Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Legalizacja gaśnicy samochodowej

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Legalizacja gaśnicy samochodowej

Post autor: mariusz »

Mam pytanko , gdzie w Rzeszowie najlepiej przedłużyć legalizacje gaśnicy samochodowej?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Myślę, że taniej Cie wyjdzie kupić nową w castoramie i tym podobnym. Koszt 12? 18 zł? Nie więcej. Chyba, ze to ma być więcej niż zwykła do auta osobowego
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

mariusz myślę, że w suponie ogarniesz ten temat. Nie wiem jak to wygląda cenowo/czasowo.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

pytałem ostatnio w suponie ile to kosztuje ale niestety nie pamiętam :oops: - tak mi coś po głowie chodzi, że 6zł
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

czasami pod Tesco wieczorami stoi trabant - gość za 5zł przedłuża legalizacje - tylko czy to jest legalne ? :P
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

kwadratos pisze:czasami pod Tesco wieczorami stoi trabant - gość za 5zł przedłuża legalizacje - tylko czy to jest legalne ? :P

potwierdzam ma szyby obklejone taką jakby aluminiową folią :D


Ja kiedyś na krasnym koło gminy zrobiłem gaśnice gość ją otworzył coś tam lukną nakleił nową naklejkę z datą i zawołał chyba 10 czy 15 zł ale stwierdziłem, że trzeba to zrobić bo jeżdżę bez ważnej.
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Pewnie podjade do Suponu bo i tak mam nabić butle co2 :P
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: daroo »

Gaśnica nie musi mieć legalizacji w ogóle, jakiś czas temu zmieniło się prawo I tak:
http://www.zafiraklub.pl/forum/printvie ... ba5a834fb0


lub tak:

http://www.forumsamochodowe.pl/legaliza ... t41461.htm

A z praktyki mojej, wiem że nie ma takiego przepisu który mówi i legalizacji czy dacie ważności w postaci czytelnej naklejki (moge w aucie mieć bajzel i ta nalepka mi się zniszczy).
Inna sprawa że w razie pilnej potrzeby może taka kilku letnia gasnica nie zadziełać, ale dla organu kontrolujacego - "ma być sprawna"



a to już wykładnia dwóch przepisów:

Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11 ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: "pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla". Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).
daroo
Awatar użytkownika
LaJon
Posty: 390
Rejestracja: 22 paź 2010, 9:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 30l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: LaJon »

No i konkretne info... tego mi trzeba było, Wielkie dzięki :)
Chodź! Pokażę Ci gdzie leżą smaczne liście...
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Kolego daroo -a jak się ma to za granicą kraju np. w Słowacji?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

mariusz na Słowacji musisz mieć gaśnicę z datą ważności i przy okazji kilka innych pierdół takich jak: apteczka z homologacją CE, kamizelka odblaskowa w kabinie (1 szt. na jedną osobę w aucie), trójkąt, bezpieczniki, żarówki, chyba linka do holowania potrzebna też jest. Zadzwoń sobie najlepiej na jakąś informację turystyczną i się popytaj bo oni tam lubią polaków łapać :/ A z gaśnicą sprawa u nas jest śliska, podstawa prawna niby jest, ale panowie niebiescy czasami robią inaczej i wykłóć się z nimi. Z resztą popatrzcie na daty poszczególnych aktów które wkleił daroo, rok czy dwa lata temu zostały wprowadzone jakieś zmiany w tej materii. Co dokładnie nie wiem bo mnie to nie interesuje (odkąd mojemu sąsiadowi od głupiego peta samochód się spalił, mam w samochodzie 2 gaśnice - w tym momencie 2x2kg, wcześniej miałem jeszcze dużą 6kg, ale była mi potrzebna w garażu ;] )
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

Wystarczy zruszyc proszek z dna
Lopatologicznie bierzesz gasnice w dlon i pare razy dnem o glebe -> luzik nie wybuchnie poki nie uderzysz zaworem. Po takiej " legalizacji" gasnica dziala jak powinna.
Przypadek z zycia 10kg butla i palacy polonez i TAK NIC TO NIE DALO. Jak nie zdusisz ognia na poczatku to tylko straz zadziala
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

byłem, sprawdziłem - w suponie legalizacja 5zł, a jakby ktoś używał jej do gaszenia :) to nabicie i legalizacja 15zł

Mariusz, jakbyś miał jakieś sprawdzone informacje o tym co trzeba zabrać na Słowację to napisz w wątku, też się wybieram :)
panaque
Posty: 111
Rejestracja: 06 gru 2009, 14:50
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: panaque »

Na Słowacji od 1 listopada 2006 obowiązują nowe przepisy związane ze stanem technicznym samochodu i jego wyposażeniem, gdyż weszła w życie nowa Ustawa nr 578/2006 - poinformował Ján Bošnovič Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Zgodnie z nową ustawą kontroli podlegać będą:

- hamulce;

- rura wydechowa;

- wydzielanie spalin;

- ważność badań technicznych;

- układ kierowniczy;

- ustawienie świateł i kierunkowskazów;

- koła samochodowe;

- stan opon;

- amortyzacja;

- podwozie.

Zgodnie z nowym prawem do obowiązkowego wyposażenie samochodu osobowego należą:

1. zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;

2. zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;

3. podnośnik samochodowy;

4. klucz do demontażu kół samochodowych;

5. koło zapasowe;

6. linka holownicza;

7. trójkąt ostrzegawczy;

8. kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;

9. apteczka samochodowa (wyposażenie apteczki w załączeniu).

Przed podróżą samochodem do Słowacji warto więc sprawdzić wyposażenie samochodu i uzupełnić brakujące rzeczy, by uniknąć nieprzyjemności podczas podróży i niepotrzebnego płacenia mandatów.
http://www.tur-info.pl/p/ak_id,5280,,sl ... yczne.html
Wyposażenie apteczki samochodowej
Gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm 10 sztuk
Roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml 1 szt.
Ustnik do sztucznego oddychania 1 szt.
Folia izotermiczna 1 szt.
Chusta trójkątna 2 szt.
Rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe 1 para
Chusta foliowa 20 x 20 cm 1 szt.
Plaster, szeroki 1,25 cm 1 szt.
Bandaż sterylny 4 szt.
Kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm 1 szt.
Kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm 1 szt.
Opaska gumowa 70 cm 1 szt.
Opaska elastyczna 6 x 4 cm 1 szt.
Plaster opatrunkowy 8 x 4 cm 10 szt.
Agrafki 4 szt.
Nożyce 1 szt.
Plastikowy pojemnik apteczki do transportu 1 szt.
http://www.odyssei.com/forum/index.php? ... opic=89946

Jeżeli chodzi o wyposażenie apteczki to jeszcze nie dawno widziałem w Tesco apteczki z sercem WOŚP-u spełniające te wymagania... Nie wiem czy coś się zmieniło, bo to już troszkę jest informacja sprzed kilku lat, ale nie słyszałem aby coś z tej listy wywalili...
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Ups to jest wesoło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”