Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czas świecenia

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

togawa
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2009, 21:48
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112, 30, 18
Płeć:
Wiek: 44

Czas świecenia

Post autor: togawa »

Ile godzin oświetlać akwarium i najlepiej w jakich godzinach ?
Dodam że akwarium stoi w koącie i promienie słoneczne do niego nie dochodzą.

Poprawiłem kilka błędów ortograficznych-boggi
Ostatnio zmieniony 23 sty 2010, 17:51 przez togawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Hmm ... czas świecenia , to zależy co chcesz oświetlać i jakim światłem , ale generalnie 8-10 godzin to jest ok
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Długość świecenia światła jak już napisał boggi zależy od tego, jakie masz rośliny i jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jak mocne masz światło. Poprawię - generalnie czas świecenia to od 8 do 12 godzin ;)
Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Markiz

Post autor: Markiz »

to ja dorzuce od siebie że na równiku 14h promienie dochodzą do wód i mniej więcej tyle świeciłem nie licząc porannej jasności wschodu słoneczka...
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Nie miałeś kłopotów z glonami, przy takim czasie świecenia ?
Jeśli nie , to na pewno przycinki musiałeś chyba często robić , bo i rośliny szły jak szalone.
Myślę , że rośliny powinny trochę " odpocząć " po dłuuugim dniu , ale skoro piszesz , że tak miałeś , to pewnie było oki . To chyba też jest uzależnione od nawożenia , prawda ?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Ja włączam oświetlenie jak wstaję czyli o 7 i wyłączam o 23 więc świecę 16h światło słabe, przez cały dzień słońce dodatkowo świeci w akwa, glonów brak.
togawa
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2009, 21:48
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112, 30, 18
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: togawa »

tzn różne roślinki (nazw wszystkich nie pamiętam) i rybki.
Akwarium małe bo niecałe 40 l, z pokrywą. A w pokrywie żarówka energooszczędna 11W (wg producenta firmy Osram świeci jak zwykła 60 W)
Świec teraz też 10 godzin na dobe i chce się upenić czy nie za mało albo za dużo.

boggi pisze:Hmm ... czas świecenia , to zależy co chcesz oświetlać i jakim światłem , ale generalnie 8-10 godzin to jest ok
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

10 godzin to w sam raz, ale światło masz za słabe. Przydało by się drugie tyle.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

togawa pisze:Akwarium małe bo niecałe 40 l, z pokrywą. A w pokrywie żarówka energooszczędna 11W (wg producenta firmy Osram świeci jak zwykła 60 W)
O tych deklaracjach "świeci jak..." to zapomnij w akwarystyce. Światło żarówki energooszczędnej odp[owiada mniej więcej światłu świetlówki zwykłej bo te żarówki to też są świetlówki, tylko inaczej jest ukształtowana rura.
Tak więc masz około 10 W na 40 l, czyli 1/4 Wata na litr. Jest to światło wystarczające na początek, tylko trzeba dobrać rośliny, które wytrzymują takie słabe światło. Jeżeli zwiększysz światło to rośliny będą się miały lepiej, ale też lepiej będzie dla glonów. Myślę, że docelowo możesz dać żaróweczkę energooszczędną 100W (czyli tak ok. 18-20W). Jak obecnie masz deczko większą (14-15W) to też byłoby dobrze.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Podpinam się pod temat, który jest bardzo kontrowersyjny w książce którą posiadam "akwarium słodkowodne" (Stephan`a Dreyer`a i Rainer`a Kepper`a) piszą
ze dzień w strefie równikowej skąd pochodzą nasze ryby trwa ok 12h,
przy czym odliczjąc po 1h na rano i wieczór kiedy promienie słoneczne padają pod takim kontem że ni przenikają dowody roślinki dostają światło ok 10h.
Tekst jest zbliżony do wersji orginalnej, naturalnie został skrócony.
I co wy nato.
Ja mam oświetlam akwarium T5 2x24W i ile czasu mam świecić, glośka mi ładnie rośnie (tylko mam na niej pełno glonów.)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

-donio- pisze: ...
I co wy nato.
...
jak na lato :mrgreen: moje ryby akurat nie pochodzą ze strefy równikowej więcc nie mozna uogólniać, ale to szczegół nieistotny bo sprawa rozbija się w tym temacie o rośliny a nie o ryby.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

-donio- pisze:Podpinam się pod temat, który jest bardzo kontrowersyjny w książce którą posiadam "akwarium słodkowodne" (Stephan`a Dreyer`a i Rainer`a Kepper`a) piszą...
Podobnie myślę i już się deklarowałem co do tego. Jeżeli ktoś chce sprawdzić dlaczego światło padające pod pewnym kątem nie wpada do wody polecam mój artykulik o świetle w akwarium. Jest tam rysunek dot. tego tematu.
W akwa światło zawsze pada z tego samego miejsca więc przyjmowanie, że powinno się świecić tak długo jak w naturze nie jest idealne. Oczywiście rośliny to zniosą, ale nie ma to większego sensu z punktu widzenia ich kondycji i opłat. Oczywiście w sprawie dekoracyjności akwa to można świecić ile się chce. Większość roślin wytrzyma dłuższe świecenie chociaż czasem nie będzie kwitnąć, czy będą się zmieniać kształty ich liści. Dla takich żabienic kształty liści w warunkach "krótkiego dnia" są ładniejsze (dla mnie) niż w warunkach "długiego".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
togawa
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2009, 21:48
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112, 30, 18
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: togawa »

Właśnie też tak myślałem. Tylko jest problem z założeniem większej żarówki, bo po pierwsze grubsza się już nie zmieści (taka konstrukcja pokrywy), a po drugie oprawka jest na mniejszy gwint, tzn E14 no i nie wiem czy są takie mocniejsze niż 11W.
Chyba że świetlówke jakoś umocować ???

zulix pisze:
togawa pisze:Akwarium małe bo niecałe 40 l, z pokrywą. A w pokrywie żarówka energooszczędna 11W (wg producenta firmy Osram świeci jak zwykła 60 W)
O tych deklaracjach "świeci jak..." to zapomnij w akwarystyce. Światło żarówki energooszczędnej odp[owiada mniej więcej światłu świetlówki zwykłej bo te żarówki to też są świetlówki, tylko inaczej jest ukształtowana rura.
Tak więc masz około 10 W na 40 l, czyli 1/4 Wata na litr. Jest to światło wystarczające na początek, tylko trzeba dobrać rośliny, które wytrzymują takie słabe światło. Jeżeli zwiększysz światło to rośliny będą się miały lepiej, ale też lepiej będzie dla glonów. Myślę, że docelowo możesz dać żaróweczkę energooszczędną 100W (czyli tak ok. 18-20W). Jak obecnie masz deczko większą (14-15W) to też byłoby dobrze.
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Zawsze możesz zmienić gwnt z e14 na e27. Ja tak u siebie zmieniłem, a na gwint 27 to już bez problemu znalazłem żaróweczkę spełniającą moje wymagania :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mateusz pisze:Zawsze możesz zmienić gwnt z e14 na e27. Ja tak u siebie zmieniłem, a na gwint 27 to już bez problemu znalazłem żaróweczkę spełniającą moje wymagania :)
Nie rozpędzajmy się.... ;) rzeczywiście czasem luka w pokrywie uniemożliwia zastosowanie większych oprawek.
Tym niemniej można próbować coś dobrać. Pierwszy lepszy adres w googlach: http://www.energooszczedne.pl/index.php/id_11.html
W sklepach rzeszowskich tez pewnie trochę jest.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”