Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wysokie akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Zależy gdzie ta gąbka jest i co ma robić. Gąbkę łatwo wyjąć i wypłukać. Wszelkie keramzyty, piaski itd. już dużo trudniej wyciągać. Dlatego najlepsza jest mieszanka gąbki dużej jako mechanika, gąbki małej jako mechaniko0biologa i podłoża typowo biologicznego. Chyba że ktoś pomyśli wcześniej i taki keramzyt i tym podobne złoża sypkie umieszcza sobie w koszyczkach, które łatwo wyjąc i w razie potrzeby wyczyścić.
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

Bardzo proszę żeby ktoś umieścił tu schemat sumpa z przegrodami i sugestią co w której ma być (uwzględniając jedna komorę na pexa do ogrzewania) oraz zakładając, że medium filtracyjne ma byc łatwe w "eksploatacji" oraz w miarę tanie w zakupie (domniemam że nie skończy się na zakupach "detalicznych").
Oczywiście najważniejsza jest funkcja danego materiału filtracyjnego - nie chce dawać 1m3 piasku bo jest tani a np. tyle będę potrzebował przy tym litrażu.

Na chwilę obecną sump jest w fazie projektu wiec litraż, wymiary i przegrody mogę rozmieścić dowolnie, zdając sie na Wasze doświadczenie.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2013, 10:56 przez kyniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

keramzyt wystarczy wygotować w wodzie z kwasem np ortofosforowym
Nie polecam ze względu na bezpieczeństwo. Pewności i tak nie dostaniemy a wylewanie popłuczyn z mocnym kwasem do zlewu to tez nie jest dobry pomysł ( o utylizacji odpadów chemicznych chyba by tu nikt nie myślał).
Markiz pisze:co do gąbek to pomysł chybiony - troszkę za mała powierzchnia filtracyjna
Ja osobiście mam inne zdanie. W końcu po co są Hamburgi jakby był to taki szmelc. Dobra gąbka jest wg mnie lepsza niż kiepska ceramika. Ma ona ogólnie jednak 1 wadę - szybko się starzeje.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

a myslałeś nad komorą z FSB - fluidized sand bed. Sam kiedyś stosowałem i sobie chwaliłem, a koszta praktycznie 0 i łatwość zaadaptowania części sumpa
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

gieniorek pisze:a myslałeś nad komorą z FSB - fluidized sand bed. Sam kiedyś stosowałem i sobie chwaliłem, a koszta praktycznie 0 i łatwość zaadaptowania części sumpa

nie myślałem, bo pierwsze słysze, ale jestem otwarty na nowe pomysły :mrgreen:

FSB - piasek w złożu fluidalnym

Wiki: Fluidyzacja - proces powstawania dynamicznej zawiesiny - tzw. złoża fluidalnego - drobnych cząsteczek ciała stałego w strumieniu gazu lub cieczy poruszających się z dołu do góry.[1]

Zawiesinę tę tworzy się w urządzeniach zwanych fluidyzatorami. Zawiesina fluidalna powstaje, gdy prędkość porywania cząstek ciała stałego przez gaz jest równa prędkości ich opadania pod wpływem grawitacji.


A możesz "po chłopsku"
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Filtr fluidyzacyjny jest fajny. Byłeś w stanie gieniorek to zrobić w sumpie?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Markiz, Wygotowanie keramzytu w kwasie nie da Ci pewności że po jakimś czasie nie będzie on znowu podnosił twardości, kumpel tak się bawił i jeden keramzyt poszedł na to ale po włożeniu do filtra zbijał pH dość solidnie, a drugi nie poszedł i po czasie znowu podnosił twardości ;)

Co do gąbki to mam totalnie inne zdanie, wg mnie gąbka właśnie jest dobrym wypełnieniem do sumpa zarówno jako złoże do filtracji mechanicznej jak i do biologicznej i wcale nie ma małej powierzchni, wiele osób wykorzystuje gąbkę właśnie w sumpach w akwariach o litrażu podobnym bądź mniejszym i chwali sobie ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

zulix pisze:Byłeś w stanie gieniorek to zrobić w sumpie?
nom tylko że ja ma spory sump - czyli wp.... 20 litrowe wiadro z rurą i dyszami na sam spód zasypałem 15 kg piachu i po zabawie.
Ale zeby to wszystko miało ręce i nogi nalepszym rozwiązaniem jest zamontowanie na stałe przez szklarza na etapie klejenia sumpa jak największej komory na piach. Przykładowo na końcu sumpa (przed komora zrzutu wody z baniaka) szklarz wydziela odrębną komorę i robi taką nadbudówke ze szkła w sumpie na wysokość powiedzmy 70 cm. W szybie rozdzielajacej komorę filtra od reszty sumpa robi 2 otwory: 1 przy samym dnie na przelot od pompy tłoczacej wodę od dołu do filtra i przy samej górze na powrót wody do sumpa - 10-15cm od krawędzi szkła. Średnicę rury z odpływu z filtra trzeba dostosować do mocy pompy (im mocniejsza tym lepsza bo troche tego piachu musi podbić w wodzie ;)). dodatkowo na spływie z filtra montujemy zawór kulowy by woda wracajaca przez spływ nie zaciagała powietrza, ale to identyczna sytuacja jaką będziesz miał przy spływach z akwa. Czasami ludzie przy takich filtrach obok w sumpie wydzielaja sobie dodatkowo komorę na wode dolewki. Co do zasady filtr im wyzszy tym lepszy a podstawa filtra 30x30 lub 40x40 w zupełnosci wystarczy. Przy szerszych filtrach piach lubi sie zbijać w rogach i tworzą się strefy beztlenowe których w tych filtrach zdecydowanie nie chcemy. Przy podbijaniu piachu i jego mieszaniu bardzo pomaga puszczanie na dolot pompy powietrza (np. przez zwężkę)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

gieniorek pisze:Co do zasady filtr im wyzszy tym lepszy
Właśnie mi o to chodzi. Filtr zawiesinowy to raczej idziemy w górę a nie płasko jak to w sumpie. Stąd sump raczej się nadbudowuje i trudno to chyba wtedy nazwać sumpem. Sump jest z natury otwarty więc jak idzie większe ciśnienie to sobie pójdzie gdzie chce. W filtrze zawiesinowym raczej chcemy aby woda szła tak jak my chcemy bo inaczej się nie utworzy odpowiednia zawiesina. Stąd w sumpe słabo to sobie wyobrażam. Oczywiście coś tam może bełkotać przez piach, ale z warstwą fluidalną niewiele będzie to miało wspólnego :P - przynajmniej ja tak rozumiem proces. Oczywiście widziałem na forach różne filtry "niby fluidyzacyjne" ale raczej nie miały z fluidyzacją nic wspólnego.
Co do wydajności filtra fluidyzacyjnego nawet na zwykłym piachu (choć niektórzy stosują zeolity) to chylę czoło.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

w przypadku tego projektu wysoka nadbudówka w sumpie chyba nie stanowi problemu. W poziomym zbiorniku też jest możliwość wydajnego wprowadzenia piachu w odpowiedni ruch trzeba sie jednak pobawic troche w rozprowadzeniu orurowania po dnie i zamontowania odpowiednich dysz. Co do zasady najefektywniejszy bedzie filtr pionowy - stosujemy takie z powodzeniem w morszczakach do DI, pellet, absorberów które tez wprowadza sie w specyficzny ruch w komorze ( w szczególności w niektórych typach pellet). W takim wypadku bierzemy 1-2mb rury plexi ale to juz sa spore koszty. Od biedy taka tutę mozna zastąpic rurą pvc ale wtedy raczej nie bedziemy widzieć czy faktycznie ten piach sie odpowiednio kręci
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

gieniorek pisze:w przypadku tego projektu wysoka nadbudówka w sumpie chyba nie stanowi problemu.
Ja się oczywiście zgadzam że wszystko można zrobić. Nawet można wodę puścić przez filtr kubełkowy przed wlotem do sumpa ale wkładając go do komory nie znaczy, że tę komorę sumpa przerobiliśmy na filtr kubełkowy.

Chodzi mi po prostu o to, że zwykłej komorze sumpa nie da się zrobić filtra fluidyzacyjnego jako takiego. Gdy decydujemy się na filtr fluidyzacyjny to i sumpa zwykle nie potrzeba. Wystarczy jakiś solidny prefilltr aby nie wrzucało paprochów do warstwy fluidalnej bo tego nie lubi i całość można zrobić w postaci odpowiedniej tuby.
Co co dysz itd. to wiadomo jak to się zachowuje w czasie - wg mnie porażka. Już na etapie uruchamiania trudno byłoby ustalić równomierny przepływ z dysz a potem działałby ułamek objętości komory. W końcu działałaby 1 dysza.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

co racja to racja ;) więc zostaje tylko rura :roll:
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Tego typu filtry można zrobić z przerobionych korpusów narurowych 20''.
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

gieniorek pisze:W takim wypadku bierzemy 1-2mb rury plexi ale to juz sa spore koszty.
ok, ale pleksi z czasem zmatowieje albo sie porysuje (wiem że estetyka jest w tym wypadku na drugim planie) ale czy nie lepiej skleić taki "pionowy" zbiornik np. 30x30x180cm i odpowiednio to połączyć.
Trochę trudno będzie wyczyścić taki filtr (raz na jakiś czas piasek w woda odkurzaczem przemysłowym, a szkło - mopem na długim kiju ;) )

ogólnie koncepcja mi się podoba :mrgreen:

kontynuujcie Panowie ...

PS:
K2 pisze:Tego typu filtry można zrobić z przerobionych korpusów narurowych 20''.
a co to jest ???
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”