Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak odróżnic ryse od pęknięcia

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Jak odróżnic ryse od pęknięcia

Post autor: ToryBcia »

Witam jak w temacie mam problem a mianowicie lookam a na szybie przedniej mam takie coś i nie wiem czy to pęknięcie czy rysa. Od środka czuć ostre krawędzie od zewnątrz gładkie. Znajduje się mniej więcej w jednej czwartej długości.
Prosze dajcie znać jak to zdefinować
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Pęknięcie by było jak by ci zaczęło cieknąć z akwarium. Jeżeli jest to pęknięcie to będzie ci sie ono powiększało z czasem a wtedy jest to bardzo niebezpieczne. Musisz przez jakiś czas obserwować ten ślad i sam się zorientujesz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Zaznacz sobie jakimś markerem skrajne punkty i lookaj czy nic się nie powiększa, może nie będzie to wyglądać estetycznie, ale "na oko" raczej nie zobaczysz nieznacznych zmian.
Markiz

Post autor: Markiz »

Wystarczy w ciemności poświecić pod kątem latarką-pęknięcie natuszyło całą taflę i będzie się "świecić" czyli załamywać światło-rysa nie da takiego efektu...
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Dzięki Wszystkim za odpowiedź głębokość tego oszacowałem tak że paznokć kciuka wchodzi w tą ryse / pęknięcie i jest ono całe jak w kształcie góry , czyli nie jest to prosta linia
Jak ją zobaczyłem to serce mi w gardle staneło ze strachu :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Metoda Markiza jest jedyna słuszna. Rysa nie stanowi zagrożenia, ale takie pęknięcie może spowodować nieoczekiwaną pobudkę byle kiedy. I takich rzeczy nie można bagatelizować nawet jakby były bardzo krótkie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Metoda na Markiza :) dziś ja zastosuje jak się ściemni. Mam nadzieje że to tylko rysa :pale: :pale: :pale:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”