Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ile schnie silikon?

kiedy mogę zalać baniak, aby życie nie padło

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Ile schnie silikon?

Post autor: Dżoena »

Przykleiłam jakieś 4/5 godzin temu grzebień do komina w akwarium morskim. Oczywiście życie w środku ( korale, ryby itp...), woda poniżej miejsca klejenia.
I tu pytanie- kiedy mogę zalać całość tak, aby zwierzakom nic się nie stało? Czy jeżeli za wcześnie zaleję taki silikon ( kupiony w akwarystycznym) to czy nie będzie się nic wydzielać do wody?
Awatar użytkownika
rafiku
Posty: 424
Rejestracja: 24 cze 2011, 12:14
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: rafiku »

Nie pisze na opakowaniu ile schnie ?. Ja po sklejeniu czekałem 24h na wszelki wypadek żeby się nie rozkleiło i nie wydzieliło czegoś do wody.
30L - flora żłobek :nowa nadzieja:
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

Schnięcie zależy m.in. od ilości i grubości silikonu jaką nałożyliśmy ale średnio taki silikon powinien schnąć około 24h i dopiero wtedy zalewamy ... ale tak dla pewności i jeśli jest to możliwe to można poczekać chwilkę dłużej tak aby mieć pewność że nic nie stanie pod jego wpływem ...
chociaż przyznam, ze niektórzy zalewają już po kilku godzinach i nic im się nie dzieje ...


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Właśnie mam taką ochotę zalać po tych kilku godzinach, bo bez obiegu wody akwarium- sump zarówno filtracja jak i napowietrzanie ( odpieniacz w sumpie się marnuje) nie pracuje
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Silikon akwarystyczny wiec teoretycznie nie powinno sie nic dziac. Ale dla pewnosci tez bym te 24 poczekal. Zyciu nie powinno sie raczej nic stac przez ten czas.
Obrazek
Awatar użytkownika
stanley07-51
Posty: 85
Rejestracja: 26 mar 2011, 18:38
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 45l, 120l klejone
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: stanley07-51 »

JA bym raczej nie ryzykował zawsze wole poczekać nawet więcej niż trzeba, bo warunki otoczenia też mają dużo do utwardzenia się sylikonu :P
W sumie to nie wiem na bazie jakiego rozpuszczalnika on jest ba na bazie octu to chyba nie ale dopóki on nie wyparuje poprzez wyschnięcie sylikonu to mam obawy że do wody coś może się dostać szkodliwego. Ale to są tylko moje przemyślenia ;)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Dżoena, Jeśli nie będzie żadnych obciążeń, nacisków bądź siły która będzie przesuwać w bok to myślę że po 24 godz. można zalewać.
http://www.allegromat.pl/aukcja83089

Zmieniono link do aukcji allegro według zaleceń: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=117 - Dżoena
Ostatnio zmieniony 04 sie 2011, 14:36 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Darek, dokładnie ten mam, do którego linka podałeś. Tylko taka różnica, że mój jest czarny
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

To nawet jest na nim napisane 2mm/24h.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Dżoena pisze: Czy jeżeli za wcześnie zaleję taki silikon ( kupiony w akwarystycznym) to czy nie będzie się nic wydzielać do wody?
Bardziej o to mi chodziło ;)
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Asiu jak jak panel kleiłem to całość schła jakieś 48h do zalania, ale już "doklejki" robiłem w już zalanym zbiorniku i już po kilku godzinach silikon był zalany a nic nie zdechło. Co prawda było tego może w sumie z 5 cm długości i z 3 mm grubości.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

Dżoena, sylikon akwarystyczny - czyli nic nie powinno, ale .... kto wie jak będzie w Twoim przypadku ... chociaż myślę, że jeżeli za wcześnie go zalejesz to być może źle zaschnąć lub coś w tym stylu np. wpuścić trochę wody pomiędzy itp. - ja bym jednak poczekał i obserwował sylikon jak zasycha i wtedy podjąć decyzję ...
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ja starałam się silikonu dać jak najcieńszą warstwę- wyszło nie więcej niż 2 mm. I tak sobie wysychał... Po kilku godzinach zauważyłam, że błazny jakoś inaczej pływają- nie wiem, czy to ... nie brak tlenu ( falowania wody było mało a odpieniacz pozostał "odcięty" od reszty w sumpie). Niby tylko kilka ryb w baniaku i nie powinno go braknąć.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

k0k0z pisze:To nawet jest na nim napisane 2mm/24h.
Pierwsze 2 mm schnie 24 godz zapewne w 20º C a czym głębiej np 4mm może schnąć i 40 godzin. Zapomniałem dopisać że silikon szybciej schnie w wilgotnych warunkach, nie mówię tu o zanurzeniu go pod wodą!!
Ja swego czasu kupowałem silikon firmy Den Braven specjalistyczny do klejenia akwarii i tuba 310 ml mnie taniej wyniosła jak zakup tylu mililitrów w sklepie akwarystycznym silikonu akwarystycznego :P Oto produkt
http://www.denbraven.pl/produkt.php?idp ... tosowania=
A tutaj wycinek z karty technicznej tegoż silikonu, również mowa o wilgoci podczas utwardzania :P
Obrazek

[ Dodano: 2011-08-04, 21:23 ]
Podaję namiary gdzie można kupić takowy silikonik ;)
PIONEX
36-060 Głogów Małopolski Rudna Mała 47
tel. +48 (0) 17 863 63 83
rzeszow@pionex.com.pl
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”