Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

filtr piaskowy - taka ciekawostka

Odsyłacze do poradników, do ciekawostek, do innych forów...(dot. akwarystyki). Prosimy nie podawać tylko linków ale w kilku zdaniach opisać wcześniej co znajduje się pod danym linkiem (pomoże to później opcji "szukaj").

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

filtr piaskowy - taka ciekawostka

Post autor: dnolek »

Znalazłem przez przypadek w internecie filtr piaskowy. Ciekaw jestem jak bardzo ten filtr potrafi czyścic wodę ? bo z tego co pokazuje film można by wnioskować że to swego rodzaju filtr RO !?

Zresztą zobaczcie i oceńcie sami.

http://www.youtube.com/watch?v=hb0xf3mRbJM
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Filtra RO tym nie zastąpisz.

Innym rodzajem filtrów (tym razem wykorzystywanych w akwarystyce) opartych na piasku są filtry fluidyzacyjne.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 2:38 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

Ja się filtrami piaskowymi zainteresowałem gdy zobaczyłem krystalicznie czystą wodę w potężnym basenie. I zobaczyłem jak wydajne są takie filtry, z tym, że tam nie grawitacja, a pompy napędzały przepływ - zasada ta sama. Przyznam się, że ostatnio chodzi mi po głowie jego budowa - i myślę o filtrze o pojemności 200l.

Tak jak pisze Comatose RO nie dostaniesz, ale pod względam biologiczno - mechanicznym woda jest świetnej jakości. Oczywiście należy zadbać o odpowiednią jakość piasku, żwiru i podobnych materiałów wkładanych do filtra.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 8:58 przez Atio, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Ten filtr z neta posida tylko przesiny piasek. Zastanawiam sie czy jeden rodzaj piasku wystarczy ? np taki drobno przesiany ?

Piotrek piszesz o wkladach i zwirach. Czy mowisz o tym zeby podobnie jak przy kubelkach robic warstwy z roznymi rodzajami piasku czy zwiru ( chodzi mi o wielkosc ) ? czy moze jednak wystarczy odpowiednio gleboki pojemnik wypelniony drobnym piaseczkiem i wraz ze zwiekszeniem glebokosci piasek sam zacznie ( jak na filmie ) dzialac wpierw jako mechanik potem jako biolog.
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

dnolek pisze:Ten filtr z neta posida tylko przesiny piasek
jeśli dobrze sprawdzisz to zobaczysz, że stosuje się w nim często różnej granulacji żwir i podobny materiał. Projekty amerykańskie podają wymiary 1 x 1 stopa szerokości , wysokość na 3 stopy - (idę od góry w dół) metalowe sito, piasek, żwir mniejszy, żwir większy w którym jest już perforowana rurka. Oczywiście to jest spora dowolność bo i taka jest ich idea - te filtry są dedykowane do krajów 3 świata więc ich budowa ma być prosta jak budowa cepa i z materiałów dostępnych na miejscu.

Ja temat filtrów piaskowych pojmuję nieco szerzej. Nie tylko wodę płynącą w dół pod wpływem siły grawitacji , ale także do góry napędzane siłą pomp. Wtedy piasek tak specyficznie "bulgocze". Jak zauważyłeś odpowiednio spreparowany piasek ma ogromną powierzchnię filtrującą dla bakterii. Dodatkowo zauważono, że oprócz zjawisk chemicznych zachodzą ciekawe zjawiska fizyczne - coś z ładunkami elektrostatycznym - nie jestem fachowcem wieć wiecej nie będę o tym pisać. W tym miejscu zaznaczę jedynie, że ADA (a dokładnie Takashi Amano) ze względu na występowanie tych zjawisk fizycznych związanych z ładunkami elektrycznymi robi swoje filtry z metali (jakiego to nie wiem) a nie z plastiku.

[ Dodano: 2012-12-31, 14:23 ]
Odośnie tematu filtra piaskowego to tak jak już pisałem coś mi chodzi po głowie takiego - wszystko jeszcze na bardzo wczesnym etapie i nie wiem czy podeje się tego, ale kusi mnie bardzo budowa takiego filtra do celów akwarystyki.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2012, 14:21 przez Atio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Każda firma uzdatniająca wodę na Świecie (no może prawie każda) korzysta na jakimś etapie z filtracji piaskowej bo jest to najtańsze. Ameryka jak zwykle odkryła koło tak jak Aple zaokrąglony prostokąt.
Filtry piaskowe w Afryce stosują i misjonarze (m.in. polscy) wykorzystując miejscowy materiał i przykładowo beczkę plastikową. Nie ma potrzeby zanadto cudować. Oczywiście kwestią zasadniczą jest dobranie wielkości kolejnych złóż o różnej granulacji a to zależy te i od rodzaju zanieczyszczeń wody.Wtedy nie trzeba robić filtra 200 litrów Co ciekawe tzw. przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystują tę samą zasadę (filtrację przez piasek) działania na etapie rozprowadzenia sfermentowanych ścieków po działce.

Co do przydatności w akwarium to filtry tego typu stosowałem 30 lat temu jak nic nie było w sklepach. Oczywiście wielkość była odpowiednio mała bo akwarium 50 l należało do olbrzymich a i nie było pomp tłoczących wodę poza pompami brzęczykowymi o znikomej wydajności.

Obecnie co do wydajności to zamiast takiego w sumie badziewia polecam filtr zawiesinowy zwany też i fluidyzacyjnym. Efektywność dużo większa a wymiary kilkukrotnie mniejsze.
Filtr piaskowy wcale nie ma dużej skuteczności. Jego największą zaletą jest długi czas pracy bez awarii i znikomy koszt wytworzenia.

EDIT: A'Propos u nas się to nazywa filtr żwirowy.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2013, 16:53 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

zulix pisze:polecam filtr zawiesinowy zwany też i fluidyzacyjnym
czy pod to nie łapie się ?
Atio pisze:Nie tylko wodę płynącą w dół pod wpływem siły grawitacji , ale także do góry napędzane siłą pomp. Wtedy piasek tak specyficznie "bulgocze".
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

czy pod to nie łapie się ?
Dokładnie :) - kierunek przepływu jest odwrotny.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

To może pytanie takie, czy jest jakiś określony czas użytkowania jednej porcji piasku ?? Czy może działa on zawsze.
Co z ewentualnymi zabrudzeniami piasku "syfem" który od czasu do czasu w akwarium się unosi? Ja w swojej hydroponice już mam zauważalną ilość tego syfu, co akurat przy tego typu filtracji wadą nie jest, ale co z takim piaskiem? Nie raz mając w akwarium piasek(drobny) tworzyły się miejsca, zazwyczaj przy korzeniach w trudno dostępnych miejscach, w których lepiły się kule z piasku i odchodów ryb.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Filtr żwirowy (piaskowy) po pewnym czasie ma za duże opory przepływu (jak każdy filtr) i przestaje działać. Czas zależy od parametrów konstrukcyjnych i użytkowych.
12arek122
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2014, 15:18
Imię: Arek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: 12arek122 »

zulix pisze:Co ciekawe tzw. przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystują tę samą zasadę (filtrację przez piasek) działania na etapie rozprowadzenia sfermentowanych ścieków po działce.
tutaj masz opisane przydomowe oczyszczalnie ścieków, a dokładniej jak działają :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Żadna nowinka ze ze dwa mondle lat temu jako złoze filtracyjne w zewnetrznym filtrze własnej roboty stosowałem piasek i żwir róznej granulacji niezle sie spisywał jako mechaniczny filtr i przyzwoicie jak mi sie wydaje jako biologiczny( w tamtym czasie nie stosowałem zadnych testów bo .. a co to takiego i jakie drogie ;P ale ze skalary na wodzie z kranu co 2-3 tygodnie sie tarły to chyba zle nie było ;) )
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Aneta »

Nic nowego :)

Filtry piaskowe są jednymi z podstawowych filtrów. Na zajęciach się cały czas nimi bawimy.
Co do reakcji chemicznych na filtrach krzemionkowych, to są w stanie zbić żelazo, ale manganu nie ruszą, trzeba przepuszczać przez inne złoże (regenerowane KMnO4, zapomniałam co to jest konkretnego).

Taki filtr to zwykły piach o odpowiedniej granulacji (trzeba sobie dobrać) i trochę żwiru, w rurze. Żwir sypie się na dno, w celu podtrzymania złoża, a później piasek. Wodę przepuszcza się z góry na dół. Co jakiś czas trzeba stosować płukanie wsteczne (żeby wybulgotało ten syf co się osadził) i eto wsio ;)
Pozdrawiam,
Aneta
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: filtr piaskowy - taka ciekawostka

Post autor: vasteq »

A w czym taki filtr pomaga? Zastanawiam się nad filtrem fluidyzacyjnym jako uzupełnienie kubelka ale słyszałem że on znacznie usuwa azotany co w przypadku akwarium roślinnego może niekorzystnie odbić się na konducji roślin.
EugeniuszP9
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2023, 7:42
Imię: Wojciech
Akwarium: 20 l

Re: filtr piaskowy - taka ciekawostka

Post autor: EugeniuszP9 »

Filtr piaskowy jest skutecznym narzędziem do utrzymania czystości w akwarium, ale nie jest bezpośrednio w stanie samoczynnie wyczyścić zbiornika. Filtr usuwa zanieczyszczenia z wody, ale regularna konserwacja, jak odkurzanie dna akwarium i częste zmiany wody, są równie ważne, aby utrzymać krystalicznie czystą wodę i zapewnić zdrowie dla ryb i roślin. Filtr piaskowy to jedna z części systemu pielęgnacji akwarium, który powinien być używany w połączeniu z innymi praktykami utrzymania czystości w zbiorniku, zatem krótko w połączeniu filtra i tych praktyk da to efekt napewno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co w necie piszczy ”