Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krzemień pasiasty i pytanie o świetlówki

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Vergil
Posty: 47
Rejestracja: 29 gru 2011, 15:36
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 116 l , 45 l , 25 l
Płeć:
Wiek: 30

Krzemień pasiasty i pytanie o świetlówki

Post autor: Vergil »

Witam, tak jak w temacie, chodzi mi o krzemień pasiasty, czy krzemień nie zmienia właściwości wody bo nigdy nie miałem tego kamienia w akwarium i czy wgl stosuje się krzemienie w akwarystyce.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2016, 17:49 przez Vergil, łącznie zmieniany 1 raz.
....
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

krzemienie są w 100% bezpieczne, ale należy pamiętać, że znajdują się zwykle w wapieniu więc mogą mieć 'osłonkę" zmieniająca twardość wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jeszcze z doświadczenia dodam, że w sprzyjających warunkach przy dużej ilości krzemieni w akwarium można wyhodować przepiękne, naprawdę tłuuuste okrzemki xd I o tym pięknie piszę bez sarkazmu ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Krzemień pasiasty ma m.innymi zaletę: odłupane kawałki są bardzo ostre - parokrotnie ostrzejsze i cieńsze od laserowo ostrzonego skalpela. Skórę tną "jak masełko", dlatego rybkom i innym żywym w akwarium nie polecam. Krzemienne siekierki, skalpele nawet te z prehistorii są nadal ostre.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzemie%C5%84

Jak już bym musiał, to przed włożeniem krzemienia pasiastego do akwarium poddałbym krzemień obróbce u jubilera, by usunąć wszelkie ostre krawędzie.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

co racja to racja ze szlifowaniem ale gdzie tam zaraz jubiler... lamelka na szlifierce kątowej albo papier ścierny 60 i ładnie zjedzie.... też się przymierzam do obróbki serpentynitu, a krzemień też może pod nóż pójdzie ;)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

truteen pisze:ale gdzie tam zaraz jubiler...
A bo miałem nadzieję, że jubiler przede wszystkim podpowie lepsze jego wykorzystanie ;) - przecież to kamień rzadziej występujący niż diament.
Awatar użytkownika
Vergil
Posty: 47
Rejestracja: 29 gru 2011, 15:36
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 116 l , 45 l , 25 l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Vergil »

Znalazłem dość duży kamień ok.5-6 kg i niestety pękł i okazało się że to krzemień pasiasty i dlatego myślałem go wykorzystać w akwarium ale jednak zrezygnuje z niego :-)


A teraz potrzebuje innej pomocy, Chodzi o akwarium 112 l, robię bardziej pod roślinne, dopiero zaczynam wchodzić w ten temat i dlatego chodzi mi o świetlówki, mam 2x 18 w, to chyba za mało jednak z tego co czytam, jakie świetlówki kupić na zamianke, świetlówki mają 590 mm, pozdrawiam
....
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Vergil pisze:Znalazłem dość duży kamień ok.5-6 kg i niestety pękł i okazało się że to krzemień pasiasty
To tak jakbyś wkładał do akwarium rubiny i szmaragdy :P - No, szejkiem nie jesteś...

Co do świetlówek to obecnie masz minimum aby cokolwiek rosło. Przy akwariach typu LT dałoby radę. Jak chcesz ładniejsze to trzeba więcej. Świetlówek nie da się zamienić - trzeba dołożyć. Cała elektryka jest pod określone więc mając 2x18W prawdopodobnie nie włożysz innych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Vergil
Posty: 47
Rejestracja: 29 gru 2011, 15:36
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 116 l , 45 l , 25 l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Vergil »

Kurcze czyli musze cała elektryke zmienic ?
....
Jorex
Posty: 48
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:14
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 450
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Jorex »

Te co masz to zostawiasz i dokupujesz jedną/dwie świetlówki t5 wraz z całym okablowaniem. Pewnie ok 100 zł całość będzie kosztować.
Dla mało wymagających roślin standardowe oświetlenie wystarczy.

Jak dołożysz oświetlenie to będzie problem z glonami i możliwe że trzeba będzie inwestować w nawozy/co2.
pebepe
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:52
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowieckie
Akwarium: 50l, 28l LT
Płeć:

Post autor: pebepe »

Jorex pisze:Te co masz to zostawiasz i dokupujesz jedną/dwie świetlówki t5 wraz z całym okablowaniem. Pewnie ok 100 zł całość będzie kosztować.
Dla mało wymagających roślin standardowe oświetlenie wystarczy.

Jak dołożysz oświetlenie to będzie problem z glonami i możliwe że trzeba będzie inwestować w nawozy/co2.
A nie wystarczyłoby dołożyć listwę LEDowa, np z tych nowych 8520? Przy długości 50cm może dać i 1500lm, na aledrogo można za 60 zł zamieć. Z opcją regulacji zasilania (ściemniacz) jakby się okazało że to jednak za dużo jest dla roślin.
50l ogólne, 28l LT rośliny jadalne
Awatar użytkownika
Vergil
Posty: 47
Rejestracja: 29 gru 2011, 15:36
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 116 l , 45 l , 25 l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Vergil »

Czyli taka listwa ledowa by wystarczyła? Roślin bardzo wymagających nie będę miał, narazie te takie dla początkujących, podał bym nazwy ale nie bardzo je znam :-/ jak to początkujący. Akwaria mam już od jakiś 15 lat ale nigdy nie roślinne.

Czyli jak bym chciał Bardziej wymagające rośliny to już potrzebuje CO2? Bo nawet mam taką butle w domu, tylko bym musiał dokupić ten dozownik pewnie
....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”