Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sonda Ph , a statecznik elektroniczny_zakłócenia?

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Sonda Ph , a statecznik elektroniczny_zakłócenia?

Post autor: trax2005 »

Witam serdecznie, mam do was pytanie, czy spotkaliście się z takim przypadkiem, i jak temu zaradzić.
posiadam komputer ph dennerle i sondę z firmy Hydrometr.
Wszystko ładnie pokazywało. Kilka dni temu dorzuciłem oświetlenie do akwarium 2x54w statecznik elektroniczny Tridtronic.

i zauważyłem ze jest różnica przy włączonym i wyłączonym właśnie tym oświetleniu. Ph gwałtownie spada bądź rośnie o około 3 stopnie np. pokazuje ph 7.0 zgaszę i pokazuje 7.3 .
Zakłócenia są od tego urządzenia, Co zrobić by to wyeliminować.

temp 24
kh9
gh15
Awatar użytkownika
[przemo]
Posty: 11
Rejestracja: 07 mar 2010, 13:30
Imię: Przemek
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 216L Malawi
Płeć:
Wiek: 47
Kontakt:

Post autor: [przemo] »

Spróbuj jakos oddalic sondę oraz wszelkei kable od sondy od statecznika oraz od kabli statecznika, spróbuj tez statecznik dokładnie zawinąć śniadaniowa folia aluminiową.
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

oporcz tego co przemek mowi
samego statecznika nie polecam zawijac bo cieplo gdzies musi sie wydostac- juz komputer lepiej zakreanowac.np miedz w areozolu- ale trzeba rozbierac i od srodka to robiac nalezy uwazajac bo miedz przewodzi :D na to lakierek. pomyslow duzo poszukaj

-kable na odleglosc min 1.5cm od sondy.
-jak sonda ma ekran to polacz go z masa komputera/jak nie ma to zrob tak; lepszy i sposob i estetczniejszy bierzesz drut ok 1/2 przekroju sondy i owijasz dokola a na to koszulke termokurczliwa. Powoli i dokladnie koniec laczysz z masa komputera- moze byc przez port/rs232 czy co tam masz.
-odsun komputer od statecznika
-ew polacz mase komputera z statecznikiem- pd wew strony masz taka " blaszke " prawdopodobnie masz tez wyprowadzone na pin-a
oczywiscie zacznij od najprostszych rzeczy
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

deddman1 sonda pH wymaga co jakiś czas serwisu (uzupełniania płynów) to tego są w niej elementy których nie powinno się nawet paluchami dotykać (membrana). Nie wiem czy zrobienie takiego ekranowania to dobry pomysł. Lepiej chyba odseparować ją od reszty przewodów itp.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: trax2005 »

płyn w sondzie był wymieniany, problem pojawia się przy tym stateczniku,(nowy dodatkowy zakup kilka dni temu) bowiem przy działającej drugiej świetlówce na elektronice z żarówki energooszczędnej dobrze chodzi. kable od sondy są oddalone, jedynie co połączone są do jednego przedłużacza komputer i statecznik. ehhh..
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

jesli ci chodzi o kalibracje - ta wymiana plynow to nie zaszkodzi.
wywal statecznik lub go odsun od kompa to najtansze rozwiazanie
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: trax2005 »

Odseparowałem komputer od statecznika, kable są w dużej odległości od siebie, nawet pod inne gniazdka to podpinałem i dalej to samo, Przy świetlówce podłączonej do elektroniki z żarówki energooszczędnej nic się takiego nie dziej, tylko przy tym stateczniku.
___ Mój baniaczek _____

Akwarium 240l _____120x40x50
oświetlenie 3x54w(t5) [Sylwania Aquastar, Grolux, 865]
co2 (butla)
ph - comp. Dennerle (stałe ph)
filtr kubełkowy JBL e1501
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: trax2005 »

i rozwiązałem problem, stateczniku wadliwie działalo uziemienie, i to powodowało zakłócenia;p
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: trax2005 »

Stary problem powrócił. Przeniosłem akwa do mieszkania gdzie jest instalacja tylko dwużyłowa. Nie ma przewodu trzeciego uziemienia, a w w niektórych gniazdkach jest tzw. Zerowania -połączenie bolca ochronnego z przewodem neutralnym. W tym moim przypadku takie połączenie nie pomaga ss zakłócenia od świetlówek. A nawet jak dotkne ręka wtyki sond to też są skoki. W przypadku Sonda ph poza wodą z akwa w innej odlanej nawet przy włączonym swietle brak skoków pomiarów
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: trax2005 »

Udało się mi samemu rozwiązać problem. uziemienie przed całą instalacja tj w gniazdka zmostkowalem z kablem neutralnym -niebieski. Stateczniki świetlówek muszą być uziemione. A pomogło na koniec by nie było skoków doprowadzenie kawałek kabla gr. Np 0,5 od uziemienia do wody w akwarium. I nie ma już skoków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”