Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kula dla ryb - dlaczego nie (dlaczego tak)?

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Kula dla ryb - dlaczego nie (dlaczego tak)?

Post autor: kuba4410 »

Broń Cię Panie Boże od kul! Nie wkładaj do czegoś takiego rybek...

Wydzielone z giełdy więc nie podaje linka (temat zniknie) - zulix
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 13:09 przez kuba4410, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Czy kula to na pewno przemyślane rozwiązanie?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

z pewnością kubek sklepowy jest lepszy od kuli dla jednego bojownika
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

A czytałeś kiedyś o chorobach oczu rybek od życia w kuli?
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Damian23111, z pewnością akwarium standardowe nawet 10-16L będzie lepszym rozwiązaniem, chociażby ze względu na możliwość umieszczenia jakiegoś małego filtra i możliwość utrzymania względnej stabilizacji biologicznej. ;)

Kto, jak kto, ale taki stary wyjadacz powinien umieć wyjaśnić sąsiadowi o co chodzi. 8-)

kuba4410, co do tego co się wypisuje nieraz trzeba podchodzić z przymrużeniem oka. Największym problemem w "kulach" jest kwestia filtracji - owszem są dostępne od niedawna jakieś tam filtry do kul, ale nie do każdego rozmiaru. Z tymi chorobami oczu to jeszcze nie spotkałem się z naukowym udowodnieniem, że tak właśnie jest (chyba, że o czymś nie wiem to poproszę linka). :lol:
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Linka nie podam, bo dosyć dawno o tym czytałem i nie pamiętam gdzie to było :) Ale w necie pewnie jest coś o tym. Nie wiem czy jest to udowodnione naukowo :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Na rzeszowiaku widziałem małe akwarium za 30 zl, będzie dobre dla bojownika i tańsze od kuli tej wielkości.

łatwiej tez będzie z filtracją, oświetleniem i wszystkim innym.

ps. bajki jakby kula swoim kształtem coś robiła rybom już dawno powinny odejść w niepamięć, ale jak to bajki i legendy miejskie pewnie będzie to trwało na wieki wiekow
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

Na stronie bojownik.pl jest coś o kuli.
Zarejestruj się tam i poczytaj.Naprawdę warto :D
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Byłem tam, czytałem. Większość prawda, ale tez i bajki pseudonaukowe nie poparte niczym oprócz legendy.

Pierszwe z brzegu - w kuli rybki dostają kręćka bo od okrągłych ścian odbijają się fale i od tego głupieją - a prawda naukowa jest taka że to właśnie akwarium prostokątne jest najbardziej nienaturalne bo nigdzie w przyrodzie takie kształty nie występują, a okrągłości i obłości na każdym kroku
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Ale wygięte szkło w kuli zniekształca obraz i to może jakoś źle działa. Krągłości w przyrodzie to co? Kamienie? W przyrodzie przecież rybki nie mieszkają w kulach...
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

ale też nie mieszkają w prostokącie :P
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Ale proste szyby,z jakich zbudowane jest prostokątne akwa nie zniekształcają obrazu i ryby chociaż widzą jak w naturze. Może nie widzą tego samego, ale przynajmniej normalnie :)
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

No tak ale jak się patrzy w kąt akwarium (chyba wiecie o co chodzi ;) ) to się obraz ten tego robi taki podwójny chyba :P
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

kuba4410 pisze:wygięte szkło w kuli zniekształca obraz i to może jakoś źle działa. Krągłości w przyrodzie to co? Kamienie? W przyrodzie przecież rybki nie mieszkają w kulach...
Uwzględnij to że powierzchnia wody podczas falowania daje taki sam efekt jak załamane szkło kuli( jak będziesz nurkował w basenie luknij sobie w górę). A bojowniki jako rybki żyjące w naturze w płytkich zbiorniczkach i oddychające powietrzem atmosferycznym są niemal zmuszone do ciągłego obserwowania tego co nad nimi. I jakoś nie ślepną od tego.

Co do kształtu dna widziałeś kiedyś takie kanciaste/płaskie dno no chyba że w sztucznych wybetonowanych stawach rybnych. :roll:

Nic z tych rzeczy o których pisałem przed chwilą nie przekreśla definitywnie kul, uznał bym je za czynniki neutralne. Największe znaczenie ma bardzo mała powierzchnia styku wody z powietrzem oraz dna, co nie sprzyja utrzymaniu właściwej flory bakteryjnej.

Kondziu a pomyślałeś o tym że rybka w akwarium nie ma raczej szans na oglądanie świata przez 2 szyby?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”