywaliłem to z kalkulatora.
Według najnowszej książki z tablicami chemicznymi mam rozpuszczalność w temp. 20 Celsjuszy:
105 g siedmiowodnego siarczanu na 100 g wody (przy okazji muszę poprawić w starych opracowaniach).
Jeżeli wsypiemy to do wody to jej objętość zwiększy się. Siarczan magnezu nie ma bardzo dużej gęstości (1,7 g/ml) więc objętość zwiększy się coś około 70% (pomijając pewne efekty, które mogą nastąpić i zmienić objętość).

Przyjąłbym więc w kalkulatorze 170 ml nawozu w którym jest 100 g siarczanu magnezu (siedmiowodnego). Błąd nie powinien być olbrzymi. A jeżeli ktoś chciałby sprawdzić jaki to należałoby wziąć 100 ml wody, wsypać 105 g tego siarczanu i ponownie zmierzyć objętość. Może to sam sprawdzę przy najbliższej okazji. Będzie to niedługo, bo muszę podrasować mój nawóz "makro" o większą ilość magnezu.

Tak przy okazji to roztwór jest bezbarwny, czy lekko żółty? Co do oczyszczania nawozu to nikt nie wiem, czy jest to konieczne - po prostu różne firmy sprzedają różne. Tu wygląda, że był on bardzo czysty :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Roztwór jest prawie bezbarwny , ten nawóz był w postaci kryształków , takich jak kiedyś miałem od Ciebie . Myślałem , że będzie brudne , ale cóż .... oczyściłem czysty :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

boggi pisze:Roztwór jest prawie bezbarwny , ten nawóz był w postaci kryształków , takich jak kiedyś miałem od Ciebie . Myślałem , że będzie brudne , ale cóż .... oczyściłem czysty :)
Przynajmniej się nie nudziłeś i można ludziom polecić konkretną markę nawozu za "psie pieniądze" :) Na pewno stratne to "dla nauki" nie jest :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Siarczan który stosowałem , to jest ten oto :
Obrazek

2kg kosztuje 7 zł

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 14 paź 2015, 17:08 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

zulix pisze:Przyjąłbym więc w kalkulatorze 170 ml nawozu w którym jest 100 g siarczanu magnezu (siedmiowodnego). Błąd nie powinien być olbrzymi.
Mam pytanko , skąd wiadomo , ze to jest siedmiowodny ?
Oczyszczałem , prawie czysty siedmiowodny , potem żeby nasycić użyłem jednowodnego .
Efekt końcowy to roztwór zlany znad kryształków i kryształki.
Jakie teraz będą wzory obydwu opcji ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Podczas suszenia kryształków "na powietrzu" powstaje siedmiowodny. Jak włożysz do piekarnika to możesz nawet uzyskać zero-wodny a więc taki skoncentrowany. Tylko nie ryzykowałbym w piekarniku konsumpcyjnym :)
Siarczan jednowodny to produkt suszenia w temperaturze.... (nie pamiętam) :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Ja suszę w pokoju , mam rozłożone na blaszce do pieczenia wyłożoną folią , żeby było prędzej , to chwilami kładę na pokrywie akwa , która jest ciepła . Tak więc uzyskuję prawie suche kryształki
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

no i są 7-wodne :) Tak na oko to aby wysuszyć bardziej (na te 1, 0-wodne) trzeba przynajmniej setkę w temperaturze :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

No to mnie uspokoiłeś , bo myślałem , że tradycyjnie znów coś namieszałem .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie, czasem to ja robię za duże skróty myślowe :) Ale obaj się uczymy :D. Ty robić, ja wypowiadać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”