Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

czy to ciaza???

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

to przypomnij mi za jakieś 2 tyg to dostaniesz ode mnie ze 30 małych gupikow ;)
a co do zjedzenia narybka to myślisz ze tak łatwo dopaść mała rybke ;)
co innego gdybyś wrzuciła je do słoika to z nich nic nie zostało ale w akwarium nic im nie będzie, załatw trochę rogatka i wgłębki - szczególnie ten pierwszy to bardzo mało wymagająca, szybko rosnąca i pływająca roślina - tam będą miały dobre schronienie.
To na spodzie kotnika takie kolorowe to co to jest ?
I pokaż fotke całego zbiornika
Awatar użytkownika
adziab
Posty: 15
Rejestracja: 26 lut 2014, 17:43
Imię: Jadzia
Lokalizacja: Izdebki
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: adziab »

to na dole takie kolorowe to jest czesc karmy specjalnej dla gupikow akurat zaraz przed zrobieniem zdjecia karmilam rybki i troszke opadlo na dno kotnika. :)
adziab
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Ladne mi troszke 8-) Tak przypuszczalem ze to pokarm. Ewidentnie za duzo im dajesz a to co spadlo bedzie sie psulo co zagraza rybom i negatywnie wplywa na rosliny. Dawaj im raz dziennie odrobinę tak zeby daly rade zjesc wszystko w 2 - 3 minuty i malo co opadlo i rozdrabniaj te platki. A to co nie zjedza powinno sie usuwac
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Witam

Sugeruję podać informacje wg wytycznych jak poniżej:

-Wstawić zdjęcie całego akwarium
- ile czasu istnieje akwarium
- podłoże
- obsada zwierzęca
- roślinność
- nawożenie ( czym i w jakich ilościach, w tym CO2)
- ogrzewanie/ temperatura w zbiorniku
- pokarm( jak często podawany, jak szybko ryby go zjadają)
- podmiany ( jak częste,w jakiej ilości, jak zostaje przygotowana woda do podmian, kiedy była ostatnia)
- filtracja
- oświetlenie (ile watów, jakie świetlówki)
- parametry wody: PH, KH, GH, NO2, NO3,NH4/NH3
- wprowadzone ostatnio zmiany( pokarm, nawożenie, obsada…) - o ile są robione. Jak nie to chociaż sposób "robienia wody" do akwarium (czy z kranu, czy z demineralki, RO itd.).

Będzie łatwiej coś wywnioskować.

Pozdrawiam

P.S. Administrację proszę o sklejenie temacików dotyczących w sumie jednej i tej samej sprawy rozproszonej w kilku tematach.
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
adziab
Posty: 15
Rejestracja: 26 lut 2014, 17:43
Imię: Jadzia
Lokalizacja: Izdebki
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: adziab »

o matko co wy tu piszecie spokojnie mam male akwarium malo ryb i dopiero zaczynam wiekszosci rzeczy sie dopiero dowiaduje,
muli wiem, codziennie czyszcze jej kotnik, i daje im jesc naprawde malo moze na zdjeciu wydaje sie to bog wie ile,
Kfjat nie nadazam z tym co do mnie piszesz pomalu sie z tym bede oswajac moze zalapie :D
mam akwarium na 80 l podloze po prostu z roznego rodzaju kamyczkow , wode zmieniam dosc czesto za kazdym razem po zmianie wody dodaje odrobiny soli, mam grzalke z termostatem temperatura ok 24-26 stopni.

[ Dodano: 2014-02-28, 19:25 ]
roslinnosc jak pisalam wczesniej mialam duzo roslinek ale nie wiele z nich zostalo ,
akwarium istnieje moze od miesiaca,
mam 4 samice gupika(musze dokupic jeszcze), 3 samcow gupika , 6 samcow gupika endlera, dwa samce danio pregowany, samiec danio czerwony i dwie samice danio czerwonego oraz dwa samce molinezji i jeden glonojad :D pokarm dostaja srednio ok 3 razy na dzien po odrobinie gdy sa zbyt duze platki rozdrabniam go w palcach (moze na zdjeciu tego nie widac bylo)
posiadam filt jakis z deszczownica ale bede zmieniac na inny ale jaki mam teraz to nie pytaj po prostu pan z zoologicznego doradzil na poczatek taki.
Mam zamiar kupic oswietlenie led jak na razie swiece im zarowka led kolor zimny bialy o mocy pobieranej 1w swieci jak 10 zwyklej zarowki
woda z kranu

[ Dodano: 2014-02-28, 19:26 ]
muli a co z tymi gupikami za dwa tygodnie??? :D chetnie wezme :P

[ Dodano: 2014-02-28, 19:27 ]
Dziekuje za polaczenie tematow jedno... :) przepraszam za bledy.
adziab
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

adziab pisze:na razie swiece im zarowka led kolor zimny bialy o mocy pobieranej 1w swieci jak 10 zwyklej zarowki
jeśli dobrze rozumiem, to świecisz 1 W w postaci żarówki LED. Nie dziwne, że rośliny nie dają rady,gniją i być może ryby rozszarpują resztki. Ja mam 90 l i ponad 15 Wat w oświetleniu LED. Myślę, że z 10 Wat by się należało na twój baniaczek. Można i nieco mniej, ale wtedy masz bardzo ograniczoną liczbę gatunków roślin - większość nie da rady.
W zasadzie mchy byłyby najlepsze. Dopiero gdy jest dużo roślin jest szansa, że młode gupiki nie zostaną zjedzone.
adziab pisze:mam 4 samice gupika(musze dokupic jeszcze)
Jakby ktoś był w Rzeszowie to mogę sprezentować.
adziab pisze:za kazdym razem po zmianie wody....
Większość akwarystów zmienia obecnie jakieś 30% wody na tydzień. Na prawdę zmieniasz całą?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
adziab
Posty: 15
Rejestracja: 26 lut 2014, 17:43
Imię: Jadzia
Lokalizacja: Izdebki
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: adziab »

Wiem właśnie, ze oświetlenie do niczego dlatego pisałam ze zamierzam kupić specjalne do akwarium.
Ze zmiana wody to jest tak, ze jakieś 2-3 tyg temu doszczętnie wymieniłam wodę i wyczyściłam akwarium kamyczki i inne rzeczy... a ostatnio jak wymieniałam wodę to jedna trzecia wylałam... wiec nie cala, dolałam czystej i zasoliłam sola akwarystyczna
adziab
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Po kiego grzyba solniczkujesz? Wiem gupiki lubią pare kryształków soli. Reszcie krzywde robisz.
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
adziab
Posty: 15
Rejestracja: 26 lut 2014, 17:43
Imię: Jadzia
Lokalizacja: Izdebki
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: adziab »

BO TAK MI DORADZIL PAN W ZOOLOGICZNYM ! nie mam wyksztalcenia z akwarystyki...

[ Dodano: 2014-03-01, 14:06 ]
Akwarium mam głownie ze wzgledow takich ze moja corka bardzo lubi rybki... po to zarejestrowalam sie na forum zeby sie czegos dowiedziec...
adziab
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

adziab pisze:po to zarejestrowalam sie na forum zeby sie czegos dowiedziec...
No to spróbujmy spełnić oczekiwanie...
Podstawą funkcjonowania akwarium jest pewien rodzaj stabilizacji - nazywa się go zwykle równowaga biologiczną. Musi zatem być równowaga pomiędzy tym co jest w akwarium: zwierzęta, rośliny, bakterie.

Zmiana za dużej ilości wody (mycie akwarium itd.) nie jest wskazane gdyż tę równowagę się narusza lub całkowicie niszczy. Dlatego podmiana ok. 30% wody jest wystarczające. Bez podmian zwykle się nie da gdyż substancje które się tam pojawiają z odchodów, pokarmu, gnicia roślin... trują. Rozcieńczając wodę zapobiegamy więc zatruciom.
Oczywiście im więcej jest zwierząt i im więcej się je karmi tym więcej powstaje tych niekorzystnych substancji. Dlatego przykładowo ryby karmi się tak, aby zjadły wszystko w ciągu góra 2-3 minut i robi to 1-3 razy dziennie. lepiej aby ryba była głodna niż przejedzona i struta rozkładającym się pokarmem.

Drugim elementem układanki są bakterie, które utylizują substancje bardzo toksyczne do mniej toksycznych. Bakterie siedzą sobie na powierzchniach wszystkiego: szkła, kamieni, wypełnienia filtra i przerabiają odpady. Aby przerabiały muszą się najpierw rozmnożyć w wystarczającej ilości. jest to tzw. "dojrzewanie akwarium". Gdy już są namnożone w ilości wystarczającej to akwarium to staje się ono stabilne ("dojrzałe") - wszystkie substancje szkodliwe są utylizowane. Trwa to zwykle 2-3 miesięcy. Stąd właśnie podmiana całej wody i szorowanie filtra są nie tylko zbędne ale nawet szkodliwe. Powstające mniej szkodliwe związki oczywiście usuwa się częściowo z podmiankami.

Trzecim są rośliny. Jest to najdoskonalszy sposób usuwania z wody niepotrzebnych substancji. Wszelkie zgnite organizmy, rozłożone przez bakterie odchody to konkretne związki chemiczne. Te są wyłapywane przez rośliny i używane do wzrostu. Woda jest oczyszczana a roślíny rosną zdobiąc akwarium. Przy okazji stanowią miejsce do schowania się narybku. Rośliny mają swoje wymagania. W przypadku tych najłatwiejszych co do których nie musisz mieć "wykształcenia" wystarczy zwykłe akwarium ze zwierzętami jakie masz oraz światło. Na twoje akwarium może to być np. żarówka energooszczędna 20 W lub kilka reflektorków LED o sumarycznej mocy nie mniej niż 10-15W. Nie ma konieczności kupować zestawów ze sklepu akwarystycznego. Można zwykle coś zmajsterkować w domu. Liczba gatunków roślin które wytrzymają kiepskie warunki jest mała - lepiej zapytać niz np. kupić "bo ładne" a potem żałować wydanych pieniążków.

Jakby ktoś był w Rzeszowie i dostarczył mi wodę z wodociągu to chętnie sprawdziłbym co tam jest. Nie jest to konieczne oczywiście ale czasem pomaga. W zamian jak wspomniałem oferuję gratis podlotki-gupiki oraz rośliny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Powiedz mi który taki inteligentny. Ten ze starej policji, ten z podziemia czy majstra?
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
adziab
Posty: 15
Rejestracja: 26 lut 2014, 17:43
Imię: Jadzia
Lokalizacja: Izdebki
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: adziab »

Dzieki zulix duzo mi pomogles... :)
adziab
tom@ek.pl
Posty: 100
Rejestracja: 31 sty 2014, 10:46
Imię: tomek
Lokalizacja: dębica
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 22

Post autor: tom@ek.pl »

jak gupik przesiaduje na dnie (leży) to prawdopodobnie jest w ciąży :)
tomek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

tom@ek.pl pisze:jak gupik przesiaduje na dnie (leży) to prawdopodobnie jest w ciąży
:podwójnie widzę:
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

tom@ek.pl, weź wciśnij ALT + F4 + ENTER
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”