Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zmiana Amazonki na Malawi 200L

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Zmiana Amazonki na Malawi 200L

Post autor: Guti »

Witam,
Jestem tu nowy i na wstepie witam wszystkich
Chce hodowac pyszczaki, teraz mam amazonke, zwir, korzenie anubiasy male duze
Mam 200l 100x40x45, filtr eheim 2224
Wizje mam taka:
Chce kupic tło strukturalne 3d, 100x40, nie chce nic kleic, chce nawet, zeby ryby mogly swobodnie za tło wpływac od dołu + 1-2 dziurki na srodku (jak najlepiej je zrobic?). Kolega tak kiedys mial i mu to super dzialalo, rzadko tam ryba zagladala, a zawsze to jakas kryjowka była.
Wiem, ze bedziecie anty, ale kilka anubiasow chcialbym zostawic, korzenie pewnie juz bez sensu
Piasek kupilem kreslera cchcialem sprawdzic jak wyglada. Dalem na zwirek, ale momentalnie glonojad wymieszal i pewnie zwirek odpada
Kamienie to nie mam wizji, ale jak piasek jest jasny to kamienie pewnie ciemne. Zalezy mi na małych kosztach więc serpentynit wydaje mi sie dobrym wyborem. Wazne dla mnie zeby tło 3d mniej wiecej było podobne do kamieni.Macie jakiś inny tani pomysl z kamieniami? Co z ph?
Spienione pcv to dobry wybor na dno pod kamienie?
Rybki yellowy i salousi
Filtr wewnetrzny to myslalem ten: http://sklep.wodna-kraina.pl/p/220/1577 ... arium.html
+ gąbka. Wiem, że to duży, ale wiem, ze mozna regulowac. Inna sprawa, ze pradu wiecej bierze to moze i te 1000 wystarczy? Mam akwarium tam gdzie śpię i nie wyobrazam sobie zeby głosno było, ten jest głośny? Ma ktoś doświadczenie w tym zakresie?
moze macie inna propozycję, ktora rozwiaze problem napowietrzenia i mechanika?
Na eheima chcialbym ustawic prefiltr bo mi sie bardzo szybko zatyka. http://www.rybarium.pl/eheim-prefilter-4004320.html,
Nie mam koncepcji jak sie ustawia filtry, zeby z dna zbieralo. Jak uwzglednic tło 3d, jaki rozstaw kamieni? Eheim: rurka wylotowa po jednej stronie na tylnej szybie, a wlotowa po drugiej stronie na tylnej szybie. Grzałkę bym chcial dac za tło, ale to ruch by tzreba zrobic za tłem.
Czy jak groty bym chcialbym zrobić to dobry pomysl klejenie siliconem?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Guti pisze:Co z ph?
Zmierz jakie masz KH w kranie i będzie wiadomo :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: Guti »

Greek pisze:
Guti pisze:Co z ph?
Zmierz jakie masz KH w kranie i będzie wiadomo :)
Ale pomoc ;)
Jakie KH w wodzie jest to ja wiem, mi chodziło o wpływ kamieni, roślinek i podanie najlepszego sposobu utrzymania równowagi w akwarium. (grys koralowy? soda oczyszczona?, koneicznosc posiadania kamieni zwiększajace PH?)

Czy ktoś mi pomoże na forum, proszę - czy muszę sam sobie radzić i metodą prób i błędów dojść do właściwych wniosków
Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Guti pisze:Ale pomoc ;)
O pyszczakach mam tylko podstawową wiedzę, więc sądzę że to dobrze, że nie próbuję Ci mieszać w tej materii. Proszę, nie obrażaj się o to, bo nie każdy musi mieć szeroką wiedzę w każdym temacie :)
Guti pisze:mi chodziło o wpływ kamieni, roślinek i podanie najlepszego sposobu utrzymania równowagi w akwarium. (grys koralowy? soda oczyszczona?, koneicznosc posiadania kamieni zwiększajace PH?)
I ja doskonale wiem o co Ci chodziło, tylko żeby określić co Ci będzie potrzebne najpierw musisz powiedzieć:
Guti pisze:Jakie KH w wodzie jest
Wierz mi, że wiem o co pytam i dlaczego ;)
Od razu mogę Ci napisać, że jakiekolwiek grysy koralowe czy wapienie to zła opcja (grys odpada też dlatego, że pysie kopią, więc powinien być piasek) - autorzy poradników polecających to do akwarium Malawi nie zdają sobie chyba sprawy, że woda w Jeziorze jest miękka, więc nie ma sensu jej zatwardzać. Czasem potrzebne jest zwiększenie alkaliczności wody, wtedy przydaje się soda oczyszczona. Tylko trzeba znać KH ;)


Tła, kolor kamieni, rośliny to kwestia gustu, więc i tu również nie chcę Ci mieszać.
Co do filtracji to skoro kubeł już masz to nie ma co tu zmieniać. Prefiltr zewnętrzny jest mało praktyczny, bo i tak trzeba go otwierać żeby przeczyścić, więc problem otwierania/odłączania od baniaka nie jest usuwany. Rozwiązaniem jest po prostu założenie gąbki na wlot kubła w akwarium.
Co do Circulatora to fajna pompa, ale bierz 1000, bo mocniejsze już bardzo mocno się grzeją.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: Guti »

Greek pisze:Proszę, nie obrażaj się o to, bo nie każdy musi mieć szeroką wiedzę w każdym temacie :)
Prosze Cię, żadnego obrażania, musiałbyś się bardziej postarać ;)
Dziękuję za wskazówki. Staram się dużo czytać na forum, ale za dużo wiedzy to też niedobrze, bo mam teraz mętlik w głowie
Czas mam do 10.03 wtedy na Białej otwierają skład z kamieniami, więc do tego czasu mam nadzieję będe miał plan w 100% wykrystalizowany
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

No niestety na składzie nie sprawdzisz sobie czy dane kamienie są obojętne, więc pozostaje "na oko" popatrzeć czy to nie są jakieś wapniste skały. A poza tym to tylko i wyłącznie gust :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Guti, filtracja eheim 2224 i CIRCULATOR1000 w zupełności Ci wystarczy (mam 500 i jest bezgłośny ) ;) Na oba zakładasz gąbki (na kubełek założył bym mniejszą ). Piasek http://www.qsand.eu/pl/product-piaski-k ... -naturalne gradacja 0,8-1,2 rewelacyjnie sprawdza się dla pysi z racji ich skłonności do kopania :)
Tło struktóralne - jestem bezwzględnym sceptykiem stosowania z racji zbierania się syfu za nim dlatego nie pomogę w tej kwestji ;)
Kamienie kupujesz na składzie, ja bym kupił wapień filipiński czy jakoś tak, miałem go kiedyś w malawi i był super, z czasem białe kamienie zciemnieją. Nie wiem czy nie mam czasami jeszcze coś tego wapienia u siebie w piwnicy to za grosze mogę Ci odstąpić ;)
Co do Ph i twardości miałem tak u siebie i było wszystko dobrze a wodę lałem kranówę odstaną ;)
charta non erubescit
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Mam 200l 100x40x45, filtr eheim 2224
Jeżeli już masz kubełek to spoko możesz go wykorzystać. Choć ja bym proponował zakupić pompę Atman AT 305 i załatwić sprawę filtrem kasetowym filtracje mechaniczną i biologiczną w jednym. Zajmie miejsca tyle co głowica Aquael 1000 z gąbką a o wiele lepsza wydajnośc filtracji.
Wiem, ze bedziecie anty, ale kilka anubiasow chcialbym zostawic, korzenie pewnie juz bez sensu
Piasek kupilem kreslera cchcialem sprawdzic jak wyglada. Dalem na zwirek, ale momentalnie glonojad wymieszal i pewnie zwirek odpada
Anubiasy jak najbardziej możesz zostawić. To juz jest rzecz gustu i o tym sie nie dyskutuje. Możesz trafić na pyszczaki które nie podarują zielonego i zjedzą :P Korzenie to zalezy jakie. Można ładnie zaaranżować i to też z korzeniem w tle. W Malawi sporadycznie można napotkać drewno.
Piasek kupiłeś jak najbardziej odpowiedni. wypłucz go bardzo dobrze i dobieraj ciemne kamienie. Na końcu ul. Krakowskiej mają w bardzo dobrej cenie "skałka dolomitowa". Jest o pół tańsza jak serpentynit a nie różni się niczym :) O tle strukturalnym zapomnij bo tak jak kolega XerX wspomniał zbiera się brud i będzie problem z wpływającymi rybami, które mogą prowadzić do zgonów.
Spienione pcv to dobry wybor na dno pod kamienie?
Bardzo dobry
Rybki yellowy i salousi
Weź pod uwagę, że to tak naprawdę te same kolory :) Ja bym dorzucił kolorku zamiast Yellowków. Wziałbym pod uwagę Iodotropheus sprengerae. To na prawdę piękna ryba. Pamiętaj kupuj ryby ze sprawdzonego źródła a nie rozczarujesz się.

Jak masz jeszcze jakieś pytania, służę pomocą :) [/quote]
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: Guti »

stare:
Obrazek
nowe:
Obrazek

Dziś udało się zmienić Amazonkę na Malawi. Roślinek nie pozbyłem się całkowicie
Dzięki wielkie dla Pumby, który bezinteresownie mi pomógł w wielu aspektach, DZIĘKI WIELKIE
Ostatnio zmieniony 16 mar 2017, 22:07 przez Guti, łącznie zmieniany 3 razy.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Szkoda, że to odbiega dużo od Malawi no ale cóż zrobiłem co mogłem i pomogłem jak mogłem. Ty reszte zrobiłeś po swojemu. Sam dojdziesz do tego, że rośliny nie przetrwają w takim akwarium i kamienie to będzie podstawa w tym biotopie.

PS.

Z ciekawości jak możesz nagraj filmik jak działa Ci ten kaseciak z tą pompą.
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: Guti »

Docelowo roslinki wylatuja. Jakos tak chciałem zrobic etap przejciowy, co by nie dostać szoku zmianowego;) Zmieniajac moj gąszcz na to co teraz jest to i tak zmiana kolosalna. Te Kilka roslinek to jedyne co zostalo ze starego akwarium :P

Kamieni mi sie wydaje, ze jest w sam raz i jestem zadowolony z efektu wizualnego. Piasek kupilem w tej firmie co polecil Xenx. Warto, bo na poczatku kupilem kreisler. Byl brudny i gradiacja 0,1-1,2. Ten co kupiłem, był czysty i przede wszystkim gradiacja była 0,8-1,2. Zero pyłu!


Filmik postaram sie zrobic, troszkę gąbkę podnioslo do gory, a poziom wody w filtrze jest rowny z poziomem z akwarium.
Ciekawy jestem jak bedzie mi sie spalo, bo ciut głosniejsza jest pompa, niz moj stary eheim.

Reasumując odezwanie się na podforaku to był strzał w dziesiątkę. Na pewno akwarium by wyglądało inaczej i na pewno gorzej
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Guti, jeszcze prośba, jak byś mógł wrzucać zdjęcia przez naszą wgrywajkę (na górze strony, po środku) to nie znikną za chwilę i fajniej je będzie oglądać ;)
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: Guti »

Super sprawa z tymi zdjęciami. Jak buszowalem po forach to czesto napotykałem na nieaktywne linki, zabierało dużo przyjemności z czytania wątków
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

U mnie w malawce miałem anubiasy i cryptocoryny z powodzeniem przez kilka lat istnienia zbiornika. Zawsze pysie coś tam nadgryzły ale nie stanowiło to problemu. Nie powiem typowo skalne malawi mi się podoba ale u siebie wolałem mieć jakiś zielony akcent ;)
Guti
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2017, 14:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: Guti »

Mam 2 pasy ledow zwykłych cieplych z mozliwoscia dowolnego przyciemniania i rozświetlania
Znalazłem komplet ledów kolorowych na pilota - taka dyskoteka. Chce przykleic 2 paski i uzyc tylko niebieskich, względnie zielonych. Jak najlepszy będzie rozstaw przy czarnym tle?
Niebieskie na tył?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”