Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z kh i gh

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Problem z kh i gh

Post autor: Jarek9090 »

Witam jestem tu nowy wiec nie wiem w jakim dziale mam to pisać a więc do rzeczy kupiłem dziś testy zoolek na gh i kh po zrobieniu testu trochę z głupialem gdyż w akwarium kh=26 a gh = 27 podmiany robie co tydzień jakieś 30% zwykła kranówka której parametry wynosza kh 18 gh 23 wiec nie mam pojęcia co tak te wartości podnosi dodam że akwa stoi na ziemi ogrodowej nawozenie solami żadnych niepokojących zmian w zachowaniu obsady nie zauważyłem a i co2 24h z góry dzięki za pomoc




Obrazek
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Na przykład podłoże może podnosić, inne dekoracje, bądź wkłady w filtrze. No i jakimi
Jarek9090 pisze:solami
nawozisz?

Pragnę zauważyć, że ryby które widzę na zdjęciu - bystrzyki, razbory, kosiarka i zdaję się pielęgniczka Ramireza nie powinny być trzymane w takich warunkach - wymagają w większości miękkiej i kwaśnej wody.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Post autor: Jarek9090 »

Sole to k2so4 kh2po4 mgso4 kno3
Z dekoracji to mam tylko korzen który może wpływać na parametry wody bo zwir to raczej nie nie pamiętam co to za zwir ale na opakowaniu pisało ze nie zmienia parametrów w filtrze mam lawe, ceramikę, keramzyt, i jakieś drobne kuleczki chyba ceramiczne
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Korzeń akurat nie będzie twardości podbijał :)
Żwir wygląda na bazalt, więc bardzo możliwe, że wpływa na mineralizację wody. Sprawdziłbym ceramikę i keramzyt z filtra na okoliczność podnoszenia twardości, a i lawa może ją podnosić. Wszystko trzeba sprawdzać, bo nie ma że ceramika jest neutralna albo wpływa na wodę - może być i tak i tak.
No i oczywiście MgSO4 podbija Ci twardość - ile tego dajesz?
Ogólnie nawożenie przy takiej wodzie jest moim zdaniem złym pomysłem - tylko zwiększasz zasolenie wody, która i tak już jest fatalna dla tych ryb, przez co warunki bytowe jeszcze im się pogarszają.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Post autor: Jarek9090 »

1 ml dziennie nawoze ale to jest coś dziwnego bo identyczne rzeczy mam w krewetkarium tak samo nawoze tylko oczywiście stosunkowo mniej do litrażu a kh i gh są o połowę mniejsze te samo podloze takie samo nawozenie takie same media filtracyjne a różnica okropna

[ Dodano: 2016-12-18, 16:39 ]
A warunki dla ryb nie wydają się być najgorsze gdyż z każdego prawie gatunku oprócz kosiarek udało mi się do chować narybku co prawda nie dużo bo większość została zjedzona ale ta co odlowiem to plywa do dzis

[ Dodano: 2016-12-18, 16:42 ]
I sorry za jakieś błędy czy coś w tym stylu pisze na tablecie i włączona jest jakaś korekta pisowni czy coś czasem wychodzi nie to co che :/
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Objętość roztworu to za wiele nie mówi, bo nie wiadomo ile substancji dostarcza się do akwarium.
Jarek9090 pisze:coś dziwnego bo identyczne rzeczy mam w krewetkarium tak samo nawoze tylko oczywiście stosunkowo mniej do litrażu a kh i gh są o połowę mniejsze te samo podloze takie samo nawozenie takie same media filtracyjne a różnica okropna
No tak czy siak różnica jakaś musi być, bo z nieba się to nie bierze :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jarek9090 pisze:w akwarium kh=26
Jarek9090 pisze:co2 24h
Moim skromnym zdaniem podawanie CO2 przy takim Kh to nieporozumienie
Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Post autor: Jarek9090 »

Sa jakieś naturalne sposoby na obniżenie tych wartości oprócz ro i destylki
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Takich wysokości nie
Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Post autor: Jarek9090 »

Dodam jeszcze ze ph to 7 nie wiem czy to ma jakieś znaczenie co do tych wartości
dast4268
Posty: 53
Rejestracja: 06 gru 2015, 18:14
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: dast4268 »

Generalnie RO lub destylka są w takim wypadku najlepsze.
Można spróbować zbić kH kwasem- tu pomocny może być kalkulator kolegi Zulixa. Jednak trzeba pamiętać, że zbijemy tylko twardość węglanową. minusem jest to,że dostarczymy do akwarium dodatkowe pierwiastki np.siarkę-przy zastosowaniu kwasu siarkowego.
Moim skromnym zdaniem przy takich parametrach tylko RO.
No i nie ma bata- najprawdopodobniej wodę zatwardza podłoże...
Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Post autor: Jarek9090 »

Ale jak pisałem wcześniej akwarium niczym się nie różni od krewetkarium zakładane w tym samym czasie różnie się tylko oświetleniem i co2 z bimbrowni a w dużym z butli no i oczywiście wielkością tak poza tym to niczym a takie pytanie na boku czy carbo w plynie ma na to wplyw
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Carbo nie
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jarek9090 pisze:Ale jak pisałem wcześniej akwarium niczym się nie różni od krewetkarium zakładane w tym samym czasie różnie się tylko oświetleniem i co2 z bimbrowni
Ale po co sobie wmawiać, że jest to samo, skoro widać że coś musi być inaczej? ;)
CO2 wcześniej nie zauważyłem i to dużo wyjaśnia - dwutlenek węgla, kwaśniejsze środowisko, sprzyjają rozpuszczaniu minerałów, przez co twardość będzie się szybciej podnosić.
Pewne jest jedno - coś w akwarium zatwardza i nikt Ci nie wywróży co, tylko sam musisz sprawdzić wszystko na wodzie RO/destylce.
Jarek9090 pisze:Dodam jeszcze ze ph to 7 nie wiem czy to ma jakieś znaczenie co do tych wartości
Ma znaczenie takie, że przy KH które podałeś bardzo zagazowujesz ryby.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Jarek9090
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:04
Imię: Jarek
Lokalizacja: Przemysl
Płeć:

Post autor: Jarek9090 »

To już nie wiem zwir nie powinien tak zmienić parametrów może ziemia dziadowska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”