Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Rzeszów] Brudna woda, a podmiany

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

[Rzeszów] Brudna woda, a podmiany

Post autor: Pumba »

Zapewne do kogoś już dotarła wiadomość że ostatnimi czasy w Rzeszowie wystepuje problem brudnej wody.

Na stronie głównej MPWIK nie ma nic napisane o "czyszczeniu rur" natomiast znalazłem kilka artykułów w Nowinach. http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,id,t.html

Nasuwa się pytanie czy robić podmiany wody przez najbliższy okres. Jeżeli puścili jakieś ustrojstwo w rury to może być problem. Jak długo to może się ustabilizować ?

PS. Wczoraj mimo, że u mnie woda jest normalnego koloru to podmiankę zrobiłem. Sęk w tym, że nie wiadomo kiedy coś mieli wpuścić w obieg.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Z artykułu wynika, że woda była brudna przez dłuższy czas - jeżeli wszyscy przez ten czas robili podmiany i nie było fajerwerków, to znaczy, że to "zanieczyszczenie" nie było szkodliwe. Problemem są jednak okresowe czyszczenia - szukałem coś na ten temat ostatnio i doszedłem do tego, że może to być dezynfekcja podchlorynem sodu (ale nie mam pewności). Takie operacje powodują wielokrotnie zwiększone stężenie wolnego chloru w wodzie i to może być zabójcze.
Rozmawiałem z gościem z Kęt/Andrychowa, któremu po podmianie na kranówę popłynęła calutka obsada. Po telefonie do wodociągów okazało się, że cyklicznie co tydzień w poniedziałek praktykują wpuszczanie czegoś do sieci (być może właśnie ten podchloryn). Zalecono robienie podmian w niedzielę (akurat trafiło się, że informacji udzielał akwarysta). Zatem myślę, że telefon do wodociągów wszystko wyjaśni - trzeba spytać dokładnie o to czyszczenie. Ich obowiązkiem jest udzielić takiej informacji.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Co jakiś czas rury się rzeczywiście czyści - najczęściej chlorem (czy jako podchloryn, czy tlenek to już inna bajka). Wtedy jednak woda capie jak fiks i łatwo się połapać. Obecnie mamy wodę ozonowaną więc to wtedy taki powrót do przeszłości gdy nagminnie chlorowali.
P.S. Większy syf był w lecie. Leciało bagienko z powodu ogólnego braku wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

zulix ma rację
w dodatku technologia jest zmieniona i powoduje rozpuszczenie się kamienia w rurach powolutku ale jednak a ze rurki nie są nowe- kto ma filtr 20 mikronów ten widzi
Inna sprawa że brudna woda dotyczy CIEPŁEJ a nie zimnej- ale jak się od 10 lat nie czyści wymienników to się ma. W dodatku susza powoduje pogorszenie prarametrów wody........
a podchloryn dalej się stosuje.....oprócz ozonowania
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Ja bym się przy okazji chciał zapytać o dwutlenek chloru ClO2 - jak jest on szkodliwy, czy w jakiś sposób rozkłada się/ulega reakcji, dzięki której można się go pozbyć z wody (gdzieś znalazłem info, że jest biodegradowalny - ale wiadomo, to długie procesy), wreszcie czy sławetny tiosiarczan sodu jest również remedium na ClO2?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tiosiarczan powinien dać radę. ClO2 również samoistnie usuwa się z wody więc odstanie powinno dać radę. Ewentualnie można przedmuchiwać powietrzem.
Co do szkodliwości względem obsady to nie wiem :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”