Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wysokie akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Wysokie akwarium

Post autor: kyniu »

Witam Serdecznie Wszystkich Userów

Jestem tutaj nowy wiec prosze o wyrozumiałość

Ciesze się ze znalazłem "duże forum" w moich okolicach, bo chociaż akwarystyką zajmuję sie amatorsko od dawna i miałem kilka większych i mniejszych baniaków, to dopiero teraz spełniam swoje marzenie o "dużym" akwa w ścianie salonu :)

Ale do rzeczy:

Buduję dom, a w nim akwarium (takie średniej wielkości)

Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego i dużo mogę jeszcze na tym etapie pozmieniać więc proszę o sugestie i pomysły :)

Założenie jest takie że akwa ma być widoczne w salonie i obsługiwane z innego pomieszczenia (380x230cm, h=~160cm).
Planowane wymiary dł. 260cm, szer. 100cm, wysokość - hmm, planowałem 60cm, ale za każdym razem jak wracam do tego tematu mam inny pomysł. Ostatni jest taki zeby zrobić baniak 20cm nad posadzką w salonie i wysoki na 180cm :mrgreen:

I tu podstawowe pytanie - czym to oświetlić ?!?

Planowana obsada ??? - myślałem o drobnicy: może mało ciekawy i oklepany skład: żaglowce + setki neonów, ale mam do nich sentyment :)
Teraz nachodzi mnie na krajówkę - okonie i parę ciekawszych rybek z naszych rzek - temat do ogarnięcia...

Podstawowe pytanie to wysokość - co proponujecie ???
Widziałem że jest tu parę dużych baniaków - jaka grubość szyby przy takiej wysokości ???
Jak usytuować sumpy przy tak wysokim i nisko usytuowanym zbiorniku.

Co do wykonanych prac to:
Mocno dozbrojony chudy beton (ocieplenie i wylewka zalezna od szer. i wysokości zbiornika)
Osobna rozdzielnia elektryczna (wszystkie gniazdka po osobnych zabezpieczeniach)
Kanalizacja - 4 x odpływ 110mm na każdej ze ścian pomieszczenia.
Wentylacja 2 kanały : 1 x grawitacyjny, 1 x mechaniczny
Pomieszczenie ma osobne wejście oraz wyjście na zewnątrz.

Planowane ogrzewanie (w przypadku jakiegoś egzotyka) to rozbudowany system centralnego ogrzewania domu + dogrzewanie grzałkami

Z góry thx za pomoc

kyniu
Ostatnio zmieniony 12 lis 2013, 13:46 przez kyniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Witaj na naszym forum :)
Pytasz czym oświetlić... W zasadzie oświetlenie jest potrzebne do :
1. Wzrostu roślin
2. Dla ryb - tu cudów nie trzeba
3. Dla naszego oka coby widzieć co w akwarium się dzieje
Technicznie nie pomogę ale na wstępie trzeba się zastanowić nad tym, co chcesz mieć w baniaku zielonego. Zawsze możesz zrobić czarne wody i wtedy mocne światło potrzebne nie jest. Pomyśl o skalarach Altum Peru bądź Manacapuru. Do tego ciekawe zbrojniki i będę Ci zazdrościć strasznie :)
wysokość- pomyśl o utrudnionym dostępie do dnia . Ja przy 60 cm miałam kłopot
Markiz

Post autor: Markiz »

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7747
to takie lokalne
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=9629
tu troszkę dalej :P
http://ilkus.pl/~triamond/
a tu masz podróż w czasie do rozwiązań które nawet teraz ciężko zastosować bez smykałki majsterkowicza mimo podanych liczb...
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

kyniu pisze:h=260cm
Przy takiej wysokości baniaka będzie ciężko to ogarnąć. Żeby światło docierało do dna to jego źródło musiało by być bardzo mocne.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Powiem tak z tym 180 może przesadziłeś troszkę ale tak z 100, 140 można doświetlić.
Moje wymarzone akwarium jakie czasem oglądam masz tu http://www.youtube.com/watch?v=LO-XMkXlCv0

Myślę że z 120 ono ma i jest wystarczająco doświetlone. Wiadomo że holendra z tego nie zrobisz (a może się da tylko koszty oświetlenia...) pierwszy plan np. z heńka małego to ciężko. Ale przy takiej wysokości możesz i większe rośliny sadzić :D
Co do prac w akwarium wiadomo wyższe akwarium większe problemy. Jednak jeśli zrobisz wszystko jak należy będziesz najczęściej raz na tydzień grzebać.

Co do ogrzewania spokojnie możesz mieć 23-24 przy takiej obsadzie więc ja bym raczej ogrzewał pomieszczenie w którym będzie akwarium do 25 i spokojnie powinno być 24 w akwarium. Sumpa to ty może w piwnicy zrób :)

Jeśli to zrealizujesz to szacunek i zazdrość się we mnie wkradnie.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

thx za linki - bardzo fajne baniaki, ale wszystkie "niskie"

będę dalej drążył temat wysokiego baniaka bo zaczyna mi się to coraz bardziej podobać :)

co do obsady to raczej w kierunku CW :)

jeśli chodzi o obsługę - wiem że przy wysokości powyżej 50cm zaczynają sie schody, ale przecież nie grzebie sie tam kilka razy dziennie (zwłaszcza że roślin będzie mało albo wcale)

pod spodem "wizualizacje" wnętrza przy rożnych wysokościach aqua :

260x80cm :
Obrazek

260x160cm:
Obrazek

260x180cm:
Obrazek

oraz fotki pomieszczenia w stanie surowym :)
Obrazek


widok od strony salonu i jadalni:
Obrazek



a tu jeszcze podczas wylewania betonu (chudziak 20cm na wibrowanej podsypce z gruzu)
Obrazek

i po:
Obrazek

i na koniec rozdzielnia - tylko do tego pomieszczenia - każdy obwód osobno zabezpieczony:
Obrazek

Pisać co proponujecie z tą wysokością :)

jeśli będzie wysokie to jak połączyć z sumpami ???

EDYTA:
widzę że sie nowe posty pojawiły jak pisałem :)

ToryBcia faktycznie doświetlone ładnie, ale gość tam ma okna chyba na dachu ?!?

piszesz że ono ma 120 cm ? nie więcej ?

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 22:17 przez kyniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Jeśli masz tylko środki i ochotę, to rób to 180 wysokości. Potem będziesz sobie pluł w brodę, że mogłeś, i zastanawiał się jak by wyglądało; skończysz jako zgorzkniały stary człowiek, pełen żalu, czekający tylko na to, by umrzeć w samotności. W ogrodach zoologicznych mają bardzo wysokie akwaria i jakoś dają radę; najwyżej Ci jakiś heniek nie będzie rósł, kij mu w oko, wsadzisz anubiasy.

Tylko zostaw sobie miejsce od góry, żeby ewentualnie wleźć do środka z maską na czyszczenie. I nie rób tych obleśnych czarnych wód, to najgorszy setup ever, bezładna kupa korzeni, nic nie widać i śmierdzi :)

Trzymam kciuki. Odpalaj 180 :) Jeśli będzie za wysokie, to zrobisz sobie paludarium.
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2013, 16:08 przez Zenonzlasu, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

przy tej wielkosci baniaka (ponad 4 tysie cieczy) i kosztach zwiazanych z samym szkłem ;) rozumiem że koszty zwiazane z oswietleniem i pradem nie graja roli :P
Jesli ma być porzadnie i jasno polecam http://so-led.pl/pl/p/Naswietlacz-Lampa ... im-UGR/434
Sensowny multichip cree i 45 tys lumenów przy 6k powinno załatwić sprawę 8) . Oswietlenie stosowane w halach sportowych i basenach więc daje odpowiednią moc światła. Pewnie zamawiajac bezposrednio u kitajców wyjdzie taniej.
BTW światło to bajka a co z cyrkulacja choćby najmniejszą w takiej sadzawce ;) ??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Chyba pysiaki by się nadawały - sporo skały, roślin nie musi być, światło skupione np. LED. Pomysł jak pomysł.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

zulix pisze:Chyba pysiaki by się nadawały - sporo skały, roślin nie musi być, światło skupione np. LED. Pomysł jak pomysł.
Wg mnie wcale by się ni nadawały :) Ryby terytorialne więc liczy się powierzchnia dna. Będą pływać max 10 cm wyżej niż skała. A wątpię by ładnie wyglądało 180 cm akwarium i 150 cm samej skały... Piszę przez swoje doświadczenia z pyszczakami i Tropheusami. A jak dasz tyle skały to się będą chować i będzie to wyglądało średnio.
kyniu pisze:ToryBcia faktycznie doświetlone ładnie, ale gość tam ma okna chyba na dachu ?!?

piszesz że ono ma 120 cm ? nie więcej ?
Wątpię aby aż tyle światło wpadało przez okno. Wysokość 120 oceniam na podstawie azjatyckiej urody i nie wielkiego wzrostu Azjatów :P Myślę że te 120 to minimum jakie tam jest.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

Zenonzlasu pisze:Tylko zostaw sobie miejsce od góry, żeby ewentualnie wleźć do środka
no właśnie - i w tym wypadku 180 odpada :P bo doliczając warstwy posadzki , stelaż i oświetlenie nie przecisnąłbym się :mrgreen:
gieniorek pisze:przy tej wielkosci baniaka (ponad 4 tysie cieczy) i kosztach zwiazanych z samym szkłem ;) rozumiem że koszty zwiazane z oswietleniem i pradem nie graja roli :P
gdyby to miał być sam baniak to jestem to w stanie ogarnąć ...

ale muszę jeszcze skończyć dom, zanim on skończy mnie :lol:
więc będę szukał czegoś tańszego, ewentualnie "rzeźbił" coś we własnym zakresie :mrgreen:
zulix pisze:Chyba pysiaki by się nadawały
szczerze mówiąc to "betony" mnie na kolana nie powalają (bez urazy, ładny biotop ale nie w moim stylu)
ToryBcia pisze:Wątpię aby aż tyle światło wpadało przez okno. Wysokość 120 oceniam na podstawie azjatyckiej urody i nie wielkiego wzrostu Azjatów :P Myślę że te 120 to minimum jakie tam jest.
nie wiem ile tam jest ale juz wiem ile będzie u mnie :mrgreen:

rozmawiałem z firmą która klei takie baniaki i okazuje się że max. wysokość "na jaką mnie stać" to 150cm :!:

przy założeniu : dł. 260cm, gł. 100cm, wys. 150cm skleja to z hartowanej 19mm. W
wyższym zbiorniku trzeba było by dawać 2x15mm (hartowane + klejone) i wtedy wychodzą kosmiczne sumy 8-)

Pozatym faktycznie miałbym problem z wejściem do baniaka na 180cm:
Obrazek

a tu rzut - piszcie co z tą cyrkulacją i sumpami:
Obrazek
Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 19:38 przez kyniu, łącznie zmieniany 2 razy.
Markiz

Post autor: Markiz »

a nie myślałeś żeby tylko przednią szybę zastosować a boki i tył murowane zabezpieczone??wtedy odpada ci szkło na 3 ściany-ja bym tak to widział osobiście
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

Markiz pisze:a nie myślałeś żeby tylko przednią szybę zastosować a boki i tył murowane zabezpieczone??wtedy odpada ci szkło na 3 ściany-ja bym tak to widział osobiście
myślałem o tym ale nie mam doświadczenia 8-)

i nie chodzi o wykonastwo tylko o zastosowany materiał, zbrojenie, grubości przekrojów, uszczelnienia, sposób mocowania przedniej szyby itp

Ogólnie wychowany jestem w "stali" i moje pierwsze akwaria to były konstrukcje ramowe, i do niedawna miałem plan żeby w/w baniak tez zrobić jako ramiak, ale podobno to "wychodzi z mody"

Pierwotnie miała to być konstrukcja stalowa, ocynkowana, z szybami klejonymi powyżej poziomu profili górnych żeby całkowicie wyeliminować styk wody ze stalą. Jednak widzę że macie tu dużo większe i wyłączne klejone akwaria i "jakoś się trzymają" ;)

Nie wiem jak grube musiały by być ścianki i jakiej klasy beton z plastyfikatorami i uszczelniaczami żeby sie potem z tego nie lało ...

Nie wiem jaka była by różnica w cenie między całym klejonym a murowano-klejonym :)

Ma tu ktoś takie cuś ?!?

Teoretycznie jeszcze nic straconego - mozna się pobawić w żelbecie :mrgreen:
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Tu masz wątek o zbiorniku wysokim na 160 cm
http://nano-reef.pl/topic/29877-rekin-a ... -historii/

choć może go nie czytaj, bo ono się rozszczelniło :mrgreen:
Awatar użytkownika
kyniu
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2013, 21:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Jasło
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: kyniu »

Zenonzlasu pisze:Tu masz wątek o zbiorniku wysokim na 160 cm
http://nano-reef.pl/topic/29877-rekin-a ... -historii/

choć może go nie czytaj, bo ono się rozszczelniło :mrgreen:
przeczytałem :mrgreen:

i powraca temat konstrukcji ramowej ...

ciekawe ile można pocienić szyby robiąc ramiaka ?!?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”