Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w doborze obsady 45l z bojownikami

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
carlit
Posty: 9
Rejestracja: 07 maja 2016, 17:15
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Medynia Głogowska
Akwarium: 45l i 180l
Płeć:
Wiek: 41

Pomoc w doborze obsady 45l z bojownikami

Post autor: carlit »

Witajcie. Na forum jestem osobą nową natomiast akwarystyką miałem już okazje kiedyś się zajmować. Było to jakieś 10 lat wstecz. Było to zajęcie, które zawsze sprawiało mi wiele radości. Los zdecydował, że dostałem malutkie akwarium 12l w którym obecnie pływa 1 bojownik wspaniały i 1 kirysek spiżowy. Do wyboru miałem albo zaopiekować się rybkami albo też komuś je przekazać. Oczywiście zwyciężyła opcja pierwsza.

Chciałbym od początku poprosić o wsparcie znacznie bardziej doświadczonych akwarystów ode mnie. Tak wiem wiedzy w internecie na temat zakładania akwarium, dobierania obsady wyboru odpowiedniego podłoża jest ilość nieograniczona. Ale mimo tego chciałbym zapytać Was o radę i pomoc na początek w doborze obsady, roślinności i podłoża. Jestem ciekaw Waszych opinii.

Tym bardziej, że mając już jednego bojownika i dziś zakupione aqwa 45l. nie mam wielkiego pola manewru. Dlatego pomyślałem sobie, że moja akwarium będzie miało charakter ogólny z dużą ilością roślinności oraz bojownikami obecnie rozglądam się za 2 lub 3 samiczkami. Być może uda się kiedyś doczekać od mojego bojownika potomstwa. Zobaczymy :)

A zatem jaką Wy byście wybrali obsadę dla aqwa 45l. w którym będzie 1 bojownik samiec i 2 lub 3 samiczki (a także kirysek spiżowy). Ciekaw jestem Waszych opinii.

PS. Jeśli post mój znajduje się w niewłaściwym dziale to oczywiście będzie właściwe jeśli zostanie przeniesiony do właściwego ;)
Ostatnio zmieniony 07 maja 2016, 23:31 przez carlit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

carlit pisze:a także kirysek spiżowy
Zbyt duży do takiego akwarium, proponuję nie więcej jak dwie samiczki, kilka otosków i może kilka samców endlera ;)
charta non erubescit
carlit
Posty: 9
Rejestracja: 07 maja 2016, 17:15
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Medynia Głogowska
Akwarium: 45l i 180l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: carlit »

Moje obecne przemyślenia idą w takim kierunku:

1 bojownik samiec i 2 bojowniczki
1 kirysek spiżowy (do tej pory męczył się w 12l.) mogę go wymienić albo oddać ktoś chętny?
opcje:
albo 8 szt. Danio margaritatus
albo 8 szt. Razbora espei
no i z sentymentu: 1 gupik + 2 samiczki.

Nic pewnie więcej nie wejdzie :P Ale też na ten moment nie mam miejsca na większe aqwa.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

carlit pisze:Nic pewnie więcej nie wejdzie :P
Tyle też nie wejdzie ;)

Jeśli chcesz harem bojownika (samiec + 2 samice) w takim akwarium to musisz zadbać o naprawdę wiele kryjówek.
Z ławicowych ryb bym zrezygnował w takim akwarium, zwłaszcza że duża ich ilość będzie ciągle w polu widzenia bojka, a jak trafisz na raptusa to będzie się wnerwiał. A 8 sztuk to nieodpowiednia ilość.
Już prędzej te gupiki - tylko bym wybrał same samce, powiedzmy 4 sztuki i jakieś z niezbyt wydatnymi i kolorowymi ogonami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Greek pisze:Już prędzej te gupiki - tylko bym wybrał same samce, powiedzmy 4 sztuki i jakieś z niezbyt wydatnymi i kolorowymi ogonami.
Dlatego pisałem endlera :D
charta non erubescit
carlit
Posty: 9
Rejestracja: 07 maja 2016, 17:15
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Medynia Głogowska
Akwarium: 45l i 180l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: carlit »

Okej...

Wychodzi więc na to, że mam mniejsze pole manewru niż sądziłem. Z bojownikami wcześniej nie miałem nic wspólnego. Wiem tylko, że cieszą się złą sławą ;)
Moje poprzednie aqwa (10 lat temu) miało jakieś 120l no i głównie gupiki, mieczyki, skalary, neonki (niejednocześnie oczywiście) i inne mało kłopotliwe rybki.

No nic. Muszę jeszcze przemyśleć co z tymi bojownikami począć :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”