Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zakup komputera-prośba o porady

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Zakup komputera-prośba o porady

Post autor: Lidka »

Jako że mój komputer ma już swoje lata i powoli wszystko się w nim sypie,podjęłam decyzję że czas kupić coś nowego.Ponieważ nie mam żywej gotówki więc zakup na pewno będzie na raty :|
Dotychczas był to komputer stacjonarny,teraz chcę kupić laptopa.Nie potrzebuję jakiejś super maszyny,ani bardzo pojemnego dysku,chcę coś do przeglądania internetu,oglądania flmów,w gry nie gram.
Chcę przeznaczyć na ten cel max 1500 zł.
Jakby się udało za mniej byłoby super :P
Co mi możecie podpowiedzieć,bo wcale się na tym nie znam,a jak pójdę do sklepu to wiadomo jak to jest jak się klient nie zna.
Gdzie kupować,przez neta czy w sklepie stacjonarnym?
Wiem że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Lidka pisze:Gdzie kupować,przez neta czy w sklepie stacjonarnym?
Jak wybierzesz dokładny, konkretny model to w necie będzie taniej. Musisz osądzić, czy kwestia ewentualnych kosztów wysyłki gwarancyjnej zrekompensuje różnicę w cenie. gdy kupowałem stacjonara za 3 k to różnica wynosiła u mnie 300 zł - opłaciło mi się zaryzykować. No i musiałem wysłać do firmy za 50 zł do naprawy. W dalszym ciągu byłem 250 do przodu.
U ciebie jest to też lepsze bo tak, czy siak to masz koszty z dostarczeniem do sklepu, chociażby nawet do najbliższego większego miasta.

Myślę, że są osoby na forum, które mogłyby Ci sprzedać laptopy w cenie konkurencyjnej do lokalnego rynku tak, abyś nie musiała korzystać z zakupów w niesprawdzonych sklepach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
piotrkovski
Posty: 263
Rejestracja: 03 paź 2010, 11:31
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:

Post autor: piotrkovski »

Lepiej w sklepie stacjonarnym kupować, z tego powodu co kolega zulix, powiedział, ew. skorzystać ze sklepu typu komputronik gdzie można zamówić przez internet a oddać do nich (chyba) w Rz chyba mają swój sklepik.
Jednakże, jeżeli komputer stricte stacjonarny to chyba jednak lepszym wyborem jest blaszak, ze względu na możliwość łatwych i stosunkowo tanich napraw/wymian.
Jeśli jednak laptop to określ jaki rozmiar Cie interesuje czy 15,4' czy coś w okolicach 17''
Do tych wymagań najlepiej sprawdzi się jakaś jednostka ze zintegrowaną grafiką np
http://allegro.pl/alu-lenovo-g580-2x2-2 ... 27599.html
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Myślałam raczej o laptopie,wtedy kąt który teraz zajmuje komputer można by przeznaczyć na coś innego.
Nawet gdybym musiała wysłać sprzęt do naprawy to pewno i tak byłabym do przodu bo koszt zawiezienia do sklepu stacjonarnego(w założeniu że wybrałabym sklep w najbliższym mi mieście) to ok 20 zł a potem trzeba pojechać po odbiór to drugie 20 i wychodzi pewno nie mniej niż wysyłka :/
a co do matrycy to jeszcze nie wiem,monitor mam 15" więc do tej wielkości jestem przyzwyczajona.
A jak ktoś się zajmuje sprzedażą to proszę o ujawnienie,choćby na PW.A nuż zyska dodatkowego klienta :)
Wiem że nic nie wiem.
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Do 1500 zł to ten powinien być OK - http://www.neonet.pl/?p=lenovo_g580_59_346094_g_data
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może napiszę nie jako sklepowiec, firmowiec, inny profesjonalista, czy wielki zapaleniec techniki (taki byłem kiedyś, że musiałem mieć "naj", ale mi już przeszło) ale jako praktyk, który przewalił już kilkadziesiąt komputerów nie w testach (bo te wyglądają czasem fajnie), ale w praktyce. Czasem kupuje się na zapas bo "coś może się przydać" a potem, zanim się przyda idzie do kubła.

Co do rodzaju sprzętu to wybitnie zależy to od tego co robisz i co w przyszłości możesz robić a nawet "jak robisz" (tu myślę np. o kwestii zasilania, czy noszenia). Dochodzą też aspekty wielkości, designu itd. co czasem może się okazać decydujące.

Do przeglądania stron www wskazana jest lepsza rozdzielczość a ta w tanich modelach połączona jest z większym ekranem. Ten jest wygodny gdy więcej siedzisz w domu, ale mniej gdy jesteś mobilna. Ja mam przykładowo 11 calowego malucha, który uważam za super wygodny. Przy 17" więcej zobaczysz (też i lepiej ogląda się filmy) ale zwykle bardziej konsumuje baterie i jest mniej poręczny. Typowy to rzeczywiście 15". Jak będzie on siedział w domu to warto jednak rozważyć 17.

Dużo zależy nie tylko od sprzętu ale i oprogramowania stąd...
czasem ważne jest aby przed zakupem zastanowić się nad systemem operacyjnym. Ja kupiłem dziecku np. z linuxem, który sam się zainstalował po włączeniu. Miał on już większość potrzebnych programów i nadawał się od razu do pracy. Do www, filmów a czasem i napisania pisma taki zakup pozwala zaoszczędzić na zakupie oprogramowania wiadomej firmy (zawsze kiedyś można i z tego Linuxa zrezygnować, jak się nie sprawdzi). Bez drogiego systemu za tę samą cenę laptopa kupimy coś lepszego (choć dość trudno kupić model bez Windowsa). Linux pozwala nam zaoszczędzić na koszcie oprogramowania a wbrew działowi marketingowemu firmy M nie odbiega aż tak bardzo od Windowsa, aby trzeba było się uczyć wszystkiego na nowo. Myślę, że jakby ktoś skonfigurował pierwszy raz komputer to potem może chodzić kilka lat bez zmian. Dodatkowa zaleta - mniej problemów z wirusami. Jako ciekawostkę powiem, że więcej miałem problemów z przestawieniem się w pracy do Windows 8 niż na przestawienie się na Linuxa, którego używam.

Można kupić też laptopa bez sytemu operacyjnego w ogóle (i podjąć decyzję później). Nie chce mi się szukać wszelkich wariantów więc podam tylko przykłady niekoniecznie w najtańszym sklepie:

Przykładowo: http://www.agito.pl/laptop-lenovo-ideap ... 55388.html jest wystarczający do zastosowań o których piszesz, ale bez mocy na zapas. Na pewno kilka lat by pochodził, ale to "najtańszy segment" - czasem nie warto.

Ponieważ niektórzy są uczuleni na AMd i "to musi być Intel" to też można znaleźć coś tanio: http://www.agito.pl/laptop-lenovo-essen ... 81488.html - ten jest droższy, ale i parametry ma lepsze. Nadal jest w miarę tani.

Laptop z Windows też się znajdzie w tym zakresie cen, np. http://www.agito.pl/laptop-lenovo-ideap ... 42943.html (wysoce rekomendowane jednak aby dokupić program ochronny do Internetu).

Przykłady podałem nieco z kapelusza bo nie wiem dokładnie czym się będziesz sugerować, ale warto wybrać model mający 4 GB pamięci RAM, dysk minimum 300 GB wystarczy, procesor im lepszy tym lepiej bo większość rzeczy od niego będzie zależeć (oprócz szybkości Internetu). Te które podałem mają rozdzielczość ekranu 1366 x 768. Jeżeli dałoby radę znaleźć lepszą rozdzielczość to byłoby wygodne (przy braku wad wzroku oczywiście).

========================
Absolutnie odradzam sklepy typu MediaMarkt - bazują na agresywnej reklamie która ma się nijak do rzeczywistości. U nas ceny komputerowe jedne z najwyższych w mieście.

Czasem kupuję w lokalnych sklepikach ale z racji odległości i wygody nie będę zachęcał... Najwygodniej jak przywiozą ci do domu.

Kiedyś kupowałem nieco sprzętu (w tym i zmywarkę) w sklepie: http://www.agito.pl/
Niestety dla biedaków ostatnimi laty ceny stały się mniej konkurencyjne.

Ostatni zakup to kurtmedia.pl - nie polecam. Szkoda nerwów każdego.
Mimo atrakcyjnej oferty cenowej nie polecam. Miałem pecha i zakupiony rok temu dziecku komputer (za uskładane przez niego pieniążki + premia za świadectwo z paskiem) zepsuł się tydzień po zakupie (pierwsze dni wakacji). Odesłałem w połowie lipca do naprawy i ... handryczyłem się do połowy września. Już szukałem prawników bo wszelkie terminy i monity zostały olane. W końcu obiecałem, że zrobię im super reklamę na fb - chyba dopiero to pomogło. Szkoda, bo koszt wymienionego elementu to chyba ze 300 zł. Dziecko miało więc komputer "na wakacje", ale nie tamte tylko chyba na te co teraz będą :( (nie jest to pomówienie i dysponuję dokumentacją sprawy)

Komputronik.pl - ceny zwykle wyższe niż u konkurencji. Warto polować na promocje - te są czasem interesujące.

www.morele.net - u nas w Rz. mamy punkt odbioru więc wysyłka nie drenuje kieszeni a ceny są zwykle przyzwoite. Warto sprawdzić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Wybraliśmy ten sam model Lenovo :). Ta moja propozycja z Neonetu ma Windows 8, który jest całkiem dobrym systemem, zawsze można doinstalować sobie darmowy Classic Shell, żeby mieć tradycyjne menu Start.

Można kupić trochę taniej bez systemu, ale wtedy a) trzeba wydać dodatkowo pieniądze na pudełkowego Windowsa (lub lecieć na piracie ;-)) b) zainstalowac darmowego Linuksa i użerać się z nim potem (kiedyś byłem fanem Lina, ale mi przeszło; szkoda na niego czasu, a już zwłaszcza na laptopie, gdzie może być kłopot ze sterownikami).

Minusem pre-instalowanego Windowsa w laptopach jest duża ilość crapware'u, który zamula system i zwykle jest kompletnie nieprzydatny - w nowej Toshibie znajomej w Windows 7 było ponad 95 działających procesów, a system budził się z pięc minut. Ale na szczęscie można je odinstalować i Windows wraca do zycia.


Co do procków AMD, to z bólem serca, ale odradzam. Intel po prostu jest obecnie bardziej wydajny; o ile jeszcze w desktopach można kombinować, czy kupujemy np. dwurdzeniowe Core i3 czy sześciordzeniowego FX od AMD - kręcimy go mocno, znosimy hałas i temperaturę przy porównywalnej wydajności - OK, może ktos potrzebuje sześciu rdzeni do profesjonalnych zastosowań, tam będzie miał lepiej (piszę o Core i3, bo kupując wyższe modele, np. Core i5 za siedem stówek warto dołozyć jeszcze jedną, wziąć model K, podkręcić do 4,5 Ghz i wtedy nie ma AMD, który by podskoczył), o tyle do laptopów tylko Intel, a jesli jeszcze mamy Core Duo a nie Celerona, to tym bardziej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zenonzlasu pisze:Wybraliśmy ten sam model Lenovo :)
Pisałem wtedy, gdy ty zamieściłeś :P bo mi chwilę zeszło ten elaborat napisać :P
Prawdę mówiąc to za bardzo nie szukałem ofert - wlazłem na stronę Agito - dałem kilka filtrów i przedstawiłem. Zapewne można znaleźć lapki i innych firm w podobnej cenie. Czasem można kupić na zasadzie "wyprzedaży" lapki z Windows 7. Może dla części osób będzie to lepszy wybór bo nie będą mieć przewrócone wszystko na głowie...
Zenonzlasu pisze:Można kupić trochę taniej bez systemu, ale wtedy
a) trzeba wydać dodatkowo pieniądze na pudełkowego Windowsa
(lub lecieć na piracie ;-))
b) zainstalowac darmowego Linuksa i użerać się z nim potem .... już zwłaszcza na laptopie, gdzie może być kłopot ze sterownikami)
a) kupować bez Windowsa po to aby dokupić wersję pudełkową z przyczyn finansowych jest zwykle dziwnym pomysłem
co do piratów to chyba już większość poważnych ludzi wie, że lepiej kupić Windę z kompem niż piracić.
b) jak się kupi netbooka z linuxem to teoretycznie sterowniki ma. Oczywiście Linux to zawsze jakiś problem choćby i dlatego, że mało kogo można się poradzić.

Sam bym pewnie brał (z zestawienia powyżej) mimo wszystko tak jak pisze Ninja K. :P - pewnie jeszcze bym trochę poprzewalał różne oferty bo raczej można coś kupić tańszego w zbliżonej cenie. Tak więc warto posłuchać tez innych propozycji.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Dzięki za wszystkie rady i sugestie i proszę o jeszcze :)
A co sądzicie o czymś takim http://www.mediaexpert.pl/katalog/noteb ... 24931.html
Wiem że nic nie wiem.
goldi
Posty: 96
Rejestracja: 24 lis 2009, 7:07
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów/Zgłobień
Akwarium: 500l w obiegu
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: goldi »

to co podałaś wyżej tylko 300zł taniej :D

http://www.x-kom.pl/p/122805-notebook-l ... vd-rw.html


mediaexpert podobnie jak avans czy media markt nie jestem dobrym sklepem do zakupu sprzętu :D


usuwam linki z allegro :) bo z zasady mam zablokowane reklamy - co uniemożliwia korzystanie z allegromat
Ostatnio zmieniony 28 maja 2013, 20:25 przez goldi, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Tak tylko może jest droższy przez to że ma Windowsa :oops:
A sklep w Rzeszowie mnie nie urządza bo za daleko,taniej mi wyjdzie przesyłka.
Wiem że nic nie wiem.
goldi
Posty: 96
Rejestracja: 24 lis 2009, 7:07
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów/Zgłobień
Akwarium: 500l w obiegu
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: goldi »

wysyłka tez jest :)

Pytanie czy chesz płacic za system :) to jedno i czy chcesz Windowsa 8
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Używałem win xp professional, jak dla mnie mistrzostwo, win 7 porażka i dobrze że tylko się o niego ocieram a win 8 znów mi siada jak professional. Nie zastanawiaj się tylko bierz z systemem i winem 8 ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Administracyjnie
Ostatnie ostrzeżenie ustne przed ostrzeżeniem punktowym. Na forum jest regulamin a jego przestrzeganie jest obowiązkowe. Proszę cytować aukcje w postaci archiwum, np. wykonanym poprzez allegromat. Proszę o dokonanie stosownych zmian w swoich postach.
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Dzisiaj byłam w moim wielkim mieście,w którym w sklepie AGD był 1 laptop i to chyba w cenie ok 500 zł droższy niż w necie.
Ale już na pewno wiem że chcę 17" :)
Darku ja też jestem przyzwyczajona do starego dobrego XP, z Vista i 7 miałam do czynienia ale 8 to na razie dla mnie czarna magia :/
I jeszcze zastanawiam się jak to jest z ratami przez internet :?:
Wiem że nic nie wiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”