Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pokrywa z lustra.... :D

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Pokrywa z lustra.... :D

Post autor: truteen »

Jak w temacie czyli szkoła cięcia, szlifowania, klejenia i wiercenia szkła, montaż nierdzewnych trzymadełek i świecimy... generalnie wszystko robione w biegu, i na wczoraj więc estetyka kiepska ale sprawność odbicia 90% (intuicyjnie ;) )
edit
Oczywiście prototyp więc ma być dokończone i wykończone co by wygląd miało też...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

proszę o opinie czyli można bluzgać ;]
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 17:56 przez truteen, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
kowal2012
Posty: 76
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:24
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l, 25l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: kowal2012 »

estetycznie rzeczywiście nie za ładnie, dla mnie ciekawiej by to wyglądało zabudowane płytą meblową
Ostatnio zmieniony 26 gru 2009, 17:44 przez kowal2012, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

A niech cię :mrgreen: ważne że działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

wydaje mi się że większa robotę robi jak odbłyśnik :D
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

obite czymś będzie choć myślałem o chromie w sprayu, jakby ktoś miał końcówkę czegoś takiego to z miłą chęcią odkupie w celu spróbowania jak siada bo lustra nie zmatowię
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

hmm, swego czasu gdzieś wyczytałem, że lustra nie za bardzo nadaja się na odbłyśniki
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Lustro srebrowe ma 99,99% sprawności z odbijaniem światła i żadne odbłyśniki się nie umywają do tego (sprawność od 40-70% w przypadku aluminium a 90% w przypadku chromu). Czasem trochę ogranicza szkło, ale rzadko ma poniżej 90%. Tak więc pomysł jest dobry, być może kwestia ułożenia luster byłaby istotna, ale tutaj trzeba by było troszkę sobie porysować, aby stwierdzić jak najlepiej je ustawić.

Szkło jest ciężkie a po rozgrzaniu i pochlapaniu wodą może pękać - stąd pewnie ta informacja, którą cytuje kolega Artur____
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Wydaje mi się , że lustro najlepiej będzie odbijać światło.
Przecież wszelkie chromy , to prawie lustro , ale prawie stanowi różnicę
Może się mylę , ale nie wydaje mi się :)
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

artur a coś bardziej technicznie i przekonywająco... konkrety jakieś..?


edit

at zulix
właśnie dlatego zostawiłem boki luźne żeby można było łatwo aplikować świetlówkę i ciepło ( a jest ono niewielkie [śwtetlówka t8 2x15W] )
co do kąta to tak na oko - im dłuższe te dwa boki i im mniej pochylone tym bardziej skupiona wiązka

generalnie lustro miałem ze złomu - tylko taka opcja dawała opłacalność doświadczenia ;)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2009, 19:57 przez truteen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

brak jakichkolwiek konkretów, gdzieś, coś dzwoniło, ale co? :)
sam jak zabierałem się za odbłyśnik, to pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie lustro i ... trochę pogrzebałem i znalazłem niepochlebne opinie, więc dałem sobie spokój, nie jestem pewny czy aby nie chodziło o ciemnienie lustra przy parowaniu (ale przecież każdy z nas ma lustro w łazience i dużo wody musi upłynąć w Wisłoku żeby ściemniało)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Prawdę mówiąc to przy świetlówkach nie widzę możliwości aż tak nagrzania, aby pękło lustro. Wcześniej pewnie by pękły świetlówki.
Sam kiedyś chciałem włożyć lustro pod pokrywę, ale akurat znalazłem blachę chromowaną i ją wykorzystałem. Dla mnie większego ryzyka nie ma, chyba, że się odczepi i walnie w coś.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

jeżeli chodzi o użycie lustra, to wiele osób twierdz (nie pytajcie kto, bo i tak nie powiem, gdyż dawno temu wątek ten przerabiałem na innym forum), że światło odbite (a więc z lustra) jest dla roślin mniej przyjazne niż światło rozproszone (czyli z odbłyśników o mniejszej sprawności)

niemniej nie wiem, czy uwzględnia się w tych spostrzeżeniach okoliczność, że światło jest jednak rozproszone w jakimś stopniu przez lustro wody, rośliny pływające oraz falowanie wywołane przez filtr
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

gdyby tak było to każdy odbłyśnik byłby "zakazany"....
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

texel pisze:jeżeli chodzi o użycie lustra, to wiele osób twierdz (nie pytajcie kto, bo i tak nie powiem, gdyż dawno temu wątek ten przerabiałem na innym forum), że światło odbite (a więc z lustra) jest dla roślin mniej przyjazne niż światło rozproszone (czyli z odbłyśników o mniejszej sprawności)

niemniej nie wiem, czy uwzględnia się w tych spostrzeżeniach okoliczność, że światło jest jednak rozproszone w jakimś stopniu przez lustro wody, rośliny pływające oraz falowanie wywołane przez filtr
Fala swietlna odbita od lustra ma takie same wlasciwosci jak fala swietlna na lustro padajaca. Wiec rosliny moga jedynie odczuc wieksza ilosc promieni ktore padaja na lustro wody, rozpraszaja sie i padaja na liscie.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

dnolek, Światło podczas odbicia od powierzchni szkła ulega polaryzacji liniowej

http://www.zso.zabrze.pl/informat/infor ... ystawa.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”