Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Parowanie wody w akwarium/ Akwarium a Telewizor

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Parowanie wody w akwarium/ Akwarium a Telewizor

Post autor: VeJeK »

Witam :)
Mam pytanie ,czy parowanie wody w akwarium z pokrywą jest duże ?
Jak to wygląda w akwariach większych objętościowo ?

[ Dodano: 2015-08-22, 19:28 ]
Czy dużo pary jest w stanie sie skroplić nad takim akwarium ?
Ostatnio zmieniony 22 sie 2015, 22:06 przez VeJeK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Zależy jaka temperatura wody, a jaka otoczenia ;)
Awatar użytkownika
tere1
Posty: 86
Rejestracja: 06 lut 2014, 13:59
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 450l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: tere1 »

U mnie bez pokrywy w 450l paruje 2.5l dziennie
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

No właśnie ,czyli parowanie jest nawet duże oczywiście bez pokrywy pytanie jak wygląda to z pokrywą ? :)
Pewnie się zastanawiacie po co mi ta informacja ,otóż chce postawić duże akwarium w moim pokoju lecz chciałbym żeby było pod telewizorem który jest zawieszony na ścianie :) I Dlatego zadałem to pytanie ,czy przypadkiem parująca woda nie będzie sie skraplać w telewizorze ? Boje się trochę żeby nie było zbyt dużych szkód .
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Jeśli akwarium będzie przykryte, to wg mnie nie będzie problemu ;)
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

będzie przykryte ,ale moze ktoś sie jeszcze jutro wypowie :) Akwarium ma ponad 100 L
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ale gdy masz zamontowaną pokrywę to o ile nie jest to jakaś ażurowa konstrukcja pod nią powietrze powinno mieć plus minus zbliżoną temperaturę o ile nie większą bo oświetlenie robi swoje. A więc i parowanie mocno spada, do tego woda skrapla się w dużej mierze już na pokrywie i wraca drogą grawitacji do zbiornika. Zresztą para to destylatka a więc nie przewodzi prądu i nie jest szczególnie groźna dla elektroniki. W każdym razie przez dłuższy czas moja setka stała obok PC`ta nie przykryta i gdyby nie to że podczas burzy dostał dodatkowego zasilania poprzez linie telefoniczną jak to mawia pewien osobnik "ciekał" by do dziś.

[ Dodano: 2015-08-23, 07:31 ]
Ale inną sprawą jest to czy taka "kolorowa dyskoteka" nie szkodzi rybką.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Teoretycznie masz racje ale obawiam sie że w praktyce sie mylisz , para wodna (woda destylowana) skraplajac sie na odkrytych elementach elektrycznych( miedz, cyna, zelazo, aluminium) raz bedzie wyłapywac drobiny kurzu z powietrza dwa doprowadzi do korozji elektrolitycznej czy jak ja tam zwał ( miedziany element + żelazny/aluminiowy/cynowy "połaczony" woda i korozja gotowa) dodatkowo skapujace krople z takich korodujacych elementów beda zawierać jony ww metali co juz nie jest kozystne dla akwarium że nie wspomne o mozliwości porażenia pradem akwarysty dlatego zawsze trzeba zadbac o zabezpieczenie przed wilgocia wszelkiej elektryki akwarystycznej.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

No tak ,czyli pewnie raczej nie dawać akwarium pod TV :)
Jeżeli bym je tam wstawił to od akwarium do początku telewizora było by 40 kilka cm .
Trochę boję sie o TV bo niedawno został kupiony i jak by co to szkoda by było wyrzucić ok 1500zł do kosza ....
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Jakaś tam wilgoć większa będzie, ale bez przesady. To nie będzie tv ciekający wodą.
PO pierwsze akwarium to nie gotujący się baniak z wodą po drugie samo tv jest ciepłe więc wilgoci się pozbywa. Jednak jeśli ktoś się boi to według mnie przykryty baniak jest całkowicie bezpieczny. Zresztą przecież w wielu otwartych baniaka jest nad nimi oświetlenie i jakoś nie słychać o tym żeby specjalnie korodowało, ociekało wodą robiło zwarcia.

Okrywa to całkiem coś innego , bezpośrednio nad wodą, zamknięta przestrzeń to i pod nią ma prawo się cała woda skraplać.

U mnie z jednej strony telewizora stoi 100l, z drugiej prawie 100 i tv nie ma z tego powodu żadnego problemu. Zresztą sufit nad akwarium też nie ocieka woda ani nie zarasta grzybem od wilgoci.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Kurcze bela ,nie wiem sam już co robić ,bo albo akwarium pod TV albo muszę TV dać w inne miejsce co jest dla mnie trochę do du** miejscem ,Boje sie jak cholera bo jak coś sie stanie to mnie w domu za***** za TV :(

cyklista, Masz otwarte baniaki czy zamknięte ? Ile cm nad taflą ? Ile czasu już ci tak stoją ? Czy jest to bezpośrednio nad TV ?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

VeJeK pisze:muszę TV dać w inne miejsce
Najlepiej na złom .Bez TV idzie żyć i ma sie więcej czasu na akwarystyke
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Debrzyna :brawo: . Mam tylko jedno akwarium a własciwie set Juwela z pokrywa mimo że nie jest super szczelna pokrywa w nim rankiem jak ja podniose wszedzie wisza krople wody mimo ze jest plastiwowa a na metalu woda chetniej sie skrapla. ofc moje rozwazania w poprzednim poscie dotyczyły pokryw i elektroniki/elektryki jaka w sobie skrywaja, TV nad akwarium raczej nie grozi skraplanie wody no chyba ze wilgotnośc w pokoju ci wywali pod 100%
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

cyklista, Masz otwarte baniaki czy zamknięte ? Ile cm nad taflą ? Ile czasu już ci tak stoją ? Czy jest to bezpośrednio nad TV ?
Zobacz moje tematy, pseudomalawi i hydroponika - 20 cm w lewo jest tv
temat odwrócone i tv jest w prawo 20cm.

Z oświetlenia nad malawi i pod hydroponiką żadna woda nie kapie, a działa to już ze 3 lata, zwykłe świetlówki i połączenia a śladów korozji żadnych.

Jak nowe tv to jednak rok gwarancji ma, a np. po 3 miesiącach sobie oglądnij jak wygląda w środku i czy jakąkolwiek wilgoć lub jej ślady zobaczysz.

A jak baardzo się boisz to zamontuj jakiś wiatrak za telewizorem który będzie dmuchał w stronę akwarium i odganiał wilgoć :roll:

ps. tv i tak po 2-3 latach jak się tylko gwarancja skończy to się zepsuje więc za bardzo się nie przywiązuj to już nie te czasy gdzie sprzęt kupowało się na 10-20 lat. ;)
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

debrzyna, Jak kogoś stać to jak najbardziej niech wyrzuca Tv za złom :)
cyklista pisze:Jak nowe tv to jednak rok gwarancji
Gwarancja gwarancją ,jakieś określone zasady ma :)

No nic jutro postaram się jakoś moje biurko przerobić na szafkę ,muszę dociąć niektóre płyty ,jak już szafka będzie gotowa to się będę zastanawiał dalej co z TV ,czy zostawić tak jak jest ( a możliwe że będę w stanie akwarium podsunąć do przodu ok 15 cm od ściany i wtedy nie będzie już tak całkiem pod telewizorem ,wiec już mu teoretycznie nie powinno nic grozić skoro tv będzie poza krawędzią akwarium ) Albo znowu lecieć do elektronicznego i kupować kabel antenowy i montować Tv na innej ścianie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”