Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wyjazd -jak przygotować akwarium pod dłuższą nieobecność

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
pabian
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2017, 22:36
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łódzkie
Płeć:

Wyjazd -jak przygotować akwarium pod dłuższą nieobecność

Post autor: pabian »

Witam
W czerwcu wybieram się za granicę na dość długi okres czasu (ok.3 miesiące) . Macie jakieś rady , jak przygotować baniaki ,aby przetrwały bez większych kłopotów.
Akwaria 60 ,80 i 360 litrów.
W każdym wyłącznie rośliny wolno rosnące (anubiasy ,mchy ,microsoria,bolbitisy,bucephalandry).
Największy baniak to taki pół LT , światło 0,3 W/L , nawożenie raczej skąpe , nie podaję CO2 , ryb brak , jedynie krewetki w ilości ok.150szt.
Dwa mniejsze zbiorniki - światło 0,5 W/L , pełne nawożenie makro / micro /CO2, fauna to również same krewetki (po ok.50szt / zbiornik).
Czy możliwe jest ,aby przy minimalnej obsłudze utrzymać te zbiorniki ? Jakie zabiegi będą bezwzględnie konieczne aby rośliny przetrwały , a zbiorniki nie zamieniły się w bagno z glonami?
Temat chyba na czasie , bo niedługo zaczną się wojaże wakacyjne (choć pewnie nie tak długie jak mój) ale myślę ,że wiele osób na Forum skorzysta z takich rad.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za ewentualne podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

najlepiej mieć ogarniętego akwarystycznie przyjaciela który sie zaopiekuje na czas nieobecności
pabian
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2017, 22:36
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łódzkie
Płeć:

Post autor: pabian »

Niestety , jest to okres wakacyjny , ciężko będzie kogoś znależć...[/b]
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

pabian pisze:Niestety , jest to okres wakacyjny , ciężko będzie kogoś znależć.
I tak ktoś bedzie musiał dolewać wody jak odparuje (podmiana też by była wskazana co jakiś czas) ;)
charta non erubescit
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Najtaniej to sprzedać życie z akwarium i po powrocie założyć na nowo , odpada tez stres i myślenie przetrwa czy padnie
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

albo postawić na automatyke ( automatyczna dolewka, automatyczna regulacja temperatury ) w przypadku mało wymagajacych roslin i krewetek to wystarczy żeby je utrzymac przy zyciu , takie akwarium bez ingerencji człowieka po pewnym czasie wypracuje swoja własna równowage która to niekoniecznie ci przypadnie do gustu. pomijam ryzyko awarii ww urzadzeń i mozliwośc powstania strat materialnych( zalanie)
pabian
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2017, 22:36
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łódzkie
Płeć:

Post autor: pabian »

Sprzedaży życia chciałbym uniknąć , mam 80 odmian bucek(te które najbardziej mi się podobają) , rzadkie mchy , bolbitisy ...do tego Sakurki wyselekcjonowane ....przykro by się było z tym wszystkim rozstawać , chociaż na pewno to lepsze niż strata.

O dolewanie wody się nie martwię , to i karmienie kreweci ogarnie teściu albo w ostateczności sąsiad ...niestety podmiany ,czyszczenie filtrów to już nie wchodzi w rachubę ,bo to starsi ludzie.

Myślałem aby zmniejszyć oświetlenie , a nawozy przygotować w dawkach naprawdę symbolicznych , albo w ogóle zaprzestawać nawożenia , wszak krewetki w minimalnym stopniu będą tych nawozów dostarczać.

Swoją drogą również szukam człowieka , aby zajął się baniakiem , bo to chyba najlepsze rozwiązanie ,ale nie wiem czy kogoś znajdę na te 3 miechy

PS. wiecie dlaczego powiadomienia o odpowiedziach pojawiają mi się nie na koncie głównym ,tylko w zakładce "SPAM"?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

pabian pisze:wiecie dlaczego powiadomienia o odpowiedziach pojawiają mi się...
Nie wiemy. U mnie przykładowo nic takiego się nie dzieje. Czasem trzeba dodać adres do listy adresów pewnych, czasem nic nie da się zrobić. Zależy to od tego kto segreguje pocztę: czy ogólnie na serwerze pocztowym, czy indywidualnie na koncie.

Ja bym zmniejszył światło do minimum i zaprzestał nawożenia ale głowy za to nie dam. Na pewno karmienie musi być bardzo rzadkie i skąpe.
Awatar użytkownika
ktosiek
Posty: 21
Rejestracja: 11 sty 2017, 9:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Biłgoraj
Akwarium: 54L, 25L
Płeć:

Post autor: ktosiek »

Najważniejsza zasada. Uświadomić, że ryby zawsze będą głodne. Ustalić dawkę ;) karmienia i limit, raz dziennie. Uświadomić co się stanie jeśli przekarmimy i pokarm będzie zalegać, woda i tak dalej...
Regularne podmiany, co tydzień, najlepiej w ten sam dzień, np. sobota 2 godzinki. Przegląd sprzętu, filtrów- jeśli masz kubły to tylko kontrola czy nic nie cieknie i nie wydają dziwnych dźwięków. Gąbki przepłukanie przy podmianie, jeśli są.
Co do nawozów, to dokładna rozpiska- kalendarz, ile ml w jakie dni czego.
Jeśli osoba ogarnie to da się to zrobić. Moja mama zajmowała się tak akwarium przez 4 miesiące jak wyjeżdżałem.
Później wyjechałem na 8 lat, a akwarium dalej stało i to z dobrymi efektami. Kwestia systematyczności i dojrzałego zbiornika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”