Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Reaktor chemiczny CO2

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Reaktor chemiczny CO2

Post autor: kusay »

ja bimbrownią bawiłem się kiedyś:D teraz bawię się w reaktor co2
A mianowicie z jednej butelki leci roztwór kwasku cytrynowego lub octu do drugiej z roztworem (lub wsypaną na sucho) sody i w związku z reakcją chemiczną jaka zachodzi pomiędzy nimi powstaje CO2.
Narazie jestem w fazie testowania pod względem dozowania i gęstości roztworów tak żeby jak najmniej się bawić tym pomiędzy wymianami roztworów. Można przy tej metodzie spokojnie wyłączać co2 na noc i długośc działania to ok. 2 tyg. ( tak przy najmniej wyczytałem bo sam jeszcze do tego nie doszedłem :D) Przy kwasku cytrynowym jest można powiedzieć całość bezwonna, nie wali zacierem i wogóle:D
jeżeli wkońcu dojde do optymalizacji roztworów i dozowania (troche minie :D) to zamieszcze co i jak. Jak narazie to w jednej butli mam 250g sody a w drugiej 60g kwasku rozpuszczonego w 1l wody, jak narazie lece juz 2 dzień z co2 a kwasku ubyło może 100ml :]

zamieszczam "krótki" opis od którego zaczęła się moja "jazda" z małym chemikiem akwarystycznym:D zapożyczony z innego forum

tak patrze na wasze tematy dotyczace co2 i sobie mysle i mysle i wymysliłem na czym polegają wasze podstawowe błedy... mianowicie.. bimbrownia jak tak patrze na cukier to jest droga nawet w utrzymaniu... 2kg cukru miesięcznie... a to juz jest kilka tanich piwek system co2 z butli to szkoda gadac.. chyba tylko bogacze sobie na to pozwalają albo ludzie którzy mają tylko to hobby.. wracając do tanszego bimbrowania.. no wiec drozdze to paskudna rzecz.. wiem to bo jestem takze winiarzem i wiem ze na poczatku intensywny jest proces oddychania grzybów, ale potem on spada w miare produkcji %... wiec jak juz chcecie sie bawic z drozdzami to lepiej winko sobie zrobcie ja mam alternatywe... generalnie o około 3000% efektywniejsza i stała... no to juz pisze a jak znajde czas to schemat zrobie.. ale poki co to tylko pomysł i robcie z nim co chcecie..
koszty na tydzien co2 :50gr w sklepie 24gr w hurcie

co jest nam potrzebne.. no najwazniejsze to soda oczyszczona i jakis kwas.. może byc oczywiscie solny.. nie zartuje starczy kwas cytrynowy albo ocet , albo inne kwaśne cholerstwo :P no i po zmieszaniu sie tych 2 produktów powstaje co2 + jakas tam sól w zaleznosci czego uzyjemy...

jako ze wsypanie do kwasu sody da nam burzliwy niekontrolowany proces reakcji dlatego mam alternatywe... jako ze wytrącająca sie sól spowalnia proces dlatego zabawimy sie w roztworek dzieki temu wymiana bedzie konieczna raz na 2 tygodnie..
znajdujemy sobie pojemnik, do niego wlałem 1/3 wody i rozpusciłem sporo sody, tak z 3 opakowania bo akurat miałem w domu... do wieczka przytwierdziłem węzyk.. naturalnie uszczelniłem.. dobrze skoro juz mialem roztwor sody i wezyk, to nalezało jakos tam dawac kwasiora :> wiec zrobiłem 2 otworek.. w to miejsce przytwierdziłem zbiornik z kwasem... a była to butla plastikowa 1,5litra z nalanym wczesniej przygotowanym kwasiorkiem. do butli dałem zaworek i wpust doczepiłem do zbiornika głownego.. ostawiłem kroplowanie tak na co około 2-3s i wsio.. sobie kawało a co2 wyłaził... tylko zaczeły sie schodki, od czasu do czasu butla z octem przestawała kapać... dlatego w kapselku zrobiłem 2 otworek... przez niego przeciągnełem cieniutką słomke i jej 2 kawałek przyczepiłem do kolejnego otworu w wieczku pojemnika..
teraz proces jest praktycznie automatyczny ale nie do konca autonomiczny, bo raz na 2 tyg trzeba wszystko uzupełnić.. a ocet czasami szybciej ...zalezy jak sie ustawi zaworek :> wiec kropelka kwasiora idzie do sody, tam sie wytwarza co2.. jako ze są 2 ujsca co2 to jedna idzie do akwa lub butelki z woda i z tamtąd do akwa, a 2 idzie słomką do butli z octem celem wyruwnywania ciśnienia ... zastanawiałem sie jeszcze nad tym czy nie starczyło by poprostu zrobic dziórki na gorze butelki z octem , ale sie bałem ze ciśnienie co2 bedzie mi uciekało przez kranik zamiast do akwarium.. wiec pozostałem przy zwiększonym ciśnieniu w butelce
a co wy na to?

mój projekt
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>

<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>


PISAĆ W RAZIE JAKICHKOLWIEK PYTAŃ:)
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 17:20 przez kusay, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

właśnie nad takim reaktorem też będę w najbliższym czasie pracował :D Sodę rozpuszczasz w wodzie?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

jak narazie daje na sucho ale zauważyłem że tą metodą na początku trudno dostroić częstotliwość kapania bo co jakiś czas trzeba puszczać coraz więcej kwasku, no ale jak juz jest 1cm kwasku nad sodą to juz dozowanie idzie bardzo płynnie:)
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Właśnie wydaje się mi że z sody będą robiły się gródki. Myślałem żeby albo ją rozpuścić, albo zalać wodą tak żeby ją przykryła.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

po następnej wymianie roztworów sodę wymieszam z małą ilością wody przy tym samym roztworze kwasku, zobaczymy czy to będzie korzystniejsze:]
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Czego używasz do regulacji przepływu kwasku?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

zwykły zaworek http://img.kupsprzedaj.pl/bc/4f/61-main.jpg
a drugi do całkowitego wyłączania procesu na noc tyle że jest typu zaciskowego na wężyk
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

To jest taki najzwyklejszy jak do brzęczyka?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

ten pierwszy to wydaje się byc szczelny a drugi poprostu nie ingeruje w wężyk także 100% szczelności i na tym teraz jade, reszta (czyli dziury w zakrętkach ) jest uszczelniona jakimś specjalnym klejem gumowym stosowanym przy teletechnicznych podłogach serwerowych :/ posiadam z pracy taki, klej jest super ale nie wiem gdzie sie taki kupuje detalicznie, jakby się uparł to mogę taki załatwić ( u mnie trzyma sie na tym karnisz bo mój pegasus wiertarka nie daje rady z betonem:D więc klej trzyma sie ostro:])
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

kusay jeszcze o jedno się Ciebie zapytam, na schemacie nie widać licznika bąbelków, nie stosujesz go?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

jeżeli chodzi Ci o licznik bąbelków co2 to nie mam, a jeżeli ci chodzi o kwasek to wygląda to tak
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 18:13 przez kusay, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

chodziło mi o licznik bąbelków CO2.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Trochę odkopię bo znalazłem coś ciekawego do poczytania: http://www.akwaswiat.net/sposob-na-co2- ... #pid199519
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Butla turystyczna teżnie jest za darmo. Do tego reduktorek i kupa zabawy. Jeżeli ktoś nie ma komponentów na zbyciu, to nie opłaca się.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Może się nie opłacać kupować wszystkiego. Ale jeśli ktoś ma to czemu miałby nie spróbować?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”