Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hodowla doniczkowca

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 119
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Hodowla doniczkowca

Post autor: jaacek »

W sieci jest pełno informacji dotyczących hodowli doniczkowca na różne sposoby i z różnymi efektami.
I choć nic nowego nie odkryje opiszę moje spostrzeżenia i uwagi dotyczące hodowli a hoduje go dosyć długo, bo od 2006
Do założenia hodowli potrzebny będzie pojemnik najlepiej plastikowy płaski z nakrywką, w której robimy kilka małych otworów w celu wentylacji, pojemniki mogą być drewniane styropianowe, itp.
Ja używam balkonowych doniczek prostokątnych lub opakowań po sałatkach. Następnie napełniamy je ziemią około 10 cm nadaje się każda ziemia byle nie była kwaśna i z dodatkiem nawozów ja używam zwykłej takiej z ogródka, ale stosowałem też do roślin doniczkowych i uniwersalną
Obrazek
Druga sprawa to utrzymanie odpowiedniej wilgotności do tego celu używamy spryskiwacza, ziemia nie może być sucha, musi być mokra, ale nie błoto no i temperatura w granicach 15-20C, choć hodowałem przez zimę w nieogrzewanej piwnicy gdzie temperatura była 8 -10C to dużo wolniej się mnożył.
Potrzeba jeszcze porcje zarodową, którą można dostać, kupiec od kogoś, kto ma hodowle lub w internecie. Następnie umieszczamy ją w przygotowanym pojemniku podajemy pokarm i nakrywamy kawałkiem szyby. Jako pokarm ja stosuje pasztetową parówki czasem jogurt, ale nadają się też gotowane warzywa pokarmy płatkowane nawet resztki z obiadu.
W tym czasie karmimy bardzo małymi porcjami. Jeśli zauważymy, że pokarm zaczyna pleśnieć to należy go wymienić i pilnujemy by hodowla nie przeschła w razie potrzeby spryskujemy woda z dodatkiem sody. Chodzi o to by nie dopuścić do zakwaszenia się ziemi
Na efekty trzeba niestety poczekać minimum dwa miesiące w początkowym okresie jest ich niewiele i nie należy zbyt intensywnie ich pozyskiwać po prostu muszą się namnożyć i urosnąć dobrze jest założyć przynajmniej dwie równoległe hodowle i pozyskiwać je na przemian to pozwoli mieć ciągłość żywego pokarmu.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hunter209
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2012, 19:39
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kęty
Płeć:

Post autor: Hunter209 »

jaacek pisze:Następnie napełniamy je ziemią około 10 cm nadaje się każda ziemia byle nie była kwaśna i z dodatkiem nawozów ja używam zwykłej takiej z ogródka, ale stosowałem też do roślin doniczkowych i uniwersalną
W kilku poradnikach znalazłem, że warto ziemię uniwersalną pomieszać z torfem w celu jej zakwaszenia. Tak też sam zrobiłem. Sądzisz, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, że moja hodowla jest mało wydajna poprzez kwaśne podłoże?

Podlewam wodą RO.
Inspirujesz I Fascynujesz
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Złota łopata dla mnie za odkopanie tematu ,lecz jakieś pytania są ,więc zadam je tutaj a nie będę zakładał nowego tematu :)

Mam dwie duże 350ml porcje zarodowe i chcę zacząć to rozmnażać

Pytanie w czym ? Czy kupić dwa duże styroboxy ,czy może jednak w takich plastikowych pojemnikach po sałatkach ?
Czy robić dziurki w pojemniku/styrobxie ,czy po prostu jakąś szybą przykryć ziemie w pojemniku i tyle ?
Nie chciałbym żeby mi uciekły ,a nie będę miał nad nimi intensywnej kontroli ponieważ będą się rozmnażały w piwnicy ,do której przecież codziennie nie będę latał :)

Styrobox chyba był by spoko ,ponieważ utrzymuje temperaturę więc może większa szansa na to że się w piwnicy nie zagotują :)

Do jedzenia będę używał pasztetowej ale widzę że ludzie piszą o chlebie czy kaszce dla dzieci

Następne pytanie ,jakiej ziemi żyć ? Czy mogła by być np taka z Kretowiska ,czy lepiej kupić jakąś do kwiatków czy nie wiem jakąś uniwersalną ? dużo mi tej ziemi nie potrzeba więc się zastanawiam co by tutaj użyć
Taką z kretowiska mógłbym np przez sito przesiać ,przez co by się fajnie "napowietrzyła" i była by pulchniutka

Co do podlewania hodowli z tego co wyczytałem to ma być 1 łyżeczka sody na 0.5L wody tak ?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

charta non erubescit
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Po oglądnięciu Filmiku jak i przeczytaniu tematu ,wydaje mi się że mówimy o dwóch innych stworzeniach
Dlaczego Greek napisał "do usunięcia" nie czaje
W tamtym temacie mówimy o Grindalu ,kuzynie Doniczkowca Białego którego to właśnie ma Autor tego tematu ,oraz od którego to właśnie kupiłem tegoż robaczka
Doniczkowiec Biały preferuje inne warunku temperaturowe ,po oglądnięciu filmiku wiem jak założyć taką hodowlę na gąbkach do mycia naczyń ,lecz odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem jeżeli chodzi i ziemie z kretowiska itp :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

VeJeK pisze:Dlaczego Greek napisał "do usunięcia" nie czaje
Ponieważ nie w tym temacie miało się to znaleźć - a że miałem otwarte dwie karty to się pomyliłem :P
VeJeK pisze:po oglądnięciu filmiku wiem jak założyć taką hodowlę na gąbkach do mycia naczyń ,lecz odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem jeżeli chodzi i ziemie z kretowiska itp :)
Po oglądnięciu filmiku przede wszystkim powinieneś się dowiedzieć, że nie ma co się babrać z ziemią :mrgreen:
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 119
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Witam
Hodowla na gąbkach jest znana od dawna, ale niestety mało wydajna no i trzeba systematycznie pilnować warunki,za dużo wody-robal siedzi na ściankach pojemnika a za mało to hodowla zasycha -przy odpowiednim podejściu wcale nie trzeba babrać się w ziemi wystarczy szybę nakrywkową zamoczyć w akwarium lub zebrać to, co na niej się znajduje


https://www.youtube.com/watch?v=RqCRHRKkLTs
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Mając kolonię Grindala i Albidusa stwierdzam, że ten drugi jest jakiś łatwiejszy w obsłudze i więcej wybacza. Może mieć za sucho, za ciepło, a i tak się mnoży jak szaleniec. Grindal jest dużo wrażliwszy zwłaszcza na zbyt dużą wilgotność.

Co do ziemi to wiem że nie powinno się używać wapnowanej, ale też nie kwaśnej. Ja po prostu mieszam zwykłą ziemię do kwiatów z odrobiną tłuściutkiej ziemi z kompostu. Gąbki przerabiałam, nie wiem kto to wymyślił, ale takie sztuczne wypasanie w gąbkach zmniejszyło mi kolonie o prawie połowę. To jest jednak robaczek i lubi się poturlać w ziemi. Utrzymanie gąbki w czystości też jest mało praktyczne.
Karmię pasztetową i rozmoczonym granulatem dla ryb.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Kupiłem w sklepie ogrodniczym 5L ziemi uniwersalnej ,przełożyłem do pojemnika zasypałem ziemią i czekam aż sie rozmnożą ,na razie do chlebka nie podchodzą ,nie wiem czy za sucho nie mają ,lecz za mokro na pewno nie ,bo by chodziły po ściankach ,
Postaram sie jeszcze skropić podłoże wodą z sodą ,w ilości łyżeczka na 1L wody :)
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

VeJeK pisze: do chlebka nie podchodzą
To nie kunie żeby chlebek jadły :mrgreen: Rozmiękczony chociaż? Lepiej dawać parówę, pasztetową, miękkie rzeczy, takie ciapciające się wręcz ;)
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Słyszałem że pasztetowa lepsza ,ale gdzieś wyczytałem że lubią też chleb ,lecz na razie maja go w D
Jutro dostaną pasztetową ,tak oczywiście chleb rozmoczony :)

[ Dodano: 2017-04-18, 16:59 ]
A jeszcze takie pytanie ,konieczna jest przykrywka czy nie musi być pojemnik szczelnie zamknięty ?
Mam wieczka w których zrobiłem dziurki ale chyba lepiej było by dociąć szybkę i położyć na ziemi też będzie prawda ?
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Szczelnie to może nie bo się poduszą te robale, wieczko od pudełka i najlepiej w nim wyciąć kawałek i wstawić drobną siatkę. Dziurki mogą się zemścić bo jak przypadkiem przelejesz to wszystko zacznie ci spierniczać tymi dziurkami i będziesz miał w chacie dywany z doniczkowców :P
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

To dziurki zapchać watą ;)
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Wystarczy do wiaderko po śledziach lub jakiegoś podobnego dać, w wieczku poprzekłuwać igłą lub szpilą dziurek i nie trzeba nic więcej kombinować, oczywiście na wierzch ziemi można położyć szybkę i tam będą się zbierać te robale, u mnie tak było i to się sprawdzało.
Jeśli chodzi o jedzenie to również uwielbiają zwykłe płatki kukurydziane takie jak się je z mlekiem namoczone ok minutkę w wodzie.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Zrobiłem 4 dziurki i wrzuciłem do nich naprawdę mało waty filtracyjnej i kurcze widzę że paruje mi w środku i para zbiera sie na opakowaniu ,czy w czymś to przeszkadza? robale żywe ,więc ziemia przemoknięta nie jest :) Aktualnie jeszcze hodowla jest w mieszkaniu ,dzisiaj zaniosę ją do piwnicy ,teraz dałem do jedzenia papkę z płatków dla ryb ,może coś zjedzą :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”