Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wysokie akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

witam nie wiem czy sprawa aktualna ale widziałbym to w nastepujący sposób:
Patrząc na ten rzut z góry po lewej stornie zrobiłbym sumpa na ok 2m długości i 50 60 cm szer. w który zamontowałbym dwa duze filtry rurowe -ale o tym ponizej.
Spływ z baniaka zrobiłbym przez 1 balokonik na całej dł. 95 cm z 3 otworami - standardowo 2 wieksze na spływ i rewizje, mniejszy na powrót. balkonik bezpośrednio nad sumpem wiec woda bez załamywań spadałaby do sumpa (+zawór kulowy). W balkoniku szyba nizsza o 5 cm w którą wklejony bedzie grzebień. Sam mam takie rozwiązanie w 110 cm balkoniku. Na końcu sumpa 1 pompa powrotu od 8000-15000litrów w zależnosci od koncepcji. W końcowej częsci sumpa jak pisałem wcześniej dwa wysokie filtry napedzane albo osobnymi pompami lub na bypasie z pompy głownej. Proponowałbym na filtry wykorzystanie rur pvc (np. budmech) o przekroju powiedzmy 160mmx9,6mm ścianka - cena z mb to 56zł/netto. Do tego resztę kształtek (korki) doloty, zawory przeloty przez rury, kolanka, czy tez zamkniecia spokojnie skompletujesz u tego producenta.
Wodę na pompie powrotu tłoczyłbym zaraz przy balkoniku bo przy tej kubaturze bez falowników i tak sie nie obejdzie.
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

temat jak najbardziej aktualny :)

nie piszę, bo nie mam czasu, prace posuwają się powoli do przodu:
Obrazek

Obrazek

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

co do filtracji to zastanawiam sie nad wykorzystaniem (w pionie po prawej stronie baniaka) pojemników wykorzystywanych do filtrowania oczek wodnych z odpowiednimi wkładami, np:

http://www.allegromat.pl/aukcja145972

można by je (IMHO) połączyć w ten sposób:
Obrazek

sump - ok, ale zajmie mi całą ścianę, a zaczyna robić się ciasno ;/

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 21:11 przez kyniu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
szymekja
Posty: 44
Rejestracja: 12 lis 2011, 8:40
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: szymekja »

http://www.youtube.com/watch?v=OpXli4pF ... Wq1KQom_a1
Powinno pomóc w aranżacji Powodzenia :)
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

szymekja pisze:http://www.youtube.com/watch?v=OpXli4pF ... Wq1KQom_a1
Powinno pomóc w aranżacji Powodzenia :)
widziałem , widziałem :)

czym tam jest wyłożone dno że tak bezkarnie rzucają tymi kamieniami ???
jaceksigma
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2012, 6:31
Imię: jacek
Lokalizacja: bilgoraj
Płeć:

Post autor: jaceksigma »

kyniu pisze:temat jak najbardziej aktualny :)

co do filtracji to zastanawiam sie nad wykorzystaniem (w pionie po prawej stronie baniaka) pojemników wykorzystywanych do filtrowania oczek wodnych z odpowiednimi wkładami, np:

http://www.allegromat.pl/aukcja145972

można by je (IMHO) połączyć w ten sposób:

<obrazek>

sump - ok, ale zajmie mi całą ścianę, a zaczyna robić się ciasno ;/
Jak w pionie chyba w poziomie,te filtry zadziałają jak dasz je nad akwarium a pompe do środka baniaka. :)

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 21:21 przez jaceksigma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

A to niekoniecznie można zrobić to tak jak kolega kyniu, napisał- wszystko kwestia własnej inwencji twórczej i czasu ;) Wszystko da się zrobić
jaceksigma
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2012, 6:31
Imię: jacek
Lokalizacja: bilgoraj
Płeć:

Post autor: jaceksigma »

ziemian pisze:A to niekoniecznie można zrobić to tak jak kolega kyniu, napisał- wszystko kwestia własnej inwencji twórczej i czasu ;) Wszystko da się zrobić
To powiedz jak to zrobić by jeden filtr był nad drugim i woda sie nie wylała jak zabraknie prądu-dla mnie nie wykonalne.(uszczelnic filtr a niby jak) ;)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Pomysł dobry tylko pamiętaj, aby głębokość osadzenia rurki zasysającej dobrać tak, że w razie braku prondu ;) H2O nie uciekło na podłogę :P

Jestem w trakcie konstrukcji bajerku na kontrolowany przelew bez pomocy elektryki, elektroniki itp . Jakoś tak za 1-3 tygodni uzewnętrznie na forum - bardzo prosta konstrukcja ;)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Markiz

Post autor: Markiz »

jaceksigma pisze:
ziemian pisze:A to niekoniecznie można zrobić to tak jak kolega kyniu, napisał- wszystko kwestia własnej inwencji twórczej i czasu ;) Wszystko da się zrobić
To powiedz jak to zrobić by jeden filtr był nad drugim i woda sie nie wylała jak zabraknie prądu-dla mnie nie wykonalne.(uszczelnic filtr a niby jak) ;)
elektrozawór na wlocie??nie wiem bo się nie znam ale o ile wszyscy widzą problem o tyle nikt elektrozaworów nie stosuje na wlocie jak widzę - chyba że to się nie sprawdza
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

To powiedz jak to zrobić by jeden filtr był nad drugim i woda sie nie wylała jak zabraknie prądu-dla mnie nie wykonalne.(uszczelnic filtr a niby jak) ;)
elektrozawór na wlocie??nie wiem bo się nie znam ale o ile wszyscy widzą problem o tyle nikt elektrozaworów nie stosuje na wlocie jak widzę - chyba że to się nie sprawdza
Panowie i Panie są o wiele prostsze metody trzeba sie tylko schylić i podnieść lub poszukać na necie 8) - u mnie zamontowałem zawór od spłuczki i upss działa od przeszło roku ;) a z tym, żeby się nie wylało to jeszcze prostsza sprawa tylko trzeba zwojami ruszyć i zerknąć do książek od fizyki 8)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Dokładnie, zrobić się da wszystko tylko trzeba trochę kreatywnego myślenia, a można samego siebie zadziwić ;) :D
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

piszcie, piszcie bo robi się interesująco :)

jaceksigma
- faktycznie nad akwarium to byłby dobry pomysł, bo w razie braku prądu - zero strat wody, ale jak dla mnie za wysoko - pod samym sufitem i ciasno - bo oświetlenie tez musi gdzieś się zmieścić :)

tak uściślając mój schemat:
Obrazek

oczywiście odpowiednio dobrać przekroje i powinno być ok ?!?

powoli kieruję się w stronę LT, więc system filtracji im prostszy tym łatwiejszy w obsłudze i IMHO mniej zawodny :mrgreen:

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 21:02 przez kyniu, łącznie zmieniany 2 razy.
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Jutro wieczorkiem podeślę rysunek jak zrobić, aby się nie wylało jak zbraknie prondu ;) - wieczorkiem znaczy się po 23 8). Wielu osobom szczęka klepnie o podłogę jak zobaczą jakie to proste :roll:, a teraz lulu bo jutro trza wstać wcześnie do tyrki/szkoły czy np do pośredniaka :P

PS znaczy sie dzisiaj wieczorkiem bo jest po 0:00 :D
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Markiz

Post autor: Markiz »

a ja wiem co-to co się instaluje w odkurzaczach z systemem mokrego odkurzania :P
tak właśnie działa spłuczka :P
pływak który zatka wlew/wylew w sumpie/filtrze przy odpowiednim poziomie :D
jaciek
Posty: 243
Rejestracja: 25 kwie 2011, 10:29
Imię: Jacek
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 3300l, 2700l, 1400l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: jaciek »

Patrze, czytam, niedowierzam... Zazdroszcze Ci kolego wyobrazni iz chcesz filtrowac taki litraz filtrami kubelkowymi.. Ja po roku jazdy na 7 kublach (3x eheim2080 i 4x jbl1501) przy akwa 1820l podziekowalem za to rozwiazanie i wymienilem zbiornik. No ale nic, pozostaje zyczyc powodzenia! (Oby Ci tylko nie zabraklo miejsca na kubly ktore bedziesz dostawial w celu polepszenia filtracji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”