Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Najnowsze publikacje wydawnictwa Pet Publications

Temat tymczasowy proszę administrację o przeniesienie gdzie trzeba.

Reportaże co się dzieje w akwarystyce: prezentacje ogrodów zoologicznych i botanicznych, oceanariów, relacje ze spotkań, warsztatów, konferencji, informacje o targach, imprezach, konkursach organizowanych przez firmy komercyjne, inne fora i stowarzyszenia...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Najnowsze publikacje wydawnictwa Pet Publications

Post autor: wisłok »

Magazyn Akwarium nr 5/2014 (139)
Obrazek

Pan Krzysztof Tomaszewski, jest pierwszym autorem w bieżącym numerze MA. Opowiada o dobrze sobie znanej pielęgnicy o potocznej nazwie Red Terror.
Dalej ; znowu niezawodny Lechosław Łątka, tym razem w swoim ulubionym tanganickim klimacie. Jestem pod wrażeniem wiedzy Pana Redaktora, ale też Jego niezwykłej skromności i bezinteresowności. Bardzo dziękuję za kolejne opracowanie.
Następny artykuł Marty Posim jest bardzo cennym opracowaniem przekonującym nas o potrzebie i wadze wykonywania badań zarówno samych ryb, jak i wody akwariowej.
Opracowaniem tematu morskiego zajęli się Joanna i Paweł Zarzyńscy i tym razem przedstawiają portrety ryb do niewielkich zbiorników morskich. Mnie intryguje zwłaszcza Antennarius sp.

Spis treści
Krzysztof Tomaszewski: Cichlasoma Festae czerwona piękność
Lechosław Łątka: Pseudosimochromis curvifrons - gatunek o rogatej duszy. Rzadki przedstawiciel roślinożernych z jeziora Tanganika w akwarium.
Marta Posim: Dlaczego warto badać ryby.
Joanna i Paweł Zarzyńscy. Drapieżniki do małego akwarium morskiego.



Zeszyty Akwarystyczne nr 5/2014 (51)

Obrazek

Ślimaki słodkowodne

[fragment]

W systematyce świata bezkręgowców wiele jest jeszcze do zrobienia. Nauka, jak dotąd, nie rozwiązała wszystkich dylematów klasyfikacji tej ogromnej części świata zwierząt. Zwłaszcza świat mięczaków (Mollusca), do których zalicza się brzuchonogi (gromada Gastropoda), potocznie zwane ślimakami, ciągle jest przedmiotem badań biologów zajmujących się systematyką, czyli porządkowaniem wiedzy o zwierzętach będących przedmiotem tego opracowania. Szacuje się, że naszą planetę zamieszkuje 130 000 gatunków mięczaków, z czego znakomitą większość, bo ok. 105 000 gatunków stanowią właśnie brzuchonogi. W Polsce odnotowano 6 gatunków ślimaków morskich, 177 – lądowych i 54 – słodkowodnych. I z punktu widzenia akwarystyki słodkowodnej ta ostatnia grupa interesuje nas najbardziej...


Akwarium nr 3/2014 (158)

Obrazek

Szanowni Czytelnicy!

W tym wydaniu – mam nadzieję – osiągnęliśmy różnorodność, o jaką nam chodziło. Zaczynamy od Azji z jej nieśmiertelnym kardynałkiem chińskim. Potem wracamy do naszych wód i lektury drugiej części opracowania dra Pawła Zarzyńskiego na temat ryb krajowych, które z powodzeniem mogą być mieszkankami naszych akwariów. W polskich klimatach pozostajemy dzięki Michałowi Kikowi, który barwnie opisuje swoją rodzinną wycieczkę do gliwickiej Palmiarni. Przyglądamy się też chorobie znanej zarówno akwarystom, jak też posiadaczom oczek ogrodowych, zwanej przyduchą. Pod koniec zatrzymamy się na chwilę, aby podsumować wiadomości dotyczące grzałek akwariowych. Ostatni materiał dotyczy natomiast rośliny z Ameryki Południowej – Najas sp. „Roraima”.

Bardzo bym chciała, abyście pisali do nas częściej. Na spotkaniach środowiskowych z akwarystami przekonuję się, że macie wiele pytań i życzeń, ale nikt nie ma czasu napisać paru słów. Listy do redakcji – jak to staroświecko i sentymentalnie brzmi... Czy ktoś mógłby zatrzymać się na chwilę i dodać naszemu pismu trochę życia?

Spis treści
Karol Wnyk: Kardynałek chiński - neon ubogich?
Paweł Zarzyński: Drobne ryby krajowe w akawrium, cz 2
Michał Kik: Palmiarnia w Gliwicach: wycieczka rodzinna
Choroby ryb; Przyducha
Grzałka
Przemek Leśniak: Brazylijski najas
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Magazyn Akwarium nr 6/2014 (140)
Obrazek

Wakacje,
Znowu są wakacje.
Na pewno mam rację –
Wakacje znowu są!
...śpiewają radośnie dzieci po ostatnim dzwonku w minionym roku szkolnym. To radość zaraźliwa i bardzo zdrowa. Chętnie się nią zarażamy, wracając myślami do czasów, kiedy sami byliśmy dziećmi. Najlepiej, jeśli tylko budzimy ją z uśpienia, ponieważ jest w nas, w tym dziecku, które w nas drzemie.
Za nami również okres wzmożonej aktywności akwarystycznej, wielu spotkań i zlotów środowiskowych. Relacje z tych imprez znajdziecie na stronie akwa–mania.mud.pl. U nas – jedynie niewielkie noty odsyłające do źródła internetowego – pasjonującej strony Andrzeja Kociołkowskiego. Bardzo zachęcam do śledzenia podróży naszych redakcyjnych przyjaciół. To znakomita inspiracja na czas wakacji.
Zapraszam do lektury artykułów o aksolotlach, kirysku brodatym, morskich rybach żagiewkowatych, krewetkach Caridina cf. cantonensis „Bee”, fotoreportażu z oceanarium w Walencji i obszernego w tym wydaniu działu listów.
To ostatni, mam nadzieję, numer Magazynu wydawany z opóźnieniem. Po nim, na przełomie lipca i sierpnia wyjdzie numer wakacyjny – łączony – i dalej już od września będziemy się starali wydawać miesięcznik w pierwszej dekadzie miesiąca.
Tymczasem życzę wszystkim akwarystom udanych, pogodnych wakacji. Jak mało która grupa hobbystów, mamy wiele możliwości spędzenia ich na podglądaniu warunków życia naszych ulubieńców w naturze.
Jeśli zdarzy się Wam natomiast przebywać w miejscach godnych pokazania na naszych łamach – zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami z Czytelnikami MA. Może chcielibyście opublikować na naszych łamach swój własny akwarystyczny fotoreportaż? Dużo słońca i radości!
Hania Stepnowska

Spis treści;
Dr Hubert Ziętek: Akolotl- rozród w domowym akwarium
Joanna i Paweł Zarzyńscy: Scleromystax barbatus- olbrzym wśród kirysków
Joanna i Paweł Zarzyńscy: Hawkfish ryby żagiewkowate w akwarium morskim.
Michał Maoiejewioz: Cardina cf. cantonesis "Bee" - rozród i odchów młodych.
Wojciech Tomanik: Hiszpańskie atrakcje


Zeszyty Akwarystyczne nr 6/2014 (52)
Obrazek

Malawi: Grupa Utaka

[fragment]
Grupa Utaka większości osób, które zetknęły się kiedykolwiek z pielęgnicami z jeziora Malawi, kojarzy się właśnie z rybami stadnymi. Jest to dobre skojarzenie. Niestety niemal od razu możemy wybić sobie z głowy marzenia o tym, że kupimy dużą ilość tych stadnych pyszczaków i będziemy mieli w akwarium zachowania zbieżne z tymi, jakimi charakteryzują się one w samym jeziorze. Ogromna liczebność stad, które Utaka tworzą w tym wielkim afrykańskim akwenie, oraz rozmiar ryb nie dadzą nam szansy na odtworzenie wycinka natury nawet w największych akwariach...
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia/ciekawe miejsca w Polsce i za granicą ”